Dzieci wszechświata

Okładka książki Dzieci wszechświata
Hoimar von Ditfurth Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej astronomia, astrofizyka
410 str. 6 godz. 50 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Kinder des Weltalls: Der Roman unserer Existenz
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
410
Czas czytania
6 godz. 50 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Anna Danuta Tauszyńska
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
142 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
795
718

Na półkach: , , , , , , , ,

Jest to druga poznana przeze mnie (a pierwsza wg chronologii wydania) książka z "kosmicznej trylogii" Ditrurtha. Autora, na którym wzorował się, jak się domyślam, Bill Bryson pisząc swoją genialną "Krótką historię prawie wszystkiego". I ci, którzy Brysonem się zachwycili, z pewnością odnajdą się i tu.

W tym tomie autor koncentruje się na tym, jak istotne dla powstania (i podtrzymania) życia na Ziemi są warunki nie tyle na planecie, co raczej wokół niej. Że nie byłoby życia gdyby nie słońce (i wiatr słoneczny), płynne jądro naszej planety, księżyc krążący wokół Ziemi, ruch obrotowy i pole magnetyczne. Jak się dowiadujemy, swój udział nawet rodzaj gwiazdy wokół której krąży Ziemia, a nawet spiralny typ galaktyki. Dowiadujemy się też, że te wszystkie czynniki są ze sobą związane, wpływają jeden na drugi i utrzymują się wzajemnie w równowadze, której zachwianie w przeszłości nieraz miało wpływ na losy ziemskiego życia.

Aż ciężko uwierzyć, kiedy spojrzy się na datę pierwszego wydania książki. Niektórzy z urodzonych w 1970 są już dziadkami i babciami, a książka wciąż aktualna, świeża i pełna wiedzy, która każdemu ciekawemu jak działa wszechświat powie dużo więcej niż niejedna współczesna książka.

Polecić mogę każdemu, kto lubi Brysona, Hawkinga, Dawkinsa - ta sama liga, ten sam styl, ten sam poziom. Autor nie spekuluje, nie fantazjuje, nie szuka sensacji - przytacza jedynie fakty. Napisałbym "suche fakty", ale takie nie są - pisze bowiem o nich w sposób, który sprawia, że ciężko się oderwać.

Wiek książki nie powinien być specjalną przeszkodą - w 1970 wiedziano już dość wystarczająco dużo o świecie, jego powstaniu i budowie, aby zająć zainteresowanego tematem czytelnika, kto zaś szuka nowszych odkryć (np. o ewolucji, czarnych dziurach czy mechanice kwantowej) może sobie później uzupełnić wiedzę nowszymi pozycjami.

Książka napisana jest ciekawie i zajmująca. Co rzadko zdarza się w książkach popularnonaukowych, autor stosuje swoiste cliffhangery - płynnie przechodzi z jednego rozdziału do drugiego, podsumowując na końcu każdego rozdziału jego treść i stawiając przed czytelnikiem jakieś związane z nią pytanie, na którą odpowiedź będzie w rozdziale kolejnym. To sprawia, że chłonie się jeden rozdział za drugim nawet tego nie zauważając.

Zajmujący styl, ciekawa tematyka, obszerny zakres materiału, umiejętnie dawkowane wtręty filozoficzne - to ogromne plusy tej książki. Uważam, że każdy interesujący się nauką powinien bezwzględnie się zapoznać z tą książką.

Jest to druga poznana przeze mnie (a pierwsza wg chronologii wydania) książka z "kosmicznej trylogii" Ditrurtha. Autora, na którym wzorował się, jak się domyślam, Bill Bryson pisząc swoją genialną "Krótką historię prawie wszystkiego". I ci, którzy Brysonem się zachwycili, z pewnością odnajdą się i tu.

W tym tomie autor koncentruje się na tym, jak istotne dla powstania (i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    252
  • Przeczytane
    202
  • Posiadam
    81
  • Ulubione
    10
  • Popularnonaukowe
    10
  • Teraz czytam
    7
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Popularnonaukowa
    2
  • Nauka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieci wszechświata


Podobne książki

Przeczytaj także