Dziedzictwo człowieka z Neandertalu

Wydawnictwo: Parnas
nauka, ewolucja, ideologia
popularnonaukowa
Kaklucha

Hoimar von Ditfurth był misjonarzem nauki i był przekonany o tym, że nauki przyrodnicze i wiara religijna nie wykluczają się wzajemnie. Jego twórczość publicystyczna odradza się bezgraniczną ciekawością i głębokim respektem przed cudami natury. Zwalcza ideologie, niezależnie od ich prowieniencji. Krytykuje jednostronnie nastawiony humanistycznie obraz świata i właściwą naszym czasom wiarę w technikę, która nie pozwala nam przyznać, że jako istoty okresu przejściowego wciąż wleczony za sobą dziedzictwo neandertalczyków.

źródło opisu: Parnas, 1995

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Hubert | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Niestety, najsłabsza z przeczytanych przeze mnie Ditfurthowych pozycji. Na jej usprawiedliwienie mogę jednak rzec, iż jest to nie jest to pełnoprawna książka dopracowana od A do Z przez autora - jest to raczej wydany po jego śmierci zbiór artykułów i esejów nie związanych w żaden sposób ze sobą.

Ten brak myśli przewodniej jest to pierwszy zarzut, jaki mogę przedstawić tej książce. Główny wątek, główna myśl to było coś, co czyniło poprzednie utwory autora wielkimi. Za każdym razem Ditfurth krążył wokół głównego tematu, oddalając się od niego (czasem znacznie), aby w pewnym momencie triumfalnie wykazać, że dygresja, tak odległa od głównego toku rozumowania wbija się niczym ostra szpila we właściwy temat książki, jest z nim nierozerwalnie związana. Do tego za każdym razem poprzedni rozdział kończył się podsumowaniem rozdziału poprzedniego zapisanym w taki sposób, aby jednocześnie zasugerować co będzie tematem kolejnego - co sprawiało, że czytało się wszystko jednym tchem.

Tutaj...