Piątka u Semki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wywiad rzeka Semka
Magda_Lena_Anna

Wywiad-rzeka z Piotrem Semką, znanym publicystą i autorem.
Piotr Semka, znany dziennikarz i autor, w rozmowie z Janem Hlebowiczem opowiada o swoim dzieciństwie w Gdańsku, o pierwszych krokach reportera i kolejnych wyborach życiowych. Jego oczyma oglądamy niedawne wydarzenia historii Polski. Ciekawie i niebanalnie.

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/piatka-u-semki.html

źródło okładki: https://sklep.zysk.com.pl/piatka-u-semki.html

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 126

Świat Piotra Semki

Pamiętam Gdańsk jako miasto przesiąknięte tradycją kresową. To dopiero Donald Tusk przykleił na siłę Gdańskowi pewien rys sentymentu za wolnym miastem, po którym dziś jeżdżą tramwaje nazwane na cześć niemieckich naukowców czy artystów. Także obecne władze miasta od lat przekonują mieszkańców, że niezależność, umiłowanie wolności, solidarność wynikają z hanzeatyckiej przeszłości. To oczywista bzdura.

Każdy, kto naprawdę interesuje się polską polityką, zna nazwisko Piotra Semki. Zna je chociażby z lektury tygodnika „Do Rzeczy”, z którym związany jest ten dziennikarz. Semka – urodzony w 1965 roku – od ponad trzydziestu lat opisuje i komentuje polityczną rzeczywistość. Jest także autorem kilku głośnych książek. Wystarczy w tym miejscu przywołać takie tytuły, jak „Lewy czerwcowy” czy „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944–1956”. Spod jego pióra wyszły także biografie Lecha Wałęsy czy Lecha Kaczyńskiego. Wszystkie te tytuły z całą pewnością znajdują się na półkach u ludzi, którzy żywo interesują się bieżącymi wydarzeniami polskiej sceny politycznej, mając przy tym serce bardziej „po prawej stronie”.

Oczywiście ze wszystkich tych artykułów, książek i publikacji możemy dowiedzieć się czegoś o samym autorze. O jego poglądach, o jego życiowej drodze. Jednak z oczywistych powodów nie będzie to obraz pełny.

Kim jest Piotr Semka? Z jakiego środowiska się wywodzi? Co sprawiło, że wybrał taką a nie inną drogę w życiu? Jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd? Na te i wiele innych pytań odpowiedź przynosi lektura książki „Piątka u Semki”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka i jest wywiadem rzeką, jaki z Piotrem przeprowadził Jan Hlebowicz. Hlebowicz – co ważne i widoczne podczas lektury – sam jest historykiem i publicystą. Obecnie pracuje w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Pretekstem do tej rozmowy były pięćdziesiąte urodziny Piotra Semki, który uznał, iż jest to odpowiedni czas na pewne podsumowanie. Czytelnicy otrzymali tym samym bardzo ciekawą i potrzebną książkę. Rozmowa z Piotrem Semką przynosi ogrom wiadomości o polskiej polityce, o opozycji antykomunistycznej. Rozmówcy dyskutują o Solidarności oraz jej liderach. W takiej rozmowie nie mogło zabraknąć osobistej oceny osób i wydarzeń. Semka raz jeszcze mówi więc o Lechu Wałęsie, Mazowieckim, Michniku, Kaczyńskich. Wspomina swoje pierwsze kroki w zawodzie dziennikarza. Zdradza kulisy pracy w TVP. Opowiada o przyjaciołach, współpracownikach. Nie ucieka od tematów trudnych.

Książkę możemy nazwać kroniką najnowszej historii Polski widzianej oczyma Piotra Semki. W wielu wydarzeniach brał on bezpośredni udział. Młodzieńcze ideały i marzenia konfrontuje z trzydziestoletnią historią III RP. Niejednokrotnie prowadzi go to do gorzkich refleksji. Sporo miejsca poświęca Gdańskowi, miastu, w którym spędził młodość i które zajmuje do dziś szczególne miejsce w jego sercu.

Komentuje także najnowsze wydarzenia: spór o Muzeum II Wojny Światowej, kryzys polsko-żydowski wywołany słynną nowelą ustawy o IPN. Dziennikarskim okiem podsumowuje trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy.

Reasumując, „Piątka u Semki” to świetna książka, którą polecam wszystkim bacznie przyglądającym się polskiej polityce. Piotr Semka mówi bardzo ciekawie, jasno formułuje swoje sądy. Bez wątpienia pomaga zrozumieć genezę podziału opozycji solidarnościowej, który trwa do dziś. Oczywiście nie oznacza to, że ze wszystkimi jego opiniami musimy się bezkrytycznie zgadzać. Zapewniam jednak, że lektura tego wywiadu z pewnością was nie zawiedzie.

Dla wydawnictwa słowa uznania za bardzo staranne wydanie. Ciekawie zaprojektowana okładka, wysokiej jakości papier oraz mnóstwo ilustracji i zdjęć czynią tę lekturę jeszcze przyjemniejszą.

Wojciech Sobański

MM1990 | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Z Piotrem Semką różnię się z pewnością w kwestiach sympatii politycznych oraz poglądów (zwłaszcza na tradycję powstańczą), a ponadto mam wrażenie, iż w dziale politycznym tygodnika "Do Rzeczy" pisze on od paru lat w kółko ten sam tekst. Jednocześnie cenię jego trzeźwe spojrzenie w wielu kwestiach, dodatkowo ze sporą ciekawością obserwując jego teksty dotyczące historii i zwiedzanych przez niego różnego rodzaju ekspozycji historycznych w Europie Środkowej oraz w Niemczech. Nie miałem więc żadnych wątpliwości, że po wywiad-rzekę z jego osobą po prostu trzeba sięgnąć.

I się nie rozczarowałem, a nawet byłem dosyć zaskoczony chociażby jego krytyką Prawa i Sprawiedliwości. Dostrzega on wąską kadrę partii rządzącej, dorwanie się do władzy karierowiczów (wprost używa popularnego zwłaszcza wśród opozycji określenia "Misiewicze"), traktowanie z wrogością konserwatystów nie popierających PiS-u lub też ich instrumentalne traktowanie czy tępą propagandę mediów publicznych. Semka wyraźnie daje...

Mr_BC | 2019-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2019

Pozycja warta uwagi. Semka gawędzi o przeszłości i teraźniejszości interesująco. Idziemy w książce przez jego dzieciństwo i młodość okraszoną przede wszystkim jego udziałem w procesie obalania PRLu, aż do czasów obecnych czyli do gęstej polityki, bo życiem tego dziennikarza jest przede wszystkim polityka.

Ciekawe są opowieści o sieciach powiązań ludzi znanych z polityki, którzy kiedyś się przyjaźnili a dzisiaj rozeszli się stojąc po różnych barykadach politycznych. Jak wiadomo po jednej takiej stronie stoi sam Semka, stąd trzeba przyjąć czasami subiektywne postrzeganie autora na pewne sprawy.

Niemniej jednak czytało się Piątkę u Semki dość przyjemnie. Im dalej w las tym trochę ciężej, bo Semka wchodzi wtedy w gęstą politykę ale chyba z tak rozległymi wywiadami rzeka jest tak, że po jakimś czasie wysłuchiwania jednej osoby przychodzi po prostu zmęczenie materiału.

jarr74 | 2019-04-17
Przeczytana: 2019 rok

Myślę iż charakterystycznej postaci Pana Piotra Semki przedstawiać, specjalnie, nie muszę, gdyż funkcjonując tak wiele lat w szeroko pojętej przestrzeni publicznej (literackiej, publicystycznej i medialnej) stał się osoba bardzo rozpoznawalną i marką samą w sobie.

Mamy właśnie w swoim ręku jego najnowsza książkę, zatytułowaną „Piątka u Semki”, będącą niesłychanie interesującym obrazem Polski ostatnich dekad (szczególnie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych) widziany oczami znakomitego dziennikarza, konserwatysty (choć, czasami odnoszę wrażenie iż tego rodzaju określenia są coraz bardziej płynne i mylące) i niewątpliwego patrioty. Publicysty, który nie płynie z prądem toczących się wydarzeń i komentarzy, który nie boi się wypowiadać własnego zdania, bronić swoich racji czy poglądów, często bardzo niewygodnych i znacznie odbiegających od głównego nurtu.

Z całą pewnością jest wnikliwym obserwatorem, zarówno dawnej jak i współczesnej polityki, tak wewnętrznej (mimo...

Andrzej | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Znakomite. Wywiad rzeka i esej to gatunek stworzony z myślą o takich dziennikarzach jak Piotr Semka. Powtórzę kolejny raz: szkoda Wildsteina i Semki na felieton.

Co do samej rozmowy – jest ona w głównej mierze powrotem do źródeł III RP. Powrotem bolesnym. Mimo, iż wiemy (za sprawą m.in. Ziemkiewicza, Cenckiewicza czy Semki właśnie) dużo o kulisach rzekomego przełomu 1989 to każdorazowo ogarnia mnie bezsilna wściekłość gdy czytam o tamtych czasach. Bezsilna, ponieważ najwięksi beneficjenci zmian okazali się ludźmi złymi i zdeprawowanymi w najlepszym przypadku bezideowymi. I m. in. o nich opowiada Semka. O gdańskich liberałach, o nieboszczyku Adamowiczu, o części środowiska „Pampersów”, nie mówiąc o Wałęsie czy Michniku i innych.

Semka jest pierwszorzędnym gawędziarzem. Jego ocena Rafała Smoczyńskiego jest doskonała. Nie chcę spojlerować tej książki. Powiem tylko, że pod koniec lektury ogarnęło mnie rozczarowanie, że to już ostatnie strony.