My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956

2015-11-06
Inne

Okładka książki Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piotr Semka
Ocena 6,5
Piątka u Semki Jan Hlebowicz, Piot...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 9/2017. Polskie ofiary. KOSZMAR NIEMIECKIEJ EUTANAZJI Marcin Bartnicki, Sławomir Cenckiewicz, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Krzysztof Jasiewicz, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Nasierowski, Jakub Ostromęcki, Peter Padfield, Maciej Rosalak, Piotr Semka, Marian Słowiński, Tomasz Stańczyk, Hipolit Statkiewicz, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 4,5
Historia Do Rz... Marcin Bartnicki, S...

Wspaniała lektura, od której nie mogłem się oderwać. Napisana głową i sercem. Dlatego oprócz samego przekazu informacji dotyka również serca. Przeczytałem ją zaraz po "Wielkiej trwodze" Zaremby, która jest solidna, ale napisana z chłodnym dystansem przy biurku.

Pomysł ciekawy ale wykonanie fatalne, nie można pisząc o emocjach po wojnie zignorować książkę 'Wielka trwoga' Zaremby, zupełnie podstawową dla zrozumienia ówczesnych nastrojów, a rozdział o Powstaniu Warszawskim próbujący na siłę udowodnić, że było potrzebne i ważne dla przyszłości Polski zupełnie mnie rozłożył; zmarnowana okazja.

Książka Piotra Semki jest chyba najlepszą publikacją o tematyce historycznej, jaką do tej pory przeczytałem. Główne zalety pracy? Po pierwsze - imponująca baza źródłowa - przede wszystkich znacząca liczba wspomnień pisanych i relacji mówionych świadków wydarzeń z lat 1944-1956. Dzięki temu książka nie pokazuje tylko suchych faktów, ale to, co autor zasygnalizował w podtytule - emocje, uczucia, obawy. Po drugie - niesamowicie szerokie spectrum poruszanych problemów opisanych w sposób, który sprawia, że cała książka jest spójna. I wreszcie po trzecie - poruszenie tematów niemal zupełnie dotąd niepoddawanych analizie w literaturze historycznej. O tym, że z systemem komunistycznym walczyli żołnierze wyklęci można już mówić i pisać od jakiegoś czasu. O roli Kościoła i mikołajczykowskiego PSL-u także już trochę napisano. Ale tematy innych grup społecznych, politycznych bądź zawodowych, które komunizm próbował wykończyć moralnie, materialnie, a często wprost fizycznie, np. ziemian, drobnych handlarzy, organizacji młodzieżowych, do tej pory nie były omówione na taką skalą i w tak ciekawy sposób, jak w książce Semki. Autor nie pominął też skomplikowanych relacji polsko-żydowskich, opisał zagmatwaną sytuację na Kresach Wschodnich (gdzie nie zawsze było wiadomo, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem) i jeszcze wiele innych zagadnień.
Podsumowując - jest to dzieło, z którym powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się wojenną i powojenną historią Polski a także każdy, kto żyje w przekonaniu, że PRL miał swoje liczne zalety - książka powinna go z tego błędnego przeświadczenia wyprowadzić.
Bez żadnych wątpliwości - 10/10!

Doskonała książka. Polecam ją każdemu, kto z sentymentem lub rozrzewnieniem wspomina PRL. Ogrom beznadziei, okrucieństwa i terroru w wielu nieznanych szerzej obszarach jest wprost obezwładniający i nie da się nijak obronić.

Książka niezwykle potrzebna do wyjaśnienia i zrozumienia zawiłej nowoczesnej historii Polski. W sposób niezwykle rzeczowy autor ukazuje mnóstwo wydarzeń i faktów historycznych dotyczących czasów końcówki II WŚ oraz lat powojennych w Polsce, walki "Niezłomnych" z AK z władzą ludową, wybraną przez wschodnich sąsiadów. Po przeczytaniu, doszedłem do wniosku, że po części walka ta trwa po dziś dzień.

Zazwyczaj nie piszę recenzji, ale tym razem nie mogłam nie napisać paru słów. Książka redaktora Semki powaliła mnie na kolana.

Chylę czoła nad ogromem pracy, jaką autor włożył w jej przygotowanie. Ile czasu musiał poświęcić na przekopanie się przez teksty źródłowe, na rozmowy z ludzmi, którym dane było żyć w tamtych czasach. Wysiłek w to włożony się opłacił, siłą książki są szeroko cytowane wspomnienia naocznych świadķów zdarzeń opisywanych przez pana Semkę. Sprawiają, że narracja nie jest monotonna, a cała opowieść bardziej emocjonalna.

Co do samej treści, to osoby zainteresowane wydarzeniami z okresu intalacji komuny w Polsce oraz okresem stalinizmu będą ją czytać na przemian z zaciśniętymi pięściami i szklącymi się oczami. W moim przypadku książka redaktora uzupełniła i usystematyzowała dotychczasową wiedzę na temat tamtego okresu.

Książka nie jest idealna, (cóż jest?) pojawiły się w niej pewne błędy. Najlepiej zapamiętałam ten dotyczący okoliczności śmierci ostatniego z Wyklętych, Józefa Franczaka (redaktor Semka pisze o samobójstwie, a z tego co wiem został zastrzelony przez KBW). W ogólnej masie informacji takie potknięcie jest praktycznie niezauważalne.

Podsumowując, jestem pełna uznania dla autora i wszystkim szczerze poleca "My, reakcja". Nie będziecie żałować czasu spędzonego na jej lekturze.

Fenomenalna książka doskonale pokazująca powojenny chaos polityczny, obawy, lęki i nadzieje Polaków w okresie instalowania się władzy sowieckiej. Utkana z wywiadów, cytatów z książek i filmów oraz oficjalnych dokumentów państwowych niemal namacalnie ukazuje nam ówczesny klimat społeczny i atmosferę pierwszej powojennej dekady.

Wybitna. Długo będę pod jej wrażeniem. Lektura obowiązkowa dla każdego kto chce zrozumieć co wydarzyło się po 1944.

My, reakcja - Komuna lat 44-56

„To będzie opowieść świecie ludzi odrzucających marksizm, którym przyszło żyć po wojnie w Polsce pod władzą komunistów. Kieruję tę książkę do młodej generacji, która podjęła pamięć o żołnierzach wyklętych. W ciągu ostatniej dekady polscy historycy wykonali ogromną pracę, aby wydobyć prawdę o zbrojnym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963” – słowa wstępu znajdujące się w tej książce są bardzo trafnym przedstawieniem tytułu. Niewygodny temat dla naszego kraju, w perfidnym okresie historycznym, jest większości niezbyt dobrze znany. Ignorancja, zapomnienie, wrogość – dlaczego tyle negatywnych emocji wywołuje prawda? Czy ukazanie wydobytych dowodów może okazać się w dzisiejszych czasach niewygodne? Czy uświadomione społeczeństwo zmieni poglądy na wrażliwe tematy? Jeżeli pragniecie dowiedzieć się więcej o przeszłości własnego kraju, to zapraszam serdecznie do wymagającej lektury „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, autorstwa Piotra Semki.

W ogólnodostępnej literaturze wiele pozycji podejmuje tematy historyczne, lecz nie zawsze ich opracowanie jest rzetelne. Tak naprawdę omawiany okres został starty z kart historii poprzez licznych cenzorów. Prawda musi być przecież wygodna i dostosowana do obecnej władzy, dlatego większość sumiennych opracować została zaprzepaszczona. Na szczęście dzięki wytrwałości wiernych i oddanych sprawie badaczy udaje się odtworzyć, czy też odzyskać, oryginalne dokumenty z minionych lat. Owe nieocenione źródła historyczne są podstawą do stworzenia fachowej literatury. Aby nie wprowadzać zbytniego zamieszania, przejdźmy do konkretnych rozważań.

„My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” to sporych rozmiarów publikacja, w skład której wchodzi 47 tematycznych rozdziałów. Aby nie zamieniać tej recenzji w ich spis mogę zdradzić, że ich różnorodność obejmuje naprawdę spory odcinek czasu. Wspomniana różnorodność odnosi się w stosunku do okresu, gdyż zawarta tematyka pozostaje jednolita. Niektórzy czytelnicy mogą stwierdzić, że takie monotematyczne podejście znudzi po dłuższym okresie i jest to zwykłe rozpisywanie się. Od razu pragnę utwierdzić wszystkich niedowiarków w przekonaniu, że tak nie jest. Rzetelność i trud pracy włożony w tworzeniu tej książki widać gołym okiem. To świetnie oddana, sprężona literatura, która zawiera mnóstwo cennych informacji.

Po skonsumowaniu tej książki moja świadomość historyczna znacznie się pogłębiła, bowiem o wielu rzeczach dowiedziałem się po raz pierwszy przy lekturze. Świadczy to o profesjonalności autora, oraz jego zagłębieniu się w temat. Nie jestem zbytnim fanem tego typu literatury, jednak tutaj niesamowicie się wciągnąłem. Całość pomimo rozmiarów czyta się bezproblemowo i gładko. Na pochwałę zasługują liczne przypisy, dzięki którym możemy samodzielnie rozwinąć interesujący nas temat. Skuszę się o stwierdzenie, iż jest to nowoczesna encyklopedia historyczna minionych lat. Przystępność użytego języka nie odpycha, nie żałuje żadnej minuty spędzonej na lekturze tego dzieła.

Według mnie „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, to fenomenalna powieść historyczna, która zasługuję na najwyższe nagrody. To honor oddany zapomnianym wydarzeniom i osobom. Ta niesamowita wycieczka po przeszłości uświadamia już przy pierwszym kontakcie z nią. Dzięki lekturze dowiedziałem się wiele, a najbardziej boli fakt, że tak naprawdę mało wiedziałem o dziejach mojego kraju. Serdecznie dziękuję panu Piotrowi za napisanie tej książki. Dzięki niej moje podejście do pewnych spraw uległo diametralnemu przeobrażeniu.

Moja ocena: 10/10

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:

My, reakcja - Komuna lat 44-56

Dodaj cytat z książki My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956

Ciekawostki historyczne