978-83-04-04715-0
Anna

Biografia jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rosji, carycy Katarzyny II, która dla Polaków stała się sprawczynią upadku państwowości.

Artur Schodziński | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 listopada 2014

Serczyk nie opisuje Katarzyny, on ją ożywia, przedstawia, ukazuje. Zabiera nas w podróż na dwór rosyjski i daje dostęp do wszystkich tajemnic Carycy, nawet tych alkowianych.
Autor z każdą kolejną książką utwierdza mnie w przekonaniu, że jest (był) wytrawnym historykiem. Nie idzie za obiegowymi opiniami, docieka prawdy i łamie schematy. Polecam.

Grażyna | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie, Zacne
Przeczytana: 2009 rok

Mimo, iż w przedmowie autor zarzeka się, że ma zamiar napisać nudną książkę historyczną bez romansów i skandali - w trakcie swoich wywodów chyba zapomniał o tym pomyśle. I chwała mu za to. ^u^

Axsiu | 2016-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 28 lutego 2016

Prof. Serczyk w typowy dla siebie sposób przenosi nas do Rosji drugiej połowy XVIII w. Robi to w ciekawy sposób, umiejętnie wplatając cytaty z wielu źródeł. Dzięki tym źródłom poznajemy wiele ciekawostek z życia Katarzyny II i jej dworu. Kolejną zaletą jest ukazanie rozdźwięku pomiędzy fasadowymi ideami absolutyzmu oświeconego a samodzierżawiem.

Katarzyna II nie może być postrzegana pozytywnie z perspektywy Polski; mimo tego Autor skutecznie unika polonocentryzmu, obiektywnie przedstawiając rządy carycy.

Zabrakło mi jednak epilogu - zwięzłego podsumowania i oceny Autora panowania Katarzyny Wielkiej.

Lavenda | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Czyta się bardzo dobrze, prawie jak powieść. Postać Katarzyny sama w sobie jest ciekawa i barwna, to i opowieść o jej losach nie może być nudna, szczególnie jeśli autor charakteryzuje się gawędziarskim stylem, a tego panu Serczykowi odmówić nie można.

Intelligenzaktion | 2014-10-27
Przeczytana: 27 marca 2009

Autorka rozbiorów naszej ojczyzny, z jednej strony należy ją nienawidzić, z drugiej nie sposób nie docenić jej dokonań : okręciła sobie wokół palca cały dwór ruski i nie tylko, zlikwidowała problemy z Kozakami... jak też wsadziła swojego brata do więzienia żeby przez przypadek nie plątał jej się pod nogami. Dodatkowo... urodziła się w Szczecinie.

bartek | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Pan Serczyk w najlepszym wydaniu. Polecam

IsaBelle | 2015-03-19

te moje 'przeczytane' jest tylko do połowy - i narazie tyle starczy. nie rozumiem po co było opisywać każdy akt seksualny (zaczerpnięty z pamiętników katarzyny) - kiedy wystarczyło na dwóch stronach napisać, że się kobita poprostu gziła bo lubiła, a jakież miała do tego globalne myślenie ...

mark00s | 2013-05-31
Przeczytana: 24 maja 2013

Widać, że autor na prawdę zna się na tym okresie. Jego opis, zbliżony do opowiadania, życia Katarzyny II pozwala wczuć się w jej rolę i poczuć epokę XVIII-wiecznej Rosji.

kicudg | 2013-02-06

Świetna książka! Można poznać wszystkie aspekty życia politycznego i łóżkowego tej "Niemry" :)