Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny 1648-1651

Wydawnictwo: Avallon
kozacy, Chmielnicki, kresy
historyczna
Camillos

"Na płonącej Ukrainie" to opowieść o losach ukraińskiej Kozaczyzny w czasach Bohdana Chmielnickiego, w czasach wielkiej pożogi, która zapoczątkowała wielkie zmiany w tym regionie i zaciążyła na losach dwóch sąsiadujących narodów.

źródło opisu: Avalon, 2009

źródło okładki: historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=10396

paweł | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Historia zawarta w książce,jest znana prawie wszystkim.
Znamy ja z trylogii Sienkiewicza czy choćby z filmu "Ogniem i mieczem"Hoffmana.Niestety, powieść i film,żądzą się innymi prawami.Książka "Na płonącej Ukrainie.Dzieje Kozaczyzny 1648-1651"to opracowanie historyczne tych czasów.Kto chce poznać tą historię z innego punktu widzenia,polecam serdecznie.
Ps.Czytając książkę,narzuca się pewna analogia.Mam tu na myśli,szlachtę I RP do dzisiejszych polityków,którym tylko prywata w głowie siedzi.

Artur Schodziński | 2014-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 listopada 2014

Fachowość prof. Władysława Andrzeja Serczyka nie wymaga rekomendacji. Jego książki są tego świadectwem. Tak też jest i w przypadku tej pozycji. Bardzo szczegółowo ukazana geneza konfliktu między Rzeczpospolitą a Kozakami zaporoskimi i Tatarami.
Bardzo żywe i dynamiczne przedstawienie wydarzeń od 1648 do 1651 roku. Negocjacje, podstępy, oblężenia, bitwy. Podczas lektury można poczuć się uczestnikiem wydarzeń z tamtych dni.
Mnie zainteresowały szczególnie wydarzenia związane z rodzimą Zamojszczyzną.
Sądząc po tytule można przypuszczać, że Autor planował kontynuację tego działa. Bo opis wydarzeń kończy się na bitwie pod Beresteczkiem, a powstanie trwa. Szkoda, że nie będzie dalszego ciągu tak pasjonującej historii.

Grażyna | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Karakalla | 2015-06-21
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Bardzo dobra książka przybliżająca szczegółową historię największego powstania kozackiego w Rzeczypospolitej. Pozwala przyjrzeć się poszczególnym postaciom historycznym i samemu na ich temat wyciągnąć wnioski. Dla miłośników epoki i tematyki obowiązkowa lektura.

Z mojego okresu zafascynowania historia . Siegnelam po kolejnym spotkaniu, juz bardziej dojrzalym :P z sienkiewiczowska Trylogia by uzyskac dreczace mnie zawsze pytania - dlaczego ? Czy bylo warto ? Tak, ale po tej pozycji dlaczego ? pozostalo, zmienilo jedynie azymut :)

MaRs1988 | 2012-08-16

Bardzo dobra książka, polecam zainteresowanym tematem i nie tylko. Moim zdaniem dość obiektywnie zostały przedstawione kulisy powstania. To co stało się po Beresteczku przedstawione zostało nieco zbyt skrótowo, ale książka bardzo dobra:)

kptRed | 2013-03-26

Rzuca światło na przyczyny konfliktu, ślepotę tłumu i brak szerszej koncepcji u Chmielnickiego.

bartek | 2010-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2010

Dla miłośników historii i kresów wschodnich lektura obowiązkowa

peruniec | 2015-05-13

Świetnie się czyta tą książkę.

irman | 2016-10-15
Na półkach: Wiek XVII, Przeczytane