Nowa Atlantyda

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Science Fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alkazar
The New Atlantis
83-85784-04-7
Nowa, Atlantyda
dona

Świat niezbyt chyba odległej przyszłości, w któym zabrakło już ropy naftowej, a wody z roztopionych efektem cieplarnianym lodowców zatopiły już wiele niżej położonych terenów nadbrzeżnych, i oto z Atlantyku wyłania się nowy ląd... Ursula K. Le Guin - wybitna amerykańska autorka utworów fantastyki naukowej i fantasy - jest laureatką wielu nagród Hugo, Nebula, World Fantasy Award, National Book Award i nagrody imienia Franza Kafki. Nowa Atlantyda to również utwór obsypany licznymi wyróżnieniemi. W tomie przypominamy również mikropowieść Zewsząd bardzo daleko.

Klaudia | 2015-07-29
Na półkach: Polubiłam, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2015

Spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego. Spodziewałam się typowego science-fiction. Spodziewałam się wizji przyszłości - jednej z wielu.

Otrzymałam książkę składającą się z dwóch opowiadań. Pierwsza część spełniała moje oczekiwania co do gatunku, choć w gruncie rzeczy fabuły tam ani za grosz. Rząd wtyka nos w każdy aspekt życia obywateli, zakazane jest niemalże wszystko. Wszystko pod przykrywką działania w najlepszym interesie obywateli. W zasadzie nie szczególnie wiem co napisać o tej części. Brak fabuły, o bohaterach ani o świecie, w którym żyją nie dowiedziałam się niemalże niczego.

Drugie opowiadanie jest zupełnie zwyczajne. Osadzone w naszych czasach. O rozterkach dorastania i pierwszej miłości. I tutaj (ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu) wsiąknęłam w tę książkę. Narracja prowadzona jest w taki sposób, że pomimo braku akcji, nie sposób się od niej oderwać.

Plusy: sposób prowadzenia narracji, mnogość przemyśleń dotyczących życia, dający się lubić bohater....

Seira | 2012-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Ursula K. Le Guin to wybitna amerykańska autorka utworów science fiction i fantasy, a ja przygodę z tą panią zaczęłam od małej książeczki pt.” Nowa Atlantyda”.W tym oto tomie znajdziemy dwa opowiadania: tytułowy utwór, liczący 65 stron i „Zewsząd bardzo daleko”.

W pierwszym opowiadaniu poznajemy młodą parę, małżeństwo. Jak się okazuje żyją w świecie całkiem innym niż znamy w dzisiejszej rzeczywistości: zabrakło ropy naftowej a tereny nadbrzeżne znalazły się pod wodą. W świecie tym panuje spaczona demokracja. FBI kontroluje każdy krok obywateli, stosując podsłuchy i przesłuchania, „stosując modulację zachowań”, oczywiście dla dobra ogółu. W tym świecie na skraju przepaści, oszczędza się energię, której brakuje, jedzenia też brakuje, wracają kartki żywnościowe, nastaje „Doba walki z Nadmiarem Kalorii”, raz w tygodniu, tylko w udziale kobiet.
Najbardziej zaskakujące okazuje się, że rząd zabronił legalizacji związków, a mówiąc prościej: małżeństwa są absolutnie zakazane. Jeżeli...

Łukasz | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Ocena mocno uśredniona. Części składowe następujące:

1. Wydanie: * * * *

Zacznijmy od tego, że książka próbuje ze sobą 'ożenić' dwa zupełnie różne style pisania autorki, przez co w efekcie końcowym dostajemy coś, co można porównać do dania składającego się ze spaghetti i frytek. Osobno są to całkiem smaczne rzeczy i mógłbym je jeść na każdy obiad, jednak razem jakoś tak do siebie nie pasują.

Co więcej, grafika na okładce sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z twardym science fiction. Otóż nie, nie mamy. Nie mamy za bardzo do czynienia z science fiction, o hard sci fi nie wspominając. Poczułem się odrobinę oszukany.

Na koniec powiem parę niezbyt miłych słów o korekcie, która, mam przynajmniej taką nadzieję, była na urlopie wtedy, gdy trzeba było sprawdzić błędy i literówki w książce. Tak więc jeden z bohaterów był, na przykład, ‘czymany’ w więzieniu. Boli, ale to była chyba rzecz normalna w książkach niewielkich wydawnictw z początku lat ’90 tych.

2. Nowa Atlantyda * * *...

prozna | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

To chyba najslabsza ksiazka autorki. Drugie z opowiadan ma swoj urok i calkiemdobrze przedstawia rozterki dorastania, jednak to nadal nie to.

Kevorkian | 2013-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Ursulo, uwielbiam Cię, ale tym razem zanudziłaś mnie prawie na śmierć.

Bbasia | 2016-11-27
illmer | 2016-09-18