Łukasz 
grimuar.org
31 lat, mężczyzna, Wrocław, status: bibliotekarz, dodał: 10 książek i 1 cytat, ostatnio widziany 1 tydzień temu
Teraz czytam
  • Babylon's Ashes
    Babylon's Ashes
    Autor:
    The Free Navy – a violent group of Belters in black-market military ships – has crippled the Earth and begun a campaign of piracy and violence among the outer planets. The colony ships heading for the...
    czytelników: 46 | opinie: 2 | ocena: 7,27 (11 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-05 10:20:36
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 6)
 
2018-06-03 17:13:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Czym charakteryzuje się dobra książka? Dobrze zarysowaną fabułą? Ciekawie nakreślonymi postaciami? Szeroko pojętym 'dobrym pomysłem'? Tak, tak i tak. Co znajdziemy tutaj? Tylko to ostatnie. I masę mechaniki orbitalnej.

'7EW' przytłacza swoim rozmiarem, co nie zawsze wychodzi na minus, jednak w tym przypadku owszem. Książka składa się z trzech części, z czego tylko pierwsza tak naprawdę była...
Czym charakteryzuje się dobra książka? Dobrze zarysowaną fabułą? Ciekawie nakreślonymi postaciami? Szeroko pojętym 'dobrym pomysłem'? Tak, tak i tak. Co znajdziemy tutaj? Tylko to ostatnie. I masę mechaniki orbitalnej.

'7EW' przytłacza swoim rozmiarem, co nie zawsze wychodzi na minus, jednak w tym przypadku owszem. Książka składa się z trzech części, z czego tylko pierwsza tak naprawdę była ciekawa (druga była dołująca, a trzecia niepotrzebna). Kolejne rozdziały były rozdmuchane nużącymi, wielostronnicowymi opisami zagadnień mechanicznych, które wyglądały jakby były wyjęte wprost z podręczników fizyki. Najbardziej, oprócz czytelnika oczywiście, cierpieli na tym bohaterowie, którzy nie za bardzo mieli miejce, by rozwinąć skrzydła.

Nawiązując do bohaterów, jak i generealnie do ludzkości przedstawionej w 7Ewach, autorowi udało się stworzyć cały świat zaludniony osobami z zespołem Aspergera. Stoicyzm i opanowanie, z jakim wszyscy przyjęli zbliżający się koniec świata są godne podziwu, co prawda, jednak brak wyższych emocji sprawia, że absolutnie żadna z postaci nie jest wiarygodna. Często miałem wręcz wrażenie, że zachowania bohaterów są wprost przeciwne do tego, jak taka osoba zachowałaby się w rzeczywistości (vide Sean Probst, multimiliarder, który zamiast wybudować sobie wygodną willę na orbicie postanawia ratować ludzkość).

Skąd więc tak wysoka ocena? Ponieważ pomimo oderwania od rzeczywistości, wciąż mamy do czynienia z ciekawym przedstawieniem końca świata. Widzimy wolę przetrwania tych wszystkich papierowych ludzików i, co chyba najważniejsze, do końca jesteśmy trzymani w niepewności odnośnie tego czy całe przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem.

Nie mogę polecić tej książki każdemu. Sądzę, że wielu czytelników poległo, zanudziło się, lub po prostu nie zrozumiało sporej części utworu. Przyznam jednak, że ciekawa wizja świata przed, w trakcie, i po apokalipsie jest warta zmierzenia się z tą bestią. Nie jest to może najlepszy traktat z dziedziny socjologii, ale przynajmniej mechanika orbitalna się zgadza.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
241 71 520
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (26)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (11)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd