Natura emocji. Podstawowe zagadnienia

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Nature of emotion
emocje, psychologia emocji,
asia

Książka jest obszernym, precyzyjnym i kompletnym podręcznikiem z zakresu psychologii emocji. Porusza najistotniejsze problemy z tej dziedziny, a także prezentuje wyniki najnowszych badań naukowych. W 12 rozdziałach 24 światowej sławy ekspertów, naukowców z najlepszych uniwersytetów świata, przedstawia własne opinie związane z określonymi problemami psychologii emocji, odwołując się do...

W 12 rozdziałach 24 światowej sławy ekspertów, naukowców z najlepszych uniwersytetów świata, przedstawia własne opinie związane z określonymi problemami psychologii emocji, odwołując się do współczesnych badań i teorii. Zawarta w książce wiedza jest więc nie tylko wyczerpująca pod względem merytorycznym, ale przede wszystkim aktualna. Większość przytoczonych w tej pracy informacji to wiadomości wcześniej niedostępne w literaturze polskojęzycznej.

Książka odpowiada na pytania: czy istnieją emocje podstawowe, co odróżnia emocje od nastroju i temperamentu, jaką funkcję pełnią emocje, co się dzieje w organizmie ludzkim podczas doznawania emocji, jaki jest związek emocji z pamięcią, czy emocje mogą być nieświadome, na czym polega rozwój emocjonalny, co wpływa na subiektywne doświadczanie emocji.

Ta publikacja, to stricte naukowa prezentacja rozważań o emocjach podstawowych, ich właściwościach oraz wpływie procesów fizjologicznych na stany emocjonalne, przytaczane przez autorów na bazie dotychczasowych badań oraz promowanie własnych poglądów w tym zakresie.

W każdym z rozdziałów prezentuje się opinie wszystkich autorów książki, co daje szerokie pole badawcze dla tematu. Jednak nawet dla osoby przygotowanej na odbiór treści naukowej oraz szeroko zainteresowanej tematyką całość zaprezentowana jest w sposób monotonny. Dyskusja, jaka odbywa się na jej stronach przypomina jałowe przerzucanie się suchymi regułami. Czasem wcześniejsze poglądy są zakwestionowane przez innych badaczy na podstawie nowszych, zweryfikowanych rozważań. Same rozważania w oparciu o definicje nie wiele wniosły w mój świat miłośnika odkrywania mechanizmów wpływających na nasze stany emocjonalne i ich biologiczne aspekty. A tak istotne rozróżnienie między emocjami, nastrojem, a temperamentem przedstawione...

Horus | 2016-09-21
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Książka „Natura Emocji” stara się odpowiedzieć na istotne zagadnienia i w jakim kierunku mają pójść przyszłe badania związane z emocjami. Utwór ten jest napisany w formie pytań, na które starają się odpowiedzieć w formie esejów czołowi psychologowie między innymi Richard Lazarus(jeden z najczęściej cytowanych psychologów w książkach akademickich) czy Paul Ekman i Jaak Panksepp.

W książce znajdziemy dość obszerne wyjaśnienie wpływu emocji na postawy ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Jaki system uczenia się przyjęły te postawy. Psychologowie starają się odpowiedzieć, jaki wpływ wywiera twarz na emocje odbiorcy. Mamy też wyjaśnienie niektórych emocji takich jak duma, która tak naprawdę jest fałszywym dowartościowaniem własnego „ego”.

W książce znajdziemy wyjaśnienie emocji według Richarda Lazarusa jest to relacja między jednostką a otoczeniem w wyniku jakiejś cechy, która spowodowała reakcje na sytuacje „x”. Świadomość człowieka przetwarza świat przedstawiony i wpływa na jego...

Wartość tej książki to przede wszystkim różnorodność spojrzeń na naturę emocji. Już samo pojęcie "emocji podstawowych" jest poddawane wielu wątpliwościom. Bardzo wciagająca pozycja. Wędruje na półkę: Poznaj samego siebie.

ginger | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Psychologiczne