Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa

Okładka książki Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa Paul Ekman, Christopher Hadnagy
Paul EkmanChristopher Hadnagy Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Unmasking the Social Engineer: The Human Element of Security
Onepress
2021-01-26
2021-01-26
Joanna Sugiero
Socjotechnika

Okładka książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia Richard J. Davidson, Paul Ekman
Natura emocji.... Richard J. Davidson...
Okładka książki Świadomość Emocjonalna. Źródło Wewnętrznej Równowagi i Zrozumienia Dalajlama XIV, Paul Ekman, Daniel Goleman
Świadomość Emo... Dalajlama XIV, Paul...

Całkiem niezła, dla osób zajmujących się bezpieczeństwem informacji czy bezpieczeństwem fizycznym firm i instytucji. Dobrze opisuje mowę ciała, w celu wykrycia próby oszustwa, w sytuacji bezpośredniej lub przez telefon.
Nie jest to książka ani dla psychologów ani dla informatyków.

Nie jest to książka ani dla psychologów ani dla informatyków.

Pean na dra Ekmana

Pean na dra Ekmana

Książka opisuje pewne elementy mowy ciała, przydatne perswazji, ale też w codziennej komunikacji.

Autor leje dużo wody, wstęp ma kilkanaście stron. Opisy elementów mowy ciała, opatrzone zdjęciami były ciekawe.

Książka pisana w USA, dla bardziej otwartych ludzi, w Polsce część informacji raczej nie przydatna.

Można przeczytać, ale nie trzeba.

Można przeczytać, ale nie trzeba.

Czegoś w tej książce zabrakło, nie jest tak ciekawa jak ''Mowa Ciała" Allana Peaca czy ''Emocje Ujawnione'' Ekmana, nawet "Manipulacja Odczarowana" była lepsza od tej pozycji.

Najbardziej podobał mi się rozdział, w którym zestawiono badania i wyniki naukowe. Brakowało mi w tej książce faktów, przez co miejscami przybierała ona formę poradnictwa, którego fanką nie jestem. Inna sprawa, że spora część tej książki to po prostu psychologia społeczna i akcja oraz reakcja w interakcji między ludźmi. Zbyt krótka, aby wszystko dogłębnie wyjaśnić, stąd wpływa to na między innymi moją ocenę.

Ciekawa, ale mogłaby być trochę dłuższa. Odniosłam wrażenie, że autor chciał tylko wprowadzić w podstawowe zagadnienia tematu, a liczyłam na troszkę głębszą analizę.

Na samym początku książki autor wyjaśnia nam czym jest dla niego socjotechnika i jakie zadania stoją przed socjotechnikiem, po typowym teoretycznym wstępie przechodzimy do kolejnych rozdziałów, a w każdym kolejnym poszerzamy swoją wiedzę na temat komunikacji niewerbalnej. Każdy rozdział jest poświęcony z pozoru innej tematyce dzięki czemu informacje które przekazuje autor są usystematyzowane i pozwalają zrozumieć kwestie poruszane w kolejnych rozdziałach. W książce znajdziemy rozdziały na temat mimiki naszej twarzy, tego jakie komunikaty wysyłamy poprzez nasze ręce, nogi czy postawę oraz jak można to interpretować w zależności od tego czy przekaz niewerbalny współgra z werbalnym. Autor każdą emocję i gest analizuje bardzo szczegółowo zarówno poprzez opis jak również zdjęcia które są zamieszczone w książce co ułatwia dostrzeżenia różnicę między emocjami które są do siebie podobne. Autor pokazuje również jak umiejętne pokazywanie emocji i odpowiednie gesty mogą wpływać na postrzeganie nas przez innych, a przez to pomóc nam nie tylko wpłynąć na zachowania innych i zdobycie potrzebnych nam informacji, ale także po prawienie naszej codziennej komunikacji z innymi. Nie jest to jednak książka która nauczy nas manipulować innymi i zachęci do oszukiwania, autor skupia się tutaj na tym aby pokazać, że czasami nieświadomie możemy pokazywać inne emocje niż te które naprawdę odczuwamy i wskazuje co możemy potraktować jako sygnały alarmowe, aby lepiej zrozumieć osoby z którymi rozmawiamy. Jednak samo przeczytanie książki nie zrobi z nas specjalisty, niewątpliwie zaczniemy zwracać większą uwagę na mimikę innych, ale aby umiejętnie ją rozpoznawać jest potrzebna "mistrzowska praktyka". Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponieważ nie jest to dawka suchej wiedzy jednak znajdziemy tam zdjęcia oraz przykłady z życia autora, co dodatkowo pokazuje moc komunikacji niewerbalnej. W każdym rozdziale znajdziemy też wiele informacji na temat przeprowadzonych badań, co tylko dodaje książce wiarygodności i zachęca do dalszego czytania.

• Psychologia
  • ASa
  • Dori
  • Audioteka

Dodaj cytat z książki Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa