Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie

Okładka książki Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie Roger Davis, Luis Escovar, Sarah Meagher, Carrie Millon, Theodore Millon
Okładka książki Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie
Roger DavisLuis Escovar Wydawnictwo: Instytut Psychologii Zdrowia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Personality Disorders in Modern Life
Instytut Psychologii Zdrowia
2005-01-01
2005-01-01
83-85452-88-5
Justyna Kotlicka, Helena Grzegołowska-Klarkowska, Anna Tabaczyńska, Magdalena Ślósarska, Maria Zakrzewski
psychoterapia psychopatologia DSM-IV zaburzenia osobowości

Przerażająca. Kupiona dla studenta psychologii. Żałuję, że czytałem. Teraz widzę samych świrów, a jeden nawet w lustrze siedzi ;-) Tak serio, to dość ciężka lektura, a zawód psychiatry/psychologa/psychoterapeuty wydaje się być mocno eksploatującym zajęciem.

Najwłaściwsze określenie tej pozycji, to kompendium wiedzy z dość strukturalnym, schematycznym ułożeniem treści.

Czyta się tą pozycję mozolnie, bo to praca naukowa. Na plus przykłady, które choć odrobinę pozwalają obrazować sobie poszczególne zaburzenia i przypadki. Na minus, że odnosi się ona do klasyfikacji DSM-3, z elementami DSM-4.

Opinię wystawiam jako osoba nie studiująca psychologii, ani nią się nie zajmująca. Aby mi się to wszystko nie plątało i nie mieszało, musiałem bardzo uważnie czytać, a czasem wracać do wcześniej opisywanych typów zaburzeń.

Opinię wystawiam jako osoba nie...

Oj bardzo się męczyłam przy tej pozycji. A musiałam ją przeczytać, ponieważ była to jedna z lektur potrzebnych do zaliczenia podstaw psychologii klinicznej. Na plus pozycji działało jednak to, że została napisana w dość schematyczny sposób.
Millon i pozostali poruszyli w swoim podręczniku wiele problemów osobowościowych, z których zmaga się w dzisiejszych czasach wiele osób. Wśród zaburzeń czytelnik może znaleźć takie jak osobowość antyspołeczna, osobowość unikająca, osobowość obsesyjno - kompulsyjna, osobowość zależna, osobowość histrioniczna, osobowość narcystyczna, osobowość schizoidalna, osobowość schizotypowa, osobowość paraidalna, osobowość z pogranicza, osobowość depresyjna, osobowość negatywistyczna, osobowość masochistyczna oraz osobowość sadystyczna. Wszystkie niemal są napisane według jednego schematu: najpierw jest wstęp do rozdziału, następnie autorzy opisują symptomy zaburzenia tłumacząc co jest normą, a co już patologią, dalej przedstawiane są odmiany danej osobowości, w kolejnej części przywołane zostały pierwsze opisy zaburzenia, w dalszej części opisano podejścia biologiczne, psychodynamiczne, poznawcze oraz interpersonalne, dalej można przeczytać syntezę podejścia biopsychospołecznego i ewolucyjnego, w końcu zostały podane przykładowe metody leczenia. Każdy rozdział kończy podsumowanie będące syntezą informacji, które się w nim znalazły. Warto zaznaczyć, że pierwsze dwa rozdziały omawiają m.in. wszystkie podejścia, jak też przedstawiają zachowania odbiegające od normy i model ewolucyjny. Dzięki temu czytelnik w dalszej części ma pojęcie co to w ogóle jest.
Chociaż książka jest ciężka, bo opowiada o niełatwych sprawach, to niewątpliwie na jej plus działają wszelkie przykładowe opisy danego zaburzenia wraz z zaznaczonymi jego symptomami. W dosyć przyjemny sposób przedstawia to, co jest w nim najważniejsze i na co warto zwrócić uwagę. W samym tekście natomiast często są odniesienia do tych opisów, więc w każdej chwili można do nich wrócić. Uwagę przykuwają też schematy - nie są skomplikowane i raczej większość czytelników jest w stanie je zrozumieć.

Sięgając po te pozycję liczyłam, że wiedza psychologiczna autorów podręcznika będzie na mistrzowskim poziomie, szczególnie czytając biografię autorów oraz biorąc pod uwagę ich stopnie naukowe oraz ogrom doświadczenia, którym dysponują.
Liczyłam, na esencjonalną treść zgodną z nauką w kwestii rozpoznawania zaburzeń osobowości, a momentami jest to beztroska dygresja czy fantazja autora na temat tego, co on myśli na temat zaburzeń osobowości.
Ocena 1, bo spodziewałam się wiedzy wysoce klinicznej i naukowej, tutaj jej nie ma.
IMO lektura dla laików.

Przystępnie napisana pozycja szeroko prezentująca wiedzę z zakresu zaburzeń osobowości. Wspólne dzieło wielu badaczy zaowocowało potężnym kompendium wiedzy. Dziedzina tyle trudna, co ciekawa, na szczęście książka nie gmatwa się w zbyt rozbudowanej terminologii, choć przed lektura warto mieć choć podstawową wiedzę na temat zaburzeń.
Mnogość przykładów zaburzeń z opisem klinicznym i wskazaniem cech diagnostycznych pozwala na ich przejrzystą analizę.
Książka nie jest wolna od autorskich spostrzeżeń co do zaburzeń, a niektóre są dość bezlitosne w swojej ocenie. To jednocześnie zarzut, jak i urok tego dzieła. Pozwala zobaczyć okiem specjalistów to, co zazwyczaj mieści się w suchej formule diagnostycznej, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć jak dane zaburzenia się przejawiają. Prezentowane podejścia terapeutyczne mogą różnic się od siebie, co wskazuje, że praca z zaburzeniami jest wyzwaniem, ale może tez przynosić wiele ciekawych obserwacji.

Mnogość przykładów zaburzeń z opisem...

Ogromny kawał wiedzy przekazany w prosty i ciekawy sposób :)

Ogromny kawał wiedzy przekazany w prosty i ciekawy sposób :)

Książka dobra, jednak opis terapii nie jest zadowalający. Terapeutą nie jestem aby ocenić książkę w porównaniu z innymi. Opis zaburzeń jest bardzo obszerny, a same zaburzenia podzielone na podtypy zaburzeń. Ponad 700 stron średniego formatu. Nie jest to książka na raz, ani na dwa razy, przynajmniej dla mnie. Najbardziej zaciekawiły mnie opisy czynników biologicznych. Mimo iż wystawiam już opinię to nie oznacza, że skończyłem z tą książką. Poza tym jest dobrze ułożona i podzielona na części. Dzięki temu łatwo się ją czyta i szybko można w niej znaleźć informacje.

Znakomite ujęcie, świetna ksiązka ! Znakomicie się czyta!

Znakomite ujęcie, świetna ksiązka ! Znakomicie się czyta!

Byłoby lepiej, gdyby nie wskazówki terapeutyczne na poziomie broszurki informacyjnej.

Książka przedstawia najważniejsze teorie na temat przyczyn powstawania zaburzeń osobowości i sposobów ich leczenia. Jedynym (choć poważnym) minusem są niektóre niefortunne i oceniające sformułowania (np. o osobach schizoidalnych z cechami osobowości unikającej i schizotypowej: "większość wiedzie żywot pozbawiony sensu, bezowocny i bezczynny")Generalnie jednak bardzo polecam osobom zainteresowanym psychologią kliniczną i psychoterapią.

• Psychologia
  • Studia