Natura emocji. Podstawowe zagadnienia

Okładka książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia Richard J. Davidson, Paul Ekman
Okładka książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia
Richard J. DavidsonPaul Ekman Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nature of emotion
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2017-01-02
2002-01-01
Bogdan Wojciszke
emocje uczucia psychologia społeczna relacje związki

Okładka książki Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa Paul Ekman, Christopher Hadnagy
Socjotechnika.... Paul Ekman, Christo...
Okładka książki Świadomość Emocjonalna. Źródło Wewnętrznej Równowagi i Zrozumienia Dalajlama XIV, Paul Ekman, Daniel Goleman
Świadomość Emo... Dalajlama XIV, Paul...

Ta publikacja, to stricte naukowa prezentacja rozważań o emocjach podstawowych, ich właściwościach oraz wpływie procesów fizjologicznych na stany emocjonalne, przytaczane przez autorów na bazie dotychczasowych badań oraz promowanie własnych poglądów w tym zakresie.

W każdym z rozdziałów prezentuje się opinie wszystkich autorów książki, co daje szerokie pole badawcze dla tematu. Jednak nawet dla osoby przygotowanej na odbiór treści naukowej oraz szeroko zainteresowanej tematyką całość zaprezentowana jest w sposób monotonny. Dyskusja, jaka odbywa się na jej stronach przypomina jałowe przerzucanie się suchymi regułami. Czasem wcześniejsze poglądy są zakwestionowane przez innych badaczy na podstawie nowszych, zweryfikowanych rozważań. Same rozważania w oparciu o definicje nie wiele wniosły w mój świat miłośnika odkrywania mechanizmów wpływających na nasze stany emocjonalne i ich biologiczne aspekty. A tak istotne rozróżnienie między emocjami, nastrojem, a temperamentem przedstawione jest w sposób suchy, jakby były konsekwencją zdarzeń odbywających się poza człowiekiem, bez jego udziału.

Mimo iż wiem czego można się spodziewać po Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym (zazwyczaj dobrego opracowania w proponowanym zakresie),jak i charakterze tego typu publikacji, to jednak ta książka mocno mnie rozczarowała swoją zawartością, a konkretnie - sposobem ujęcia zagadnienia. Tematyka już mi znana, tutaj przedstawiona w tak akademicki, a jednocześnie nużący sposób, że nie dziwi mnie, iż jest polecaną lekturą dla studentów (czasem odbywa się to na zasadzie:kto przez to przebrnie - zaliczy przedmiot). Miałam nadzieje na wzbogacenie wiedzy, a nie jedynie zmaganie się z treścią wywodów kolejnych badaczy. Dzięki tej pozycji można prowadzić dalsze własne rozważania i bawić się jej treścią na zasadzie stworzenia pracy dyplomowej, ale nie koniecznie zgłębiania tajników emocji, odkrywania wpływu na nasz nastrój czy elementów determinujących nasz temperament.

Książka „Natura Emocji” stara się odpowiedzieć na istotne zagadnienia i w jakim kierunku mają pójść przyszłe badania związane z emocjami. Utwór ten jest napisany w formie pytań, na które starają się odpowiedzieć w formie esejów czołowi psychologowie między innymi Richard Lazarus(jeden z najczęściej cytowanych psychologów w książkach akademickich) czy Paul Ekman i Jaak Panksepp.

W książce znajdziemy dość obszerne wyjaśnienie wpływu emocji na postawy ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Jaki system uczenia się przyjęły te postawy. Psychologowie starają się odpowiedzieć, jaki wpływ wywiera twarz na emocje odbiorcy. Mamy też wyjaśnienie niektórych emocji takich jak duma, która tak naprawdę jest fałszywym dowartościowaniem własnego „ego”.

W książce znajdziemy wyjaśnienie emocji według Richarda Lazarusa jest to relacja między jednostką a otoczeniem w wyniku jakiejś cechy, która spowodowała reakcje na sytuacje „x”. Świadomość człowieka przetwarza świat przedstawiony i wpływa na jego osobisty nastrój.

Utwór stara się przedstawić sferę emocjonalną z strony mózgu a raczej biologicznej. Dowiadujemy się np., że „ciało migdałowate jest połączone ze zwojami mózgu, dzięki czemu ma ono wpływ na regulacje dowolnych reakcji emocjonalnych w celu kontrolowania i radzenia sobie z autonomicznymi reakcjami emocjonalnymi.”Gdyby książka nie była napisana w tak monotonny sposób dostałaby ode mnie lepszą ocenę.

Zbiór esejów o niczym

Zbiór esejów o niczym

Wartość tej książki to przede wszystkim różnorodność spojrzeń na naturę emocji. Już samo pojęcie "emocji podstawowych" jest poddawane wielu wątpliwościom. Bardzo wciagająca pozycja. Wędruje na półkę: Poznaj samego siebie.

• Studia

Dodaj cytat z książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia