Social Psychology
Daniel

Wydanie poprawione i uzupełnione na podstawie oryginalnego VII wydania Dziesięć lat temu ukazało się pierwsze polskie wydanie uznanej na całym świecie Psychologii społecznej autorstwa E. Aronsona, T. Wilsona i R. Alert. Wydawca był wtedy przekonany o niezwykłej wartości merytorycznej tej pozycji i konieczności zaprezentowania jej polskiemu czytelnikowi. Minione lata dowiodły, że przekonanie...

Wydanie poprawione i uzupełnione na podstawie oryginalnego VII wydania

Dziesięć lat temu ukazało się pierwsze polskie wydanie uznanej na całym świecie Psychologii społecznej autorstwa E. Aronsona, T. Wilsona i R. Alert. Wydawca był wtedy przekonany o niezwykłej wartości merytorycznej tej pozycji i konieczności zaprezentowania jej polskiemu czytelnikowi. Minione lata dowiodły, że przekonanie to podzielają zarówno wykładowcy, jak i studenci, a książka zajęła wiodące miejsce na listach lektur wszystkich kursów z psychologii społecznej.

Jednak ta dziedzina nauki szybko się rozwija i we wszystkich jej obszarach dokonywane są fascynujące odkrycia. Dlatego też wydawca podjął decyzję o przygotowaniu kolejnej edycji Psychologii społecznej.

Jest ono wzbogacone o najnowsze osiągnięcia tej gałęzi nauki i prezentuje najbardziej aktualny stan wiedzy. Czytelnik znajdzie tutaj prezentację najważniejszych badań z ostatnich kilku lat, fragmenty ponad dwadziestu artykułów wybranych z publikacji American Psychological Society, kilkaset dodanych pozycji bibliografii. Podręcznik ten obrazuje najnowsze trendy w psychologii społecznej, nie zapominając jednak o jej pionierskich badaniach; prezentuje uaktualnienie starszych teorii, uzupełniając klasyczne treści nowym podejściem do tych samych tematów (m.in. kultura, płeć, tożsamość, emocje, poczucie własnej wartości, proces redukcji dysonansu poznawczego w różnych kulturach), a także perspektywą ewolucyjną w badaniu różnych aspektów zachowań człowieka. Dzięki takiemu przedstawieniu wiedzy czytelnik poznaje ciągłość i głębię zagadnień, a nie tylko zbiór wyników badań ogłaszanych przed wielu laty i obecnie.

Chociaż konstrukcja podręcznika uległa istotnym zmianom, autorom przyświeca cały czas ten sam cel: wzbudzenie zainteresowania studentów przez wskazanie praktycznego znaczenia materiału. Zawsze mają oni na uwadze, że zastosowania są integralną częścią psychologii społecznej i zasługują na odrębne potraktowanie, a preferowane przez nich podejście narracyjne sprawia, że podręcznik ten jest pasjonującą lekturą.

źródło opisu: Zysk i S-ka 2012

źródło okładki: Zysk i S-ka 2012

Mak | 2016-03-01

Rewelacyjny podręcznik akademicki, który czyta się jak dobrą powieść. Napisana prostym językiem pomaga świetnie zrozumieć całą psychologię społeczną i z łatwością przyswoić wiedzę na egzaminy. Z chęcią wracam do niej, gdy potrzebuję jakieś wiadomości z tej dziedziny na studiach. Nawet nie sądziłam, że obowiązkowa lektura może być aż tak wciągająca.
Polecam wszystkim studentom!!

Judith | 2010-08-31

Dla wszystkich, którym się wydaje, że psychologia społeczna jest nudna ;) Oprócz regułek podane są historie z życia i interesujące badania. Wszystko to sprawia, że podręcznik czyta się, jak dobrą książkę.

Mikołaj | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 stycznia 2014

To nie kolejny nudny podręcznik, to wspaniała książka! Napisana z humorem, pomysłem i olbrzymią wiedzą w zakresie psychologii. Gdyby wszystkie podręczniki pisano w ten sposób mielibyśmy społeczeństwo geniuszy. Lektura idealna nie tylko do nauki na egzamin ale także do zwykłego poczytania. Ze spotkania z ta książką czepie się same korzyści, nie dość, że dobrze się czyta to jeszcze czerpie się pełnymi garściami wiedzę.

Mysterious | 2017-02-06
Przeczytana: styczeń 2017

Nie potrafię zrozumieć ogólnego zachwytu nad tą pozycją. Racja, traktując książkę jedynie jako podręcznik akademicki trzeba przyznać, że w bardzo przystępny sposób przedstawia materię z zakresu psychologii społecznej. Tu pojawia się jednak problem, bo tak, jak można wytłumaczyć dane zagadnienia w prosty i przejrzysty sposób, tak nie jest konieczna aż tak rażąca infantylizacja. Momentami miałam wrażenie powrotu do czasów podstawówki i studiowania podręcznika z przyrody na pracę klasową. Z biegiem stron mam wrażenie, że autor zaczyna troszkę poważniej traktować czytelnika, jednak ogólna maniera pozostaje. W każdym razie wychodzę z założenia, że wszystkie kwestie dało się zawrzeć w mniejszej ilości stron, bardziej treściwie, ograniczając tym samym ilość dywagacji o niczym. Może niektórym podejdzie do gustu taka forma, mnie czytanie bardziej męczyło niż ciekawiło, jednak pod kątem merytoryki, ilości przykładów, eksperymentów i definicji nie można panu Aronsonowi niczego zarzucić.

Ola | 2011-12-24
Na półkach: Przeczytane, Studia, Posiadam

Chyba najlepszy podręcznik z jakim się zetknęłam na studiach. Wielki plus za to, że na początku każdego rozdziału są opowiedziane autentyczne historie, które są świetnym wprowadzeniem do danego tematu i są wyjaśnieniem dlaczego warto w ogóle się danym tematem zająć.

basiek0306 | 2015-02-01

książka powinna być "biblią" każdego kto interesuje się tematyką psychologii..nie wyobrażam sobie oby nie mieć jej choć raz w rece rozpoczynając swoja przygode z psychologią

| 2015-12-21

Podręcznik akademicki wręcz idealny. Mimo, że jest pokaźna cegłą, która odstrasza czytelników leżąc na półce bibliotecznej, jest to książka wręcz idealna.

Napisałam przy okazji innej recenzji, że studenci ubóstwiają podręczniki amerykańskie, a ta pozycja zdecydowanie potwierdza tę regułę. Dlaczego? Bo została napisana z pomysłem, czytelnik nawet w przypadku tematów nieciekawych, ma je przekazane w bardzo jasny i wręcz pasjonujący sposób. Świetne wydanie, dobre przykłady, rzetelne źródło wiedzy. Słowniczek pojęć dołączony jest na końcu książki, dodatkowo na marginesach w każdym kolejnym rozdziane nowe pojęcia są wyjaśniane. Samo wydanie i szata graficzna książki są przyjazne czytnikowi, nie ma tutaj mowy o przeładowaniu wiedzą.

Polecam dla studentów i osób ciekawych tematyki, która nie da się ukryć, że należy do bardzo interesujących.

Ann | 2016-01-08

Przystepnie napisana dla ludzi hobbystycznie zainteresowanych tematem, ale duzo sie powtarza z innej jego ksiazki: Człowiek - istota społeczna

pussyrider | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Książka zawiera dużo niepotrzebnej treści. Całość napisana jest w prosty sposób. Niestety ta prostota jest często infantylna w stylu charakterystycznym dla Amerykanów.

Na tym etapie powiedziałbym, że książka jest po prostu przeciętna. Jak ktoś ma dużo czasu na przejście przez setki stron w dużym formacie to śmiało.

Niestety książkę oceniam jako "beznadziejna" ponieważ autorzy manipulują czytelnikiem przemycając rasistowską nienawiść do cywilizacji białego człowieka. Poniżej zamieszczam 4 fragmenty:

"Do historii wprowadzających należy m.in. relacja o tragicznej śmierci Amadou Dialla, do którego czterech nowojorskich białych policjantów oddało czterdzieści jeden strzałów, gdy sięgnął po portfel w holu budynku, w którym mieszkał."

Dalej znajduje się informacja, że Amadou Diallo był czarnoskóry. Nie mam pojęcia jakie znaczenie ma tu, kolor skóry policjantów, ale autorzy lubią podawać takie informacje żeby przedstawić niekorzystnie białego człowieka lub wzbudzić pozytywne...

Paweł | 2014-11-01

Na moich, niemających nic wspólnego z psychologią, studiach miałem jeden taki oto przedmiot. Właśnie książka, co tam książka, dzieło Elliota Aronsona stanowiło do niego podręcznik.

Niby pełno jest tam, cytując byłego prezydenta, "oczywistych oczywistości", lecz są to "oczywistości", z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy (Gwoli ścisłości wspominają o tym sami autorzy). Książka doskonale opisuje i tłumaczy ludzkie zachowania podpierając wszystko barwnymi przykładami. Prócz tego możemy odnaleźć w niej sporo przykładów ciekawych eksperymentów psychologicznych i socjologicznych.

Z pozoru książka może przerażać zarówno ilością stron, jak i formatem właściwym raczej albumom. Nic bardziej mylnego, tego "potwora" czyta się bardzo dobrze, a po zakończeniu lektury możemy zacząć inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość.