Psychopatologia

Seria: Wykłady z psychologii [Scholar]
Wydawnictwo: Scholar

Książka jest pierwszym w literaturze polskiej (pomijając tłumaczenia) systematycznym wykładem psychopatologii - dyscypliny łączącej psychologiczne, biologiczne i medyczne modele teoretyczne i badania nad zaburzeniami psychicznymi. W odróżnieniu od podręczników amerykańskich uwzględnia międzynarodową, obowiązującą w Polsce klasyfikację zaburzeń psychicznych ICD-10 (WHO, 1992), co ma duże znaczenie praktyczne. Lidia Cierpiałkowska wyczerpująco przedstawiła fundamentalne zagadnienia psychopatologii. Od teorii wyjaśniających zaburzenia psychiczne przez postępowanie diagnostyczne do zagadnień szczegółowych. Wśród nich wiele miejsca poświęciła zaburzeniom na tle organicznym, zaburzeniom spowodowanym używaniem substancji psychoaktywnych, zaburzeniom afektywnym, schizofrenii, zaburzeniom seksualnym, nerwicowym, zaburzeniom dysocjacyjnym i zespołom zaburzeń pod postacią somatyczną.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Katrina | 2014-03-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Wracam do tej książki ciągle:
-napisana prostym i zrozumiałym językiem
-zawiera wszystkie potrzebne informacje z zakresu psychopatologii i psychiatrii
-posiada ciekawe bloki rozszerzające
Polecam!

Lucy | 2016-04-29
Przeczytana: lipiec 2015

Najlepszy podręcznik dla studenta. Najlepszy jaki miałam dotychczas w rękach. Egzamin po przyswojeniu zdany z pewnością.

MałyAlbert | 2013-02-06
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Obok każdej kategorii zaburzeń z zakresu psychopatologii ogólnej i szczegółowej pojawiają się tutaj próby genezy chorób i propozycje terapii w kontekście poszczególnych paradygmatów: biologicznego, poznawczego, psychodamicznego, uczenia się. Cierpiałkowska podkreśla, że sposób różnicowania normy od patologii w dużej mierze zależy od kontekstu kulturowego, społecznego; a zaburzonym można nazwać to zachowanie, które przynosi dyskomfort.

Mag | 2017-11-14
Na półkach: Nauka, Przeczytane, Posiadam

Jeden z najciekawszych podręczników jakie czytałam. Zrozumiale i przejrzyście napisany pomimo złożonych psychopatologii, które opisuje.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem psychologii i zaburzeń psychicznych.

Ania BG | 2012-06-19
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka przeczytana do egzaminu z psychopatologii. Dobrze napisana, prostym jezykiem, w dość systematyczny sposób. Pewną niedoskonałością ale też zaletą może być to, że opisuje zaburzenia wg ICD 10 a nie wg DSM IV.

Paulina | 2012-07-19
Przeczytana: 14 lipca 2012

Kompendium wiedzy z dziedziny zdrowia psychicznego. Dużym plusem jest to, iż autorka jest zarówno psychoanalitykiem jak i wykładowcą akademickich. Gorąco polecam.

Ka_Ha | 2014-03-05

Uwielbiam ten konkretny, esencjonalny styl pisania. Choć książka jest podręcznikiem przeznaczonym dla studentów, nie raz zdarza mi się z niej korzystać w pracy.

Ola Rzążewska | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Konkretna i treściwa, a poza tym napisana przystępnym językiem. Duży plus za jej obszerność oraz zamieszczanie opisów przypadków z praktyki.

melissa | 2016-08-02
Przeczytana: czerwiec 2016

Okay, jeden z najgorszych egzaminów w moim życiu. Ale sam podręcznik warty uwagi i godny polecenia.

dinozaur | 2013-08-15

książka napisana bardzo przystępnym językiem. Zbiór cennych informacji dotyczących zaburzeń psychicznych. polecam!