historia
brak

Prace mitologiczne Brücknera, choć czasem wywoływały echa krytyczne, zawsze były przyjmowane z szacunkiem, należnym jego ogromnej wiedzy i pomysłowości. Oczywiście, szczególnie wysoko były ocenione w Polsce. Był on w dodatku jedynym polskim specjalistą w sprawach religii Słowian. Jedynym - w ciągu długiego okresu historycznego, bo od 1882 r., kiedy się ukazał jego pierwszy artykuł, aż po koniec drugiej wojny światowej. [...]

W porównaniu z jego pracami historycznoliterackimi, językoznawczymi, w porównaniu z "Dziejami kultury polskiej" czy "Encyklopedią staropolską" - prace mitologiczne Brücknera trochę bledną, ale i tak są wielkie, a byłyby chlubą i przedmiotem dumy każdego uczonego mniejszego lotu. Wobec europejskiej nauki o religii Słowian i Bałtów był Brückner naszym jedynym, ale za to błyskotliwym i godnym podziwu przedstawicielem.

(z przedmowy)

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

UWAGA! SIEDEM GWIAZDEK JAK "PRZEMEK" /p. poniżej/
Bruckner /umlaut/ /1856-1939/, odkrywca "Kazań Świętokrzyskich" w Bibliotece Petersburskiej, autor Encyklopedii Staropolskiej, wybitny slawista przekopał niesamowitą ilość publikacji i żródeł historycznych, by "wyprostować" mitologię słowiańską, w tym polską.

Niestety, dla mnie to "terra incognita". Wstyd się przyznać do nieznajomości własnych korzeni, ale ponad tysiącletnia krucjata GERMAŃSKA, za pomocą chrześcijaństwa rzymskiego, zniszczyła efektywnie pamięć o bogach naszych przodków. Coś tam jeszcze kojarzę np Peruna czy Swarożyca, ale całości tekstu nie przyswajam. O Perunie autor m.in. pisze:

"Perun jako uosobienie zjawiska przyrody „bez wszelkiej wątpliwości już za prawieku zajmował naczelne miejsce między bóstwami słowiańskimi, jako istota przyrody, nieograniczona związkami poszczególnych szczepów, lecz znana i czczona powszechnie”; na niego przysięgali...

Adrian Jeżak | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Zmęczyłem tę książkę. I chociaż bardzo interesuje mnie historia naszych przodków tutaj słowiańskie bóstwa opisane są w dość obszerny i mało wciągający sposób. Na dodatek autor wypomina pochodzenie i błędne dociekania innych badaczy na temat pochodzenia słowiańskich bóstw. W rezultacie mamy tu niemal rozprawę na temat błędów popełnianych przez badaczy i jedyną poprawną ścieżkę wskazaną przez autora. Jest tu jedynie kilka bóstw i za dużo dociekań i tłumaczeń odnoszących się do innych książek. Chciałbym coś bardziej oczywistego.
Nie polecam
Adrian Jeżak

Finkla | 2016-01-12
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Bardzo interesująca tematyka. Szkoda tylko, że Autor zajął się czymś innym, niż obiecywał w tytule. Książka nie traktuje o bogach i wierzeniach słowiańskich, tylko o ich nazwach - który naukowiec popełnił jakie błędy lub wręcz skłamał, dlaczego Bruckner się z nim nie zgadza, w których językach można znaleźć słowa popierające tezę Autora...
Zabrakło mi wiadomości o słowiańskich bóstwach, ich dokonaniach, rodzinach i tych wszystkich rzeczy, które czynią mitologię ciekawą.
Ale doceniam znajomość języków obcych twórcy.
Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/01/mitologia-sowianska-krytyka-konkurentow.html

Przemek | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Wreszcie się uporałem.
Zdecydowanie nie polecam tej książki na początek przygody z mitologią słowiańską, ale dla czytelników bardziej zaawansowanych będzie to pozycja ciekawa. Szczególnie część Mitologia Słowiańska, która była "pisana dla uczonych", podczas gdy "Mitologia Polska" była pisana dla ogólnej rzeszy odbiorców.
Dlaczego dla czytelników zaawansowanych? Po pierwsze, poglądy Brucknera w wielu miejscach są już nieaktualne i trzeba sobie z tego zdawać sprawę (np. dywagacje i Simargłu, Chorsie, nadrzędna rola Swaroga). Po drugie, tekst nie jest napisany jako "prezentacja polskiego Olimpu", ale jako niezupełnie uporządkowana polemika ze zdaniami rozmaitych badaczy z przełomu XIX i XX wieku. Ktoś nowy w temacie zgubi się na 100%. Ale w tym tkwi moc tej pozycji dla kogoś, kto ma już jakieś rozeznanie. Poznajemy całe spektrum dodatkowych możliwości spojrzenia na mitologię słowiańską. Punktów widzenia, które można odrzucać, ale nie trzeba wszędzie z Brucknerem się zgadzać, bo znamy...

Kyhlsae | 2013-04-20

Nie dałam rady dobrnąć do końca, mimo najszczerszych chęci. Tytuł zdecydowanie rozmija się z zawartością - wydawałoby się, że dzieło to faktycznie traktuje o wierze naszych przodków, ale... niestety, tak różowo to nie jest. Prędzej można tu znaleźć dywagacje nad tym, czy bożek X występujący na terenach ABC pod imieniem Z jest tym samym bożkiem, co bożek Z na terenach DEF.

Vemona | 2017-09-15
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: luty 2014

Jak sam tytuł wskazuje, pozycja traktująca o mitologii słowiańskiej. Dzięki dobrej redakcji, całkiem ciekawa, choć autor nie ułatwia czytelnikowi zgłębienia tematu. Gdyby nie przypisy redakcyjne, miałabym problemy ze zrozumieniem pewnych fragmentów, są napisane w tak sposób, jakby każdy miał taką wiedzę jak autor a treść miała być polemiką z czyimś poglądem.

amen | 2012-12-15
Na półkach: 2012, Przerwane, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Specyficzny język autora sprawił, że nie dałam rady... Do tego stawia zbyt duży nacisk na krytykowaniu wszelkich autorów. Mimo że dotarłam do połowy książki, nie dowiedziałam się zbyt wiele na temat naszej mitologii. Może kiedyś jeszcze spróbuję.

Meybell | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Jakoś przebrnęłam. Końcowe rozdziały czytałam bardzo pobieżnie. Język strasznie toporny, za dużo rozwodzenia się nad pochodzeniem nazw. O mitologii polskiej zbyt wiele się stąd nie dowiedziałam.

anuszka | 2016-01-05
Przeczytana: październik 2015

Solidne kompendium wiedzy w zakresie słowiańskiej mitologii.

wizun | 2017-07-19

Słaba i już mało aktualna książka z której współcześni autorzy monografii nt. mitologii i wierzeń słowiańskich korzystają stosunkowo rzadko. Zmienił się tak zasób źródeł jak i metodyka badań religii - stąd praca z początków XXw. niestety nie da pełniejszej wiedzy w temacie.