832210152X
Mitologia, Słowianie
religia
Wojtek

Kolejna książka z serii Mitologie Świata, poświęcona mitologii Słowian.

Krummi | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Rzetelnie opisane powiązania mitologii słowiańskiej z indoeuropejskimi. Autor rozważył funkcje bóstw, w tym ich trójdzielność, rozwinął temat miejsc kultu, zwyczajów Słowian oraz dość poplątanej demonologii.
Szkoda tylko, że "Mitologia Słowian" jest napisana ciężkim, naukowym językiem i niekiedy za bardzo odbiega od założonego tematu, zaczynając oscylować wokół panteonu bogów wedyjskich.
Niemniej, posiadając dość mały zasób informacji o Słowianach, autor spisał się wzorowo.

Przemek | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Przeczytałem, porobiłem notatki, przeczytałem ponownie, zrobiłem sobie ściągę na przyszłość... (http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/mitologia-slowian.pdf) (a może nie tylko sobie?).
I jak to dzieło ocenić? Zawiera rzetelne informacje, poparte warsztatem badawczym (np. językowym, analogiami do religii spokrewnionych, badaniem atrybutów bóstwa występującego pod zmienioną nazwą, zasadą Dumezila), podaje rozmaite warianty interpretacji zachowanych śladów wierzeń słowiańskich. Niestety, to wszystko jest strasznie rozrzucone po całej objętości książki, kolejność nie zawsze jest satysfakcjonująca, a wnioski końcowe można właściwie streścić na tych kilkunastu stronach ściągi, którą sobie napisałem...
Bardzo szkoda, że autor nie zdobył się na popuszczenie wodzy fantazji i oprócz zaprezentowania wszystkich stanowisk naukowych nie spróbował tego wszystkiego ułożyć w jakąś (jego zdaniem) najbardziej wiarygodną, spójną całość. Przykład takiej niespójności może być pierwszy z brzegu: autor omawia...

Jago T | 2013-10-28

Z wielkim smutkiem porównuję "Mitologię Słowian" z "Mitologią Starożytnej Italii" tego samego wydawnictwa. Autor pierwszej pozycji musiał się dobrze napocić, żeby napisać takich rozmiarów książeczkę na bazie informacji dostępnych światu, natomiast drugi, mając ich w nadmiarze mógł sklejać niemal baśniowo ciekawe opowieści. Wydawnictwa tych samych rozmiarów, jednak pod względem merytorycznym ta słowiańska przynosi o wiele mniej istotnych informacji (albo inaczej - mniej interesujących, zapadających w pamięci). Odniosłam wrażenie, że to bardziej wykaz, geneza badań nad tą mitologią niż ciekawe jej przedstawienie. Ale nikogo nie obwiniam, nie ma się co dziwić - świat po prostu nie dysponuje na tyle obszernym materiałem badawczym, byśmy mogli czytać czyste mity. A wielka szkoda. Prawdopodobnie i tak jest to najlepsza pozycja o tej tematyce.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Nasza mitologia, mitologia Słowian nie jest tak znana jak mity Greków i Rzymian. Ale nie znaczy to, że jest gorsza, uboższa. Dla zainteresowanych to kopalnia wiedzy.

Radogost | 2011-08-16
Przeczytana: 2008 rok

Napisana dość ciężkim językiem. Sporo w niej rozważań o etymologii nazw Bogów. Jeśli ktoś interesuje się mitologią słowiańska książka godna polecenia. Bez przekłamań i nadinterpretacji autora.

Remigiusz | 2011-10-13

Nadal nie powstało nic tak dobrego jak książka Profesora.

Puszokowa | 2014-07-01
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Chociaż fakt ten jest dosyć przykry –niezaprzeczalnie jest również prawdziwy –mitologia jednoznacznie kojarzy się większości z nas z mitologią grecką tudzież rzymską i dziełami takich wybitnych twórców jak Parandowski lub Kubiak. Mity greckie są stale wpisane do kultury, do mediów szerokiego przekazu, są ogólnodostępne, przerabiane w polskich szkołach… I wszystko to jest wspaniałe, naprawdę, bo przecież mitologia –wierzenia ludzi z dawnych epok, jest naprawdę ciekawa! Żałuję tylko, że tak mało z nas sięga dalej. Nie zatapiamy się w wierzeniach innych nacji, nie szukamy korzeni własnej kultury, pozbywamy się folkloru i ludowości, która w wydaniu słowiańskim jest przecież tak bardzo magiczna…

„Mitologia Słowian” to utwór, który podejmuje naprawdę trudnego tematu. Wierzenia ludności słowiańskiej bowiem wciąż pozostają bardzo mało znane, mało zbadane. A co najgorsze –ludzkość na zawsze utraciła szansę bliższego poznania kultury przedchrześcijańskiej, która kształtowała się...

Adonai | 2016-05-25
Na półkach: Słowianie, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016

Tyle już opinii padło, że moja kolejna nie wiele zrobi:)
Dzieło jest naprawdę rewelacyjne. Często przeglądając, czy czytając inne nietrudno natknąć się na odwołania bezpośrednio czy w literaturze do tej książki.

Mam za sobą przeczytaną obie wersje, tzn. wydaną w PRLu oraz poprawioną.
Opiszę ją według już przyjętego wg mnie kryterium.

Zalety
-wyczerpująco przedstawione zagadnienia
-ciekawa krytyka i odniesienia do innych naukowców
-olbrzymia bibliografia
-szeroki zakres zagadnień
-wyczerpuje temat mitologii słowiańskiej

Małe wady
-język naukowy - kiedy czytałem pierwszą wersje to ciężko mi było zabrnąć do końca, zwłaszcza w niektórych działach (np. o metodzie porównawczej i indoeuropejczykach), z czasem przyzwyczaiłem się:)
-czasami brakuje mi podrozdziałów, np. przy omawianym Perunie jest informacja o jego pochodzeniu, etymologia słowa, mity, etc. Może jakby bardziej podzielić rozdziały to książka stała by się bardziej przejrzystsza

W porównaniu do nowszej wersji, dodana...

Jarmila | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Dzieło niezwykle rzetelne, bogate w wszelkie możliwe objaśnienia i etymologie. Problem sprawiają niestety zdania wielokrotnie złożone i nieco trudny język. Kilka akapitów musiałam czytać kilka razy, aby zrozumieć o co chodzi. Ale dzięki tej książce udało mi się wreszcie poukładać sobie w głowie wiedzę nt mitologii Słowian.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 09 października 1978

Nasza mitologia jest najbardziej bajkowa i zarazem prowadzi wprost do korzeni naszej duchowości