832210152X
Mitologia, Słowianie
religia
Wojtek

Kolejna książka z serii Mitologie Świata, poświęcona mitologii Słowian.

mixererek | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Wprost genialne opracowanie mitologii Słowian. Obszerne, wykorzystujące często teksty źródłowe, opracowania etnograficzne, językoznawcze, etnograficzne i archeologiczne. Nie jest to lekka książka w stylu Parandowskiego, co sądząc po komentarzach niektórych zawiodło, ale jeśli szukasz rzeczowego opracowania mitów Słowian jest to książka dla Ciebie.

kowalmj | 2019-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2019

Książka nie do końca jest tym czego się spodziewałem. Oczekiwałem beletrystyki, a dostałem pracę naukową. Mój błąd. Czytało się przyjemnie. Najbardziej podobała mi się dbałość w operowaniu słowem przez autora.

Vashek | 2019-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2019

Niektórzy uważają, że skoro mało jest źródeł bezpośrednich o mitologii i religii Słowian, to nie ma się co na ten temat rozwodzić, i zamiast spędzać nad tym czas można iść na plażę i się poopalać bo przynajmniej potem dobrze się wygląda. Ale taki pogląd jest niedorzeczny. Jak detektyw nie ma świadków na popełnienie przestępstwa to czym się kieruje? Ano chwyta się dowodów poszlakowych. Jeżeli istnieje pewna ilość takich danych to można w oparciu o to zacząć wyrabiać sobie opinie co mogło się stać. Minimalizm wynikający z obawy o niedostatecznej ilości źródeł jest poglądem, który chce mieć podbudowę pewną, niezachwiana bo dopiero wtedy można coś powiedzieć, itd. Ale tego typu podejście pomija często już istniejące dane. Np. już Herodot (6w pne) wspomina o plemionach prasłowiańskich takich jak Massagethai i Saurmatai (Sarmaci) i wojnie z Curusem Wielkim; w Bronocicach (kieleckie) archeologowie odkryli wykopaliska Słowian a wśród nich wazę z ok 3500 pne , która jest uważana za pierwsza...

Natalia | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

"Napisano - wcale pesymistycznie - że <<historia badań nad religią Słowian jest historią rozczarowań>> (Stanisław Urbańczyk, 1968)). Książka niniejsza chciałaby temu zdaniu zaprzeczyć pokazując różne możliwości dalszych dociekań".

Od kiedy, będąc dzieckiem, obejrzałam w ukryciu przed rodzicami film "Stara baśń, kiedy Słońce było bogiem" zaczęłam marzyć o doświadczeniu klimatu mistycyzmu, nierozerwalności z przyrodą, tajemniczości wśród lasów bukowych.

Gieysztor stanął przed bardzo trudnym zadaniem zebrania wiedzy na temat religii Słowian w jedną całość. Praktyczny brak źródeł pisanych, wykopalisk, licznych, potrzebnych dowodów przysporzył nie mało trudów. Praktycznie wszystkie odkrycia i idące za nimi wnioski zostały stworzone na podstawie językoznawstwa i metod porównawczych.
Niemałą rolę w niszczeniu dowodów i źródeł mitologii Słowian miało chrześcijaństwo.

Mimo tak małego zasobu wiedzy historycznej, Gieysztorowi udało się odtworzyć panteon bogów słowiańskich, w który...

vexlubo | 2018-10-18
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 17 października 2018

zaciekawiła.
zaskoczenie dla mnie ze aż tyle wiadomo o takiej tematyce w tak odległych czasach.

dla znawców tematu i ciekawych świata (patrz: niby ja)

trochę przytłacza "kulturoznawczą?" treścią, ale spokojnie druga część jest bardziej przystępna i ciekawa

fajniEE jest.

Zołza | 2018-10-04

Zaleta - mnóstwo wartościowych informacji, które inni już tylko powielają.
Wada - chaotyczność.

Paweł | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autor we wstępie do swojej książki przytoczył zdanie jednego z uczonych zajmujących się tematyką wierzeń Słowian: „że oddałby całą narosłą przez lata literaturę naukową poświęconą religii słowiańskiej w zamian za 5 krótkich tekstów, będących materiałem źródłowym”. Oczywiście prof. Gieysztor nie zgodził z taką tezą, a przytoczył ją, gdyż jest dość powszechna wśród osób interesujących się tą tematyką. Z historią starożytności jest taki problem, że jest bardzo mało zachowanych źródeł na ten temat, co powoduje dzielenie włosa na czworo, a nierzadko wypuszczanie się na manowce zwykłej spekulacji. Jeżeli chodzi o historię współczesną to w tym wypadku mamy aż za dużo źródeł i do tego marnej jakości, aby jeden człowiek mógł zrobić pełną syntezę. Inaczej ma się sprawa z historią wierzeń słowiańskich. Praktycznie nie ma żadnych zachowanych źródeł pisanych na ten temat (Słowianie byli niepiśmienni i przez długie lata nie sąsiadowali z ludem, który praktykowałby taką sztukę), to co w...

Nathalie-bibki | 2018-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

„Mitologia Słowian” to bardzo dobra pozycja, należy jednak pamiętać, że bliżej jej do publikacji naukowej, niż zbioru mitów(nie jest to „Mitologii Greków i Rzymian” Parandowskiego) . Lektura zatem nie należy do najłatwiejszych. Momentami czułam się, jakbym znów była na zajęciach z historii języka polskiego. Ciekawiej robi się mniej więcej od połowy. Nie żałuję jednak, że mam tę książkę w swojej biblioteczce.

książek: 1923
Ola | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2018
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Mitologię Słowian przeczytałam, a właściwie przesłuchałam, jako ciekawostkę, odskocznię od trudnych emocjonalnie książek. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie zaciekawi. Mimo formy, która była dość naukowa, spełniła funkcję lektury odpoczynkowej. Słuchało się bardzo przyjemnie, choć wolałabym, żeby język był bardziej "ludzki", wszystko było dla mnie spójne i zrozumiałe. Odkryłam mnóstwo interesujących wierzeń, które chciałoby się zgłębić. Ta książka to prawdziwy skarb. Czuję niedosyt :)

Leeloo_Dallas | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 czerwca 2018

To był bardzo ekskluzywny wykład bardzo wymagającego wykładowcy.
Może trochę zbyt naukowy, ale bardzo interesujący.
To był doskonały przykład na to, jak wiele można wywnioskować z niewielkiej liczby znalezisk, ludowych przekazów i mitów, o ile oczywiście posiada się ku temu kwalifikacje.
Wierzenia Słowian, ich bogowie, duchy, obrzędy i kulty; to wszystko jest świadectwem na to, jak postrzegali otaczający ich świat i swoją na nim egzystencję.
Zadziwiające, jak wiele z tych wyobrażeń jest w nas do dziś, pomimo dziejowych kataklizmów i przemian.