Zarys dziejów pisma łacińskiego

978-83-01-16054-8
historia, pismo, łacina
historia
Łukasz Kuć

Jakie czynniki umożliwiały rozwój pisma łacińskiego? Co to była minuskuła karolińska, kursywa gotycka czy bastarda? Jakie były rodzaje duktów pisarskich, techniki pisania i gesty pisarskie? Wznowiony po ponad 25 latach klasyczny i wciąż niezbędny podręcznik z zakresu historii pisma łacińskiego autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich historyków, Aleksandra Gieysztora, wyczerpująco...

Jakie czynniki umożliwiały rozwój pisma łacińskiego?
Co to była minuskuła karolińska, kursywa gotycka czy bastarda?
Jakie były rodzaje duktów pisarskich, techniki pisania i gesty pisarskie?

Wznowiony po ponad 25 latach klasyczny i wciąż niezbędny podręcznik z zakresu historii pisma łacińskiego autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich historyków, Aleksandra Gieysztora, wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania związane z zagadnieniami paleograficznymi. Autor podaje wnikliwą i przekonywającą analizę pisma łacińskiego w średniowieczu i różne okoliczności jego zmian.

Publikacja stanowi niezbędną pomoc przy opracowywaniu źródeł historycznych i analizie pisma dokumentów źródłowych. Pokazuje także znaczenie pisma w procesach kulturowych i społecznych wieków średnich. Zawiera wiele rycin przedstawiających rodzaje omawianego pisma.

toxicana92 | 2014-06-05

Ta książka jest dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić historię pisma łacińskiego. Posiada ona kilka rażących błędów, ale proponuję ją zestawić z dziełem Władysława Semkowicza i sprawa staje się jasna.

Tinkerbelle | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Aby to przeczytać trzeba być albo prawdziwym pasjonatem, albo zostać do tego zmuszonym ;) Ogólnie ciężko cokolwiek zapamiętać, ale książka warta poświęconego czasu.

| 2015-08-22
Hekate | 2015-05-17