historia

Jedna z książek serii „Mitologie Świata” Wydawnictwa Artystycznego i Filmowego. Znajdziemy w niej informacje na temat mitologii Mezopotamii.

Małgorzata Małż | 2019-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2019

Świetna książka. Przystępnie Panie opisują mitologię dawnej Mezopotamii, wcześniej pisząc o historii tego miejsca, żeby można było dobrze wszystko zrozumieć. Zrobiło na mnie wrażenie to, że początek Biblii to są właściwie mity sumeryjskie. Mitologia sumeryjska, babilońsko - asyryjska są podobne ale też miejscami się różnią. Bardzo ciekawa lektura i inna od tej co zwykle czytam. Sięgnęłam po nią przez grupę Wyzwanie Czytelnicze Lubimy Czytać na FB, dziękuję za wyzwanie

Zwięzłe przedstawienie najważniejszych mitów sumeryjskich i akadyjskich (vel babilońskich). Na dobrą sprawę w tej książce dominują przekłady zachowanych tekstów mezopotamskich, a nie ich analizy. Najpierw mamy ogólne wprowadzenie w specyfikę podwójnej sumeryjsko-semickiej cywilizacji Międzyrzecza, a potem Autorki opowiadają same mity. Można by wręcz powiedzieć, że jest to w pewnym sensie publikacja źródłowa. Akcent został położony na najbardziej znane historie związane z powstaniem świata, hierarchią bóstw i wyobrażeniami życia pozagrobowego. Łyczkowska i Szarzyńska zwróciły uwagę czytelników na paralele między literaturą mezopotamską a historiami znanymi ze Starego Testamentu, to chyba szczególnie wartościowe, by móc te opowieści ze sobą porównać.

P.S.
Jak bardzo różna jest ta książka od "Mitologii Celtów" J. Gąssowskiego, w której w zasadzie nie są zamieszczone żadne mity, a mamy tylko analizę.

książek: 2019
Efemeryda | 2018-05-03

Przeczytana w młodości w ramach poszerzania wiedzy i zaznajamiania z mitami/ historia innych.

apl | 2015-12-12
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Fantastyczna książka - pięknie opisana mitologiczna tradycja ludów obszaru Mezopotamii. Dużo wyjaśnień, fachowych informacji przekazanych w przystępny i ciekawy sposób - zachęca do bliższego poznania ówczesnych cywilizacji, które dały początek znanym nam mitom - przede wszystkim greckim i biblijnym.

Ninhursaga | 2015-06-14

Moja pierwsza przeczytana książka z serii "Mitologie świata". Od niej zaczęła się moja przygoda z boginią Ninhursag i całym światem,który mimo tego ,że już nie istnieje-jest w nas.

8_oclock | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 maja 2015

Bardziej mi się podobał opis części sumeryjskiej.

tivrusky | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 marca 2015

"Małe czarne książeczki o mitologii" wspominam niezwykle ciepło. Niejednokrotnie bowiem ratowały skórę tak mnie jak i moim kolegom, gdy przed egzaminami ze starożytności lub pradziejów, trzeba było w miarę szybko, na tak zwany "gwałt" zapełnić listę lektur. Małe, treściwe i zwięzłe - nadawały się do tego idealnie. Po latach postanowiłem, że co jakiś czas do nich powracać będę - z innym już - niehurtowym - podejściem.

Tym, co w lekturze cieszy najbardziej, jest spora ilość tekstów źródłowych, o które w zasadzie opiera się cała treść "Mitologii". Autorki zazwyczaj wprowadzają czytelnika w treść danego tekstu, nie wyjaśniają go jednak tam, gdzie nie jest to konieczne (czyli prawie nigdzie), czytelnik ma zatem dziką przyjemność obcowania z tekstem sprzed kilku tysięcy lat! To lekka ulga po panu Bielickim, który każdy tekst, razem z czytelnikiem analizował i interpretował.
I właśnie w tych tekstach tkwi cały MIÓD tego wydawnictwa! Na początku przyzwyczajamy się do oszczędnego, pełnego...

Meg | 2015-01-03

Warto jest znać coś ponad Mitologię Grecką, a już w szczególności warto znać mitologię Mezopotamii. Świetnie pokazuje, że nawet tysiące lat temu ludzie byli tacy sami, tak samo ciekawiło ich stworzenie świata i to co czeka na nas po śmierci. Tak jak my bali się nieubłaganej siły przemijania.

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07

Ze wszystkich książeczek z serii "czarnych" mitologii ta urzekła mnie najbardziej: to nie tylko wykład kosmogonii i teogonii, ale też bezcenny zbiór hymnów i modlitw odczytanych z glinianych tabliczek, których poetycki kunszt i ponadczasowa aktualność poruszanych problemów - bezradność wobec przemijania, pokora wobec własnej niewiedzy - do dziś porusza i zaskakuje.
Przy okazji: po lekturze mitologii Mezopotamii Biblia nie wydaje się już taka oryginalna, a wobec poezji Dwurzecza izraelskie psalmy wypadają trochę blado jednak.

Warto znać mitologię Mezopotamii, bo ona pokazuje jasno jak wtórna bywa Biblia