rozwińzwiń

Mitologia Mezopotamii

Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Być kobietą w Oriencie Danuta Chmielowska, Barbara Grabowska, Teresa Halik, Asiye Kilic-Eryilmaz, Krystyna Łyczkowska, Ewa Machut-Mendecka, Roman Marcinkowski, Agata Nalborczyk, Halina Ogarek-Czoj, Krystyna Okazaki, Szoszana Ronen, Anna Ewa Rzepecka, Anna Sieklucka, Maria Składanek, Jerzy Tulisow, Alicja Wrzesińska
Ocena 6,4
Być kobietą w ... Danuta Chmielowska,...
Okładka książki Miłość i seks w kulturach Wschodu Starożytnego Edward Lipiński, Krystyna Łyczkowska, Maciej Popko, Krystyna Szarzyńska
Ocena 7,0
Miłość i seks ... Edward Lipiński, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
405
82

Na półkach: , , , , ,

Moim zdaniem całkiem ciekawie skomponowana mitologia. Sporą część książki zajmują tłumaczone fragmenty mitów oraz ich interpretacja.
Dużym plusem jest końcowe podsumowanie najważniejszych pojęć i postaci.
Minusem niestety są ilustracje, ponieważ są stare i niewyraźne.
Mimo, że jest to stare wydanie, książkę można czytać z zainteresowaniem, by przybliżyć sobie wierzenia jednej z najstarszych cywilizacji.

Moim zdaniem całkiem ciekawie skomponowana mitologia. Sporą część książki zajmują tłumaczone fragmenty mitów oraz ich interpretacja.
Dużym plusem jest końcowe podsumowanie najważniejszych pojęć i postaci.
Minusem niestety są ilustracje, ponieważ są stare i niewyraźne.
Mimo, że jest to stare wydanie, książkę można czytać z zainteresowaniem, by przybliżyć sobie wierzenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
128

Na półkach: ,

Rok 1981. Krystyna Szarzyńska i Krystyna Łyczkowska – dwie badaczki historii i kultury starożytnego Bliskiego Wschodu, obie związane z Wydziałem Orientalistycznym UW – łączą siły i tworzą w ramach serii „[Czarne] Mitologie Świata” niniejszy tomik. Współpraca zaowocowała pierwszym na polskim gruncie kompleksowym opracowanie i omówieniem mitologii mezopotamskiej, i wciąż pozostaje jedną z niewielu, zwłaszcza solidnych i rzetelnych, publikacji na ten temat.

Wpierw autorki zarysowują historię (gł. polityczną) tego regionu, w sposób zwarty i bez rozdrabniania się, tak aby dać czytelnikowi minimum kontekstu dla umieszczenia w nim mitów. Następnie przechodzą do sedna, rozpoczynając od krótkiej charakterystyki religii mezopotamskiej, wyliczenia cech i jej charakteru, a potem rozpatrując już po kolei poszczególne zagadnienia – powstanie wszechświata, powstanie bogów, tworzenie świata, stworzenie człowieka i jego rola w świecie, relacje między bogami i jeszcze parę innych. Autorki na oczach czytelnika biorą na warsztat konkretne eposy i mity, gęsto je przytaczają i komentują, wskazują na to, co istotne, okraszają teksty źródłowe objaśnieniami.

Język jest prosty i zrozumiały dla każdego. Nic dziwnego – ten podręcznik jest wprowadzeniem w temat dla zupełnych laików, ale jednocześnie w całkiem kompleksowy i pojemny sposób opowiada o wszystkich najważniejszych koncepcjach, dogmatach i motywach. Warto jednak przed lekturą obejrzeć trochę zabytkowych rzeźb i figurek mezopotamskich, reliefów, zigguratów, makiet historycznych, wiedzieć np. jakie były osiągnięcia cywilizacyjne Sumerów, gdyż sam wstęp nakreślający historię polityczną to trochę za mało, by spróbować wyobrazić sobie i poczuć klimat Mezopotamii i tych mitów odzwierciedlających wyobraźnię kształtującą ówczesne kultury. Pod względem bogactwa ilustracji publikacja ta jest bowiem, mimo starań, raczej skromna. W zamian na końcu znajduje się całkiem poręczny słowniczek ważniejszych bóstw i bohaterów mitów.

Książka, choć niewyczerpująca tematu do cna, jest solidna, jak na przyjętą kompozycję – całkiem szczegółowa i jako podstawowe źródło informacji sprawdza się bardzo dobrze. Ma już swoje lata, ale jest jeszcze aktualna, nie starzeje się aż tak szybko jak podręczniki dotyczące już samej historii tego regionu. Zawiera ponadto sporo ciekawostek – autorki wskazują podobieństwa między treścią mitów a motywami zawartymi w Biblii, których to jest całkiem niemało.

Rok 1981. Krystyna Szarzyńska i Krystyna Łyczkowska – dwie badaczki historii i kultury starożytnego Bliskiego Wschodu, obie związane z Wydziałem Orientalistycznym UW – łączą siły i tworzą w ramach serii „[Czarne] Mitologie Świata” niniejszy tomik. Współpraca zaowocowała pierwszym na polskim gruncie kompleksowym opracowanie i omówieniem mitologii mezopotamskiej, i wciąż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1933
1117

Na półkach: , ,

Książka ze starej, ale wartościowej serii.

Pokrótce opisana została tu historia Mezopotamii - najważniejsze fakty, bez wprowadzania nazbyt wielu szczegółów. Z jednej strony dobrze (w końcu nie to było głównym tematem opracowania),z drugiej - dość mocno to wszystko zostało uproszczone. Ale czyta się szybko, bez zbędnego mętliku w głowie.

Samą mitologię podzielono tu na dwa działy: na mitologię sumeryjską oraz babilońsko-akadyjską. Autorki przedstawiły tu najważniejsze mity kosmogoniczne, najważniejsze postaci mezopotamskiego panteonu. Mi osobiście zabrakło bardziej szczegółowego, takiego leksykonowego omówienia poszczególnych bóstw, ale namiastką tego może być zestawienie na końcu książki.

Szkoda, że książki z tej serii nie doczekały się, póki co, wznowienia.

Książka ze starej, ale wartościowej serii.

Pokrótce opisana została tu historia Mezopotamii - najważniejsze fakty, bez wprowadzania nazbyt wielu szczegółów. Z jednej strony dobrze (w końcu nie to było głównym tematem opracowania),z drugiej - dość mocno to wszystko zostało uproszczone. Ale czyta się szybko, bez zbędnego mętliku w głowie.

Samą mitologię podzielono tu na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
601
505

Na półkach: , ,

Powinienem chyba zacząć od tego, że po lekturze tej książki mity sumeryjskie stały się moją nową ulubioną mitologią. Mimo, że są to najstarsze znane współcześnie wierzenia, ich poziom intelektualny wydaje się być niezwykle wysoki. W końcu jak można nie zachwycić się mitami, w których bogowie rozsądzają spory między sobą na drodze dyskusji i arbitrażu, przekazywanie wiodącej pozycji w panteonie odbywa się w sposób pokojowy (nikt nikogo nie kastruje sierpem i nie strąca do otchłani),a rozgniewanej bogini Inanie zdarza się rzucić groźbą, że sprowadzi na świat apokalipsę zombie?

Przechodząc do samej książki, jest ona podzielona na dwie części. Po krótkim wstępie zawierającym zarys dziejów Mezopotamii, najpierw zostaje omówiona mitologia sumeryjska, a następnie mitologia babilońska i asyryjska. Ten podział, chociaż jest bardzo zasadny, stanowi zarazem największą słabość tej książki. Dlaczego? Dlatego, że mity babilońskie i asyryjskie stanowią w znacznej mierze przeredagowanie mitów sumeryjskich. Mamy tu bowiem do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadków Greków i Rzymian - plemiona semickie co prawda podbiły Mezopotamię, ale pod względem kulturowym bardzo wiele przejęły od Sumerów. W efekcie, to co dostajemy w części poświęconej mitologii Babilonu i Asyrii stanowi w dużej mierze powtórzenie tego, co zostało już omówione w części poświęconej mitologii sumeryjskiej.

W niczym nie zmienia to faktu, że "Mitologia Mezopotamii" jest pozycją, którą warto znać. Mity pochodzące z Międzyrzecza wywarły ogromny wpływ na naszą kulturę. Z Sumeru wywodzą się pierwsi herosi i pierwsze epickie opowieści o wielkich bohaterach (najbardziej znany jest oczywiście epos o Gilgameszu). Z Sumeru pochodzi historia o potopie, która w biblii pojawi się później w niemalże niezmienionej wersji (tylko przeredagowanej na potrzeby monoteizmu). Historia o zejściu do świata podziemnego, która występuje w każdej niemal mitologii? Też z Sumeru, w dodatku wersja sumeryjska jest ciekawsza (i zabawniejsza) niż jej nowsze redakcje. Ba, nawet pierwsza hitowa gra planszowa pochodzi z Mezopotamii (tzw. królewska gra z Ur, chociaż o niej akurat książka Krystyny Łyczkowskiej i Krystyny Szarzyńskiej milczy, zapewne dlatego, że nie ma związku z mitologią...).

Piszę o tym wszystkim dlatego, żeby uzmysłowić potencjalnym czytelnikom, jak intrygująca i ważna - z naszego punktu widzenia - może być kultura Międzyrzecza. Książka "Mitologia Mezopotamii" stanowi zaś bardzo dobry sposób, żeby tę kulturę sobie nieco przybliżyć. Co zresztą gorąco wszystkim polecam.

Powinienem chyba zacząć od tego, że po lekturze tej książki mity sumeryjskie stały się moją nową ulubioną mitologią. Mimo, że są to najstarsze znane współcześnie wierzenia, ich poziom intelektualny wydaje się być niezwykle wysoki. W końcu jak można nie zachwycić się mitami, w których bogowie rozsądzają spory między sobą na drodze dyskusji i arbitrażu, przekazywanie wiodącej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
123
33

Na półkach:

Świetna książka. Przystępnie Panie opisują mitologię dawnej Mezopotamii, wcześniej pisząc o historii tego miejsca, żeby można było dobrze wszystko zrozumieć. Zrobiło na mnie wrażenie to, że początek Biblii to są właściwie mity sumeryjskie. Mitologia sumeryjska, babilońsko - asyryjska są podobne ale też miejscami się różnią. Bardzo ciekawa lektura i inna od tej co zwykle czytam. Sięgnęłam po nią przez grupę Wyzwanie Czytelnicze Lubimy Czytać na FB, dziękuję za wyzwanie

Świetna książka. Przystępnie Panie opisują mitologię dawnej Mezopotamii, wcześniej pisząc o historii tego miejsca, żeby można było dobrze wszystko zrozumieć. Zrobiło na mnie wrażenie to, że początek Biblii to są właściwie mity sumeryjskie. Mitologia sumeryjska, babilońsko - asyryjska są podobne ale też miejscami się różnią. Bardzo ciekawa lektura i inna od tej co zwykle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Zwięzłe przedstawienie najważniejszych mitów sumeryjskich i akadyjskich (vel babilońskich). Na dobrą sprawę w tej książce dominują przekłady zachowanych tekstów mezopotamskich, a nie ich analizy. Najpierw mamy ogólne wprowadzenie w specyfikę podwójnej sumeryjsko-semickiej cywilizacji Międzyrzecza, a potem Autorki opowiadają same mity. Można by wręcz powiedzieć, że jest to w pewnym sensie publikacja źródłowa. Akcent został położony na najbardziej znane historie związane z powstaniem świata, hierarchią bóstw i wyobrażeniami życia pozagrobowego. Łyczkowska i Szarzyńska zwróciły uwagę czytelników na paralele między literaturą mezopotamską a historiami znanymi ze Starego Testamentu, to chyba szczególnie wartościowe, by móc te opowieści ze sobą porównać.

P.S.
Jak bardzo różna jest ta książka od "Mitologii Celtów" J. Gąssowskiego, w której w zasadzie nie są zamieszczone żadne mity, a mamy tylko analizę.

Zwięzłe przedstawienie najważniejszych mitów sumeryjskich i akadyjskich (vel babilońskich). Na dobrą sprawę w tej książce dominują przekłady zachowanych tekstów mezopotamskich, a nie ich analizy. Najpierw mamy ogólne wprowadzenie w specyfikę podwójnej sumeryjsko-semickiej cywilizacji Międzyrzecza, a potem Autorki opowiadają same mity. Można by wręcz powiedzieć, że jest to w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1807
1739

Na półkach: ,

Przeczytana w młodości w ramach poszerzania wiedzy i zaznajamiania z mitami/ historia innych.

Przeczytana w młodości w ramach poszerzania wiedzy i zaznajamiania z mitami/ historia innych.

Pokaż mimo to

avatar
203
201

Na półkach: , ,

Fantastyczna książka - pięknie opisana mitologiczna tradycja ludów obszaru Mezopotamii. Dużo wyjaśnień, fachowych informacji przekazanych w przystępny i ciekawy sposób - zachęca do bliższego poznania ówczesnych cywilizacji, które dały początek znanym nam mitom - przede wszystkim greckim i biblijnym.

Fantastyczna książka - pięknie opisana mitologiczna tradycja ludów obszaru Mezopotamii. Dużo wyjaśnień, fachowych informacji przekazanych w przystępny i ciekawy sposób - zachęca do bliższego poznania ówczesnych cywilizacji, które dały początek znanym nam mitom - przede wszystkim greckim i biblijnym.

Pokaż mimo to

avatar
68
5

Na półkach: , , ,

Moja pierwsza przeczytana książka z serii "Mitologie świata". Od niej zaczęła się moja przygoda z boginią Ninhursag i całym światem,który mimo tego ,że już nie istnieje-jest w nas.

Moja pierwsza przeczytana książka z serii "Mitologie świata". Od niej zaczęła się moja przygoda z boginią Ninhursag i całym światem,który mimo tego ,że już nie istnieje-jest w nas.

Pokaż mimo to

avatar
555
405

Na półkach:

Bardzo lubię tę serię, to jest merytoryczna i ciekawa praca.

Bardzo lubię tę serię, to jest merytoryczna i ciekawa praca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    285
  • Przeczytane
    202
  • Posiadam
    108
  • Mitologie
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Historia
    7
  • Mitologia
    6
  • Religia
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Starożytność
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mitologia Mezopotamii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne