Mitologia Słowian

Klasyka z ogromną ilością ciekawych informacji z zakresu religii dawnych Słowian i językoznawstwa. Wystawiam 9, a nie dziesięć, ponieważ książka napisana jest bardzo naukowym językiem, który po latach jest coraz trudniejszy do przyswojenia. Nie polecam na początek.

Bardzo starałam się wyciągnąć z tej książki tyle magii, ile to możliwe, jednak jest to lektura żmudna, mało porywająca i posiadająca zaledwie śladowe ilości starych wierzeń w porównaniu do przytłaczającego i dość przestarzałego języka naukowego.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in...

Zanim zabrałem się do książki nie wiedziałem czym ona jest - myślałem, że to zwykła mitologia opisująca historie bogów itp. Tutaj mamy styczność z bardzo naukowym językiem i potwierdzoną naukowo treścią. Czy polecam? Ciężko mi powiedzieć, ponieważ nie jest to książka i język przystępny dla typowego Kowalskiego.

Rzetelne opracowanie, które niezmiennie od lat polecane jest jako jedno z najlepszych.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Styl choć oczywiście typowy dla naukowej pozycji, jest łatwo przyswajalny (choćby porównując np do Eliade'go to igraszka).
Zawarte w niej informacje są kompletne jak na czasy, w których była pisana. Bardzo miłym zaskoczeniem było wplecenie wielu...

Wystawiłam dość niską ocenę z jednego powodu - oczekiwałam książki opisującej wierzenia dawnych Słowian, może trochę analizy podań i legend dawnej ludności.
A co dostałam? Wybitne dzieło, które jest jednak naukową analizą, głównie językoznawczą. Nie tego oczekiwałam.

Oceniam wysoko, jednak pamiętam doskonale jak się napociłem w czasie studiów przed egzaminem zeby zrozumieć jej naukowy język, którym autor się posługuje, wybitny naukowiec, Książka jest klasyką, oj profesorze niejeden musiał poprawiać przez nią egzamin!

Książka, która chyba stawia więcej pytań niż odpowiedzi. I to czyni ją dobrym opracowaniem naukowym. Autor zebrał większość najważniejszych teorii (bo to raczej w tej nomenklaturze obracamy się przy słowiańskiej mitologii) i dokonał syntezy wierzeń. Albo tego co o wierzeniach wiemy.
Warto przeczytać chociażby po to, aby choć trochę dowiedzieć się na temat wierzeń i...

Niezmiennie najlepsza książka o mitologii Słowian. Klarowny wywód, erudycja autora, przekonujące wnioski. Pierwszy raz przeczytałam na przełomie gimnazjum i liceum, jeszcze w starym wydaniu z czarną okładką, i właśnie dzięki tej książce zapoznałam się nie tylko ze słowiańską mitologią, ale także szerzej z różnymi koncepcjami antropologicznymi i religioznawczymi. Późniejsze...

Jestem kompletnym laikiem w temacie mitologii słowiańskiej, więc ciężko byłoby mi ocenić stronę merytoryczną.
Dla mnie znaczenie ma to, że była przystępna nawet dla osoby, dla której temat jest nowy.

Byłam bardzo podekscytowana, gdy sięgałam po tę książkę, jako fanka mitologii słowiańskiej, folkloru i tradycji. Niestety bardzo się zawiodłam. Autor na pewno włożył w pracę bardzo dużo czasu i wiedzy, co robi wrażenie, ale niestety naukowy język i charakter książki sprawił, że już po kilkudziesięciu stronach zmuszałam się do czytania dalej. Jeśli ktoś jest zainteresowany...

Dyskusje

1 971