Mitologia Słowian

Okładka książki Karta nr 109 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Aleksander Gieysztor, Zbigniew Gluza, Maciej Iłowiecki, Ryszard Kaczmarek, Andrzej Kijowski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Paula Sawicka, Jan Józef Szczepański, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Wajda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Zakrzewski
Karta nr 109 /... Stefan Bratkowski, ...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...

Temat niezwykle ciekawy, ale przedstawienie go w takiej formie "naukowej" zabije niestety przyjemność czytania. Dużo teorii (Dumezil) odnośnie kształtowania się wierzeń w pradziejach raczej nie jest tutaj potrzebne. Kto chce dowiedzieć się więcej o panteonie bóstw słowiańskich niech raczej na początek nie sięga po tę książkę, gdyż język w jakim została napisana może odstręczać od lektury. Są inne źródła, np. świetna pozycja S. Urbańczyka "Religia pogańskich słowian", którą czyta się z przyjemnością

74/100%

74/100%

Jak to praca naukowa, ciągły naukowy słowotok, pewnie za tydzień już nie będę pamiętał 80%, ale za to dowiedziałem się, czemu na germańców mówimy "niemcy", a nie "germanie".

Jest to pozycja naukowa, napisana na pewno o wiele przystępniejszym językiem, niż "Mitologia Słowiańska" Aleksandra Brücknera. Co nie znaczy, że nie mamy do czynienia z językiem naukowym, jest on po prostu łatwiejszy w odbiorze.
Kilka rzeczy mnie w tej pozycji zaskoczyło, np. podejście do mitu o stworzeniu świata. W beletrystycznych opracowaniach mitów słowiańskich jako tego "dobrego" boga umieszczano zawsze Peruna, a jako "złego" - Welesa. Tutaj sprawa nie jest tak oczywista, występuje bezimienny bóg i jego przeciwieństwo.
Najłatwiej czytało mi się właśnie rozdziały na temat bóstw i samych mitów, ponieważ mogłam je porównać ze swoją wcześniejszą wiedzą.

To jest ten typ książki, który można polecić osobom zainteresowanym mitologią słowiańską z zaznaczeniem, że mają do czynienia z pracą naukową. Bardzo duży plus za rozbudowaną bibliografię i przypisy, dzięki temu można poszerzać swoje badania.

Ciężko ale rzeczowo i na temat.

Ciężko ale rzeczowo i na temat.

Przebrnęłam w formie audiobooka, nie bez bólu. Pozycja napisana językiem naukowym, wielokrotnie złożonymi zdaniami, słuchanie nie dało mi przyjemności, mój mózg szybko się wyłączał i chyba nic z niej nie wyniosłam.

Myślę, że nadal jest to najlepsza znana mi pozycji dot. religii Słowian. Przekazuje raczej skalę niewiedzy niż wiedzy. Minęło już kilkadziesiąt lat od napisania, ale podejście i powściągliwość Aleksandra Gieysztora budzi mój podziw.

To wydanie zawiera współczesny komentarz dot. aktualnego stanu wiedzy (niewiedzy). Brakuje mi wątpliwości co do autentyczności okładkowego Świętowida ze Zbrucza (obecnie raczej trudno go uznać za autentyczny).

Na wielki plus przemawia piękna polszczyzna autora. Dziś nikt już tak nie pisze.

Bardzo dobrze się przy tym spało.

A tak bardziej na poważnie, szukałam czegoś popularnonaukowego, a to jest bardziej naukowe i po prostu trudno mi było się skupić. Mimo to czegoś się dowiedziałam.

Bardzo dobrze się przy tym spało.

Niezwykle ciekawa pozycja, napisana z dystansem i krytyczna wobec źródeł. Będąc książką o mitologii, sama obala wiele współczesnych mitów dotyczących wyobrażeń i praktyk religijnych słowian.
Zaskakujące wnioski z rozważań dotyczące etymologii używanych przez nas codziennie słów, fascynujące rozważania dotyczące podobieństw w wyobrażeniach religijnych ludów indo-europejskich.

Jak określiła to pewna bliska mi osoba, Gieysztor to "świetny naukowiec, ale literat za dychę" ;)) Co językoznawczo jest dla mnie bardzo ciekawe, bo nie znałam określenia "za dychę". A jeżeli o językoznawstwie mowa, to autor Mitologii Słowian wręcz pławi się w językoznawczych rozkminach dotyczących imion, nazw związanych ze słowiańskością, szczegółowo analizuje etymologię, budowę słowotwórczą – naprawdę jest tego dużo. Stanowczo za dużo. A cała książka to mówiąc wprost – rozprawa naukowa, pełna ciekawych informacji, ale rozprawa. Czyta się to trudno i z mozołem. Ja męczyłam ją od grudnia, ostatnio na fali zainteresowania wróciłam do niej, i o dziwo – ostatnie rozdziały czytało mi się zdecydowanie łatwiej. Ale i tak, jeżeli szukacie przystępnej pozycji o mitologii Słowian, to raczej nie polecam.

• Słowianie
  • Mitologia