Zagadka wiecznego pióra

Tłumaczenie: Ludmiła Marjańska
Wydawnictwo: Świat Książki
Swann
83-7129-588-x

"Zagadka wiecznego pióra" to przemyślnie skonstruowana i trzymająca w napięciu powieść, w której wątek kryminalny łączy się z głęboką refleksją nad sekretem twórczości poetyckiej oraz nad tajemnicą, jaką stanowi życie każdego w istocie człowieka. Po Mary Swann, prostej wiejskiej kobiecie, zamordowanej przed laty w nie wyjaśnionych do końca okolicznościach, pozostał wydany w niewielkim nakładzie tomik olśniewających wierszy. Zwracają one uwagę młodej badaczki literatury, a postać tragicznie zmarłej poetki budzi zainteresowanie doświadczonego autora biografii wybitnych pisarzy. Na sympozjum poświęcone zapoznanej artystce słowa ma też przybyć zaprzyjaźniona z nią niegdyś bibliotekarka i wydawca zbiorku, emerytowany redaktor prowincjonalnej gazety. Jednak jeszcze przed tym spotkaniem zaczynają ginąć nieliczne egzemplarze książki Mary Swann i pozostałe po niej "pamiątki, w trakcie obrad zaś zostają skradzione teksty referatów, rękopisy i inne przygotowane materiały. Komu może zależeć na tym, by zatrzeć wszelkie ślady życia i dorobku poetyckiego Mary Swann?

nulla | 2016-04-05
Marta | 2015-04-04