Gdzie leży granica?

Wydawnictwo: Rebis
How Far Can You Go?
83-7120-707-7
Atiga_Bukka

Książka jest wznowieniem po pięciu latach jednej z najpopularniejszych powieści Davida Lodge´a - mistrza powieści uniwersyteckiej. Opowiada o zderzeniu dwóch światów: z jednej strony Kościół katolicki, z drugiej - rewolucja seksualna i hasło piekła nie ma. Bohaterowie, młodzi ludzie związani z Kościołem próbują żyć zgodnie z nowoczesnymi obyczajami, starając się jednak nie złamać swych duchowych zasad.

Pietia | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Lubię takie książki- niespodzianki. Nic nie mówiło mi nazwisko autora, okładka niewiele zdradzała, recenzji przed lekturą zwykle nie czytam. Przerzucając strona po stronie tę niewielkich rozmiarów książkę, otwierałem szerzej oczy ze zdumienia jak trafnie, prawdziwie i pięknie zarazem, z wyczuciem, ale i humorem oraz ironią opisać można przemiany lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, gdzie z jednej strony nastąpiła rewolucja seksualna, a z drugiej rewolucja kościelna (jednak nie w sprawach seksualnych).
Oto mamy grupkę angielskich katolików, którzy dorastając, niemal na każdym kroku zadawać sobie muszą wiele pytań, między innymi to, gdzie leży granica. Tytułowe pytanie można by sformułować inaczej: jak sobie radzić w świecie religijnych wierzeń i praktyk, które są nie tylko restrykcyjne, ale które praktycznie duszą w zarodku wolność człowieka, tę wolność zarazem opiewając i głosząc. Sugestywne obrazy ognia piekielnego, obsesja czystości i grzechu zaszczepione młodym ludziom...

Bosy_Antek | 2016-11-10

Na jednym z zagranicznych portali czytelniczych książka Davida Lodge’a doczekała się sporej ilości omówień. Pierwsze, na które trafiłem, kończyło się retorycznym pytaniem: „Jestem ciekawa, jak katoliccy czytelnicy odbiorą tę powieść? Uznają ją za zabawną? Obraźliwą? Prawdziwą?”

Odpowiedziałem tak: „Jestem katolickim czytelnikiem i książka ta jest dla mnie przede wszystkim przeraźliwie smutna. Nie tylko ze względu na opis upadającej tradycyjnej moralności, ale również z powodu obrazu starzejących się bohaterów, którzy z różnym powodzeniem przechodzą kryzys wieku średniego.”

(Tak odpowiedziałem, chociaż moja angielszczyzna w dość toporny sposób wyraziła powyższą błyskotliwą analizę.)

Do rzeczy jednak – książkę znalazłem przypadkiem w pobliskiej bibliotece. Nazwisko autora rzecz jasna kojarzyłem, a i dorobek umiałem zlokalizować jakoś, jednak dopiero teraz chwyciłem za konkretny tytuł.

„Gdzie leży granica?” to powieść mająca bardzo ambitny zamiar – Lodge podjął się próby...

ledzwarta | 2016-02-14

To jest, niestety, książka, w której tak bardzo chodziło o tezę, że autor trochę zapomniał o literaturze. Bohaterowie zachowują się jakby grali w filmiku instruktażowym - ich losy są przewidywalne, psychika płytka, a ewentualne relacje między nimi są jak z broszury "współczesne zachowania młodzieży - przykłady pozytywne i negatywne". Oczywiście, Lodge jest za dobrym pisarzem, żeby czyniło to książkę nieznośną. Ale, moim zdaniem, jest to najsłabsze z jego dzieł.

Na dodatek los trochę z Lodge'a zakpił - okazało się, że część jego przestróg nie została naukowo potwierdzona (kto jeszcze pamięta, że zwolennicy antykoncepcji straszyli młode pary, że od kalendarzyka małżeńskiego ich dzieci będą rodziły się z bruzdami świadczącymi o zespole Downa!). Przez to książkę czyta się chwilami z lekkim uśmiechem pobłażania.

Natomiast gdyby ktoś chciał przeczytać udaną książkę Lodge'a na ten sam temat, szczerze polecałabym "British Museum w posadach drży". To zupełnie inny standard...

Izanagi | 2012-06-02
Przeczytana: lipiec 2012

Religia i seks. Gdzie leży granica?
Polecam!

Wojciech | 2013-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2013

Róże oblicza obchodzenia się z ludzką seksualnością. Polecam tą lekturę.

aleksandra_n | 2017-04-03
asia_las | 2017-02-28