Testament Matarese’a

2010-07-01
978-83-7659-217-6
thriller sensacja kryminał Enter Scofield Wasyl Talenikow Testament Matarese’a

Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Okładka książki Kod Altmana Robert Ludlum, Gayle Lynds
Kod Altmana Robert Ludlum, Gayl...
Okładka książki Air Force One zaginął John Denis, Alistair MacLean
Air Force One ... John Denis, Alistai...
Okładka książki Program Hades Robert Ludlum, Gayle Lynds
Program Hades Robert Ludlum, Gayl...
Okładka książki Wektor moskiewski Patrick Larkin, Robert Ludlum
Wektor moskiewski Patrick Larkin, Rob...

Bardzo długo nie mogłem wgryźć się w tę książkę, więc zrobiłem sobie małą przerwę w czytaniu. Nadrobiłem zaległości filmowe, growe i serialowe i dobrze mi to zrobiło. Powróciłem do "Testamentu Matarese'a" i tak jak do tej pory mieliłem go tygodniami, tak teraz po przerwie przeczytałem w około 8 godzin. Książka jest naprawdę dobra, nieprzegadana, z zawiłą intrygą i szpiegowską akcją. Zdecydowanie mój klimat. Nie chce mi się wierzyć, że miałem z nią na początku problem, ale nawet od czytania trzeba czasem odpocząć.

Okres zimnej wojny. Historia dwóch agentów wrogich sobie mocarstw, którzy zawarli szeregi i postanowili ze sobą współpracować aby osiągnąć zamierzony cel w obliczu wspólnego wroga.

W liceum wręcz pochłaniałam książki sensacyjne. Koleżanki mocno się dziwiły, bo te które czytały, wolały romansidła i literaturę YA. Od kilku dobrych lat nie konsumowałam nic z tego gatunku, więc postanowiłam wrócić do dawnej miłości, tym bardziej, że naszła mnie ochota na coś lekkiego. Wybór padł na jednego z mistrzów gatunku Roberta Ludluma i jego Testament Matarese’a, gdyż nigdy tego nie czytałam, a samo dzieło ma wysokie noty.

Z początku zapowiadało się na dosyć ciężki szpiegowski dramat podczas zimnej wojny i walkę dwóch super szpiegów: amerykańskiego i radzieckiego. Z czasem akcja zmienia się jednak trochę w bajeczkę w stylu starych bondów o tajnej organizacji, która pragnie stworzyć przemocą nowy światowy ład a na czele organizacji stoi ktoś w stylu Blofelda.

Co prawda wolałabym, żeby było poważnie do samego końca, ale książka jest naprawdę sprawnie napisana, ma wartką wciągającą akcję i powinna zadowolić większość fanów gatunku. Poza tym można ją dostać za śmieszne pieniążki w antykwariatach. Generalnie polecam.

Sympatyczna pozycja.

Sympatyczna pozycja.

Robert Ludlum jest nazywany mistrzem powieści sensacyjnej, oraz szpiegowskiej.
Autor przenosi nas w smutne czasy Zimnej Wojny, czyli wyścigu zbrojeń między USA i ZSRR. Historia zaczyna się od zagadkowych zabójstw w Stanach Zjednoczonych, oraz Związku Radzieckim, trop wiedzie w kierunku największego wroga i jego najlepszego agenta.
Tym sposobem Enter Scofield i Wasyl Talenikow stają się głównymi podejrzanymi, a napięcie to może eskalować i tak już niełatwe relacje między USA i ZSRR.
Najwięksi wrogowie muszą połączyć siły, aby pokonać potężnego wroga, tajemniczą Radę Matarese'a (oczywiste skojarzenia z Illuminatami i temu podobnymi organizacjami).
Miła odskocznia od poważniejszych ksiażek, czyta się to bardzo dobrze, autor nie przynudza, a książka w swojej kategorii na pewno jest bardzo dobra.

Robert Ludlum jest nazywany mistrzem powieści sensacyjnej, oraz szpiegowskiej.
Tym sposobem Enter Scofield i Wasyl...

Kilka lat temu czytałem gdzieś opinię że u Ludluma na jednej stronie jest więcej akcji niż u wielu pisarzy w całej powieści. Ciężko się z tym nie zgodzić będąc fanem Trylogii o Jasonie Bourne. Postanowiłem Ludluma więcej poczytać i dorwałem kilka książek tanio i wybór jako pierwszej padł właśnie na Testament. O kurde felek ale mi się trafiło!!

Akcja, akcja, akcja, akcja, akcja... mógłbym tak zapełnić 30 linijek i nie byłoby to przesadą. Są tajni agenci, są spiski, tajna organizacja przechodząca najśmielsze oczekiwania oraz akcja! Są wciągające tajemnice sprawiające że człowiek czyta o 17 a tu nagle uderza 3 nad ranem, wspaniała 'origin story' organizacji i zwroty akcji przyprawiające o rozdziawioną paszczę. Dwóch tajnych agentów stojących po przeciwnych stronach barykady, najlepszych w swoim fachu, nienawidzących się za krzywdy z przeszłości jest zmuszonych do połączenia sił w obliczu tajnego spisku zagrażającego światu. Brzmi oklepanie ale zaufajcie mi, po 50 stronie książki nie zauważycie nagle że już jest pięćsetna i rodzina was szuka od 2 dni.

Majstersztyk. Gorąco polecam i lecę czytać kontynuację.

Akcja, akcja, akcja, akcja,...

Nie wiem co napisać o tej książce
czy jest to arcydzieło literatury sensacyjno-szpiegowskiej
czy jest to coś co kocham w twórczości Ludluma
czy wreszcie jest czymś dzięki czemu zacząłem czytać książki
w każdym bądż razie wydaje mi się że jest sumą tego wszystkiego, perfekcyjna pod każdym względem tj postaci, intrygi i akcji, nie ma tu nic co by pozostawało w sferze domysłów , wszystko dopracowane i odpowiednio wykończone. Jak dla mnie najlepsze z najlepszych

Nie wiem co napisać o tej książce
czy jest to arcydzieło literatury sensacyjno-szpiegowskiej
czy jest to coś co kocham w twórczości Ludluma
czy wreszcie jest czymś dzięki czemu zacząłem czytać książki

Szczyt Zimnej Wojny. Obie strony barykady pełne tajnych agentów, szpiegów i skrytobójców. I oto podejrzenia padają na dwóch najlepszych, amerykańskiego agenta Brandona Scofielda i agenta KGB Wasilija Taleniekova. Ktoś chce ich wyeliminować z gry. Dlaczego? Komu przeszkadzają? Dwaj śmiertelni wrogowie, darzący się szczerą, bezkompromisową nienawiścią, również z powodów osobistych, wydają się być skończeni, a pole do działania tajemniczej organizacji oczyszczone z przeszkód. Uratować ich i przy okazji świat, może tylko jeden krok: muszą zakopać topór wojenny, zjednoczyć swe siły, zaufać sobie nawzajem i działać razem. Ale to przecież niemożliwe...
A tymczasem wykonawcy testamentu Guilliame'a de Matarese usiłują zrobić to, o czym marzą wszystkie tajemnicze organizacje z powieści sensacyjnych: zawładnąć światem.
Powieść jest napisana po mistrzowsku. Niesamowicie wykreowany nastrój. Akcja nawet na chwilę nie pozwala na oddech. To wszystko, z czego słynie Robert Ludlum, tutaj rozkwitło w całej okazałości. To jedna z tych książek, przez które szef rano, po zarwanej lekturą nocy, ma do nas pretensje, że odpowiadamy mu nie na temat, w dodatku bardzo zaspanym głosem. Trudno się od niej oderwać. Polecam - kawał dobrej literatury sensacyjnej

przyczytana 100 lat temu.
To byl moj prezent z okazji 15 urodzin..pochlonelam ja sluchajac w przerwach NKOTB haha To byly czasy.
Ksiazka swietna, trzymajaca w napieciu, ukazujaca zorganizowany swiat mafii, o ktorym istnieniu nie mialam zielonego pojecia.
Zaliczam ja do moich ulubionych

przyczytana 100 lat temu.
Zaliczam ja do moich ulubionych

Obok cyklu o Jasonie Bourne to najlepsza książka jaka wyszła spod pióra Ludluma.

• Robert Ludlum
  • Sensacja