Zagadka Bourne’a

Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Okładka książki Zagadka Bourne’a
Robert LudlumEric van Lustbader Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Jason Bourne (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Jason Bourne (tom 13)
The Bourne Enigma
Burda Publishing Polska
2016-07-29
2016-07-29
Bourne Ludlum film

Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...
Okładka książki Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Przewaga Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Okładka książki Statek widmo Graham Brown, Clive Cussler
Statek widmo Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektor zagrożenia Tom Clancy, Mark Greaney
Wektor zagrożenia Tom Clancy, Mark Gr...
Okładka książki Wektor moskiewski Patrick Larkin, Robert Ludlum
Wektor moskiewski Patrick Larkin, Rob...

Jest to moje pierwsze spotkanie z Bourne'm w wersji powieściowej i niestety nie jestem do końca usatysfakcjonowany. Akcji jest tu faktycznie dużo, a trup ściele się gęsto. Można jednak odnieść wrażenie, że nasi bohaterowie i tak są nieśmiertelni, zaś autor sam miejscami gubi się w opisywanych intrygach. Duży plus za dokładne, obrazowe opisy odwiedzanych przez postaci miejsc, pojawia się jednak mały problem. Van Lustabader opisuje bowiem nadmorską plażę leżącą w... Nikozji. Mieście w samym środku Cypru, 50 km od morza :/

Przeczytałem zdecydowaną większość książek z cyklu i niestety, ta należy do najsłabszych. Akcje Bourn'a i Sary coraz bardziej przypominają te z Avengersów, zaś ich przeciwnicy zachowują się, jakby byli idiotami. Jeżeli FSB jest tak upośledzone, dziwne, że Rosja jeszcze stoi. Przedstawianie Rosjan jako pijących głupich osiłków nie jest już nawet śmieszne. Stereotypy biją z po oczach również przy opisach Arabów. Zastanawiam się, czemu nikt do tej pory nie zastrzelił Bourna albo Sary przy pierwszej okazji, tylko najpierw związał, powiedział wszystko co wiedział, a potem dał okazję do ucieczki by wreszcie zginąć sam z ich ręki? już widzę, jak najważniejsze szychy z FR jadą do Kairu albo Nikozji aby osobiście strzelać się z wyszkolonym zabójcą. Sama fabuła napisana fajnie, ale takich smaczków jak wymienione jest jeszcze trochę. Ogólnie, cały cykl stacza się po równi pochyłej. Już wcześniejsze książki kończyły się śmiercią większej części postaci przedstawionych, ale tutaj zostały może z 3 osoby. Przy tak małej objętości czyta się to przeciętnie. Zapomnę o niej przy następnej lekturze, a szkoda, bo pomysł na zawiązanie akcji był ciekawy.

Niezrozumiala

Niezrozumiala

Pierwszy raz jestem zmuszony ocenić przygody Bourne`a tylko na "dobry". A dlaczego? Ponieważ pan Lustbader albo zaczął cierpieć na sklerozę,albo po prostu jest już stary i cykl o Bourne`ie powinien zakończyć. Dlaczego tak jest? Nie tylko dlatego,że fabuły stają się już coraz bardziej pokręcone i prawie wszystkie stałe postaci zaczynają ginąć,a Jason Bourne przestał się starzeć. Pan Lustbader po prostu sam zapomniał o czym pisał i zaczął w książce serwować tzw. dziury fabularne. Oto kilka z nich: SPOILER ALERT
- Bourne wspomina,że poznał Feyna, gdy pracował w Treadstone. No ale skąd on może to pamiętać, skoro po upadku do wody stracił pamięć?
- Sara dowiaduje się,że szef Metsady, Amir Ofir, jej szuka. Jak to możliwe,skoro Bourne dwa tomy temu wpakował mu kulę między oczy w Szanghaju?
- Bourne Iwanowi Wołkinowi oświadcza,że zabił Dimitrija Masłowa. Jak to możliwe, skoro w zakładzie fryzjerskim zastrzelił go Borys Karpow?
- dlaczego Bourne przychodzi po pomoc do Wołkina jak do starego przyjaciela, skoro ten uprzednio wystawił Karpowa Berii i Zaczikowi w Monachium?Nie wierzę,że Karpow by nie wspomniał o tym Jasonowi, swojemu najlepszemu przyjacielowi.

Pan Lustbader chyba "zaraził" się amnezją od swojego bohatera i zaczyna gubić się w tym, co pisze. Czytam książki o Bourne`ie na bieżąco i raczej pamiętam,co przeczytałem. Ale jeśli ktoś widzi jakiś błąd to może mnie poprawić. Muszę poczekać,aż pojawi się jakieś sensowne wydanie "Inicjatywy Bourne`a",ale już teraz mam nadzieję,że to będzie tom zamykający cały cykl, gdyż boję się,że na koniec Eric może zepsuć całą sagę,którą przecież dobrze kontynuował do tej pory. Ale to chyba nie będzie koniec, gdyż jakoś nie wierzę w śmierć Arkadina, której opis wyglądał tak, jakby sugerował,że on na pewno przeżył i jeszcze powróci. Motyw Chana, syna Bourne`a też się prosi o reaktywację,więc pan Lustbader ma pewnie w planach jeszcze jakieś książki. To mnie trochę martwi.

P.S. Dlaczego nagle od jakichś dwóch tomów, motyw erotyki zostaje tak intensywnie eksploatowany?I dlaczego tak mocno przewijają się motywy homoseksualne? Nadmiernie ukazywana poprawność polityczna naprawdę wydaje się śmieszna i nie wpływa dobrze na jakość książki, przynajmniej moim zdaniem.

Najlepsza jak dotąd książka o przygodach Jasona Bourne'a napisana przez Lustbadera. Czytając ma się wrażenie jakby się oglądało film. Dobrze dopracowana i nie tak naiwna jak poprzednie.

Doskonale napisana książka , w klimacie 0Jamesa Bonda cały czas trzyma w napięciu i do samego zakończenia ciężko przewidzieć jak się skończy . Ma jedną wadę czyta się ją bardzo szybko :)

moje pierwsze spotkanie z Bournem i mile sie zaskoczyłem,świetna i wartka akcja,ciekawa fabuła,polecam z czystym sumieniem

Dziedzictwo Ludluma

Kiedy w 1980 roku Robert Ludlum wydawał pierwszą z powieści o przygodach Jasona Bourne’a, chyba nie przypuszczał, że stanie się ona aż takim hitem, choć miał już na swoim koncie kilka bestsellerów, w branży literackiej tkwił od dekady, a jego nazwisko należało do znanych i lubianych. Kiedy umarł w 2001 roku, przygody Jasona Bourne’a były już od dawna zamknięte w trzech tomach, jednak popularność kinowej adaptacji, która wkrótce potem trafiła do kina, sprawiła, że seria doczekała się kontynuacji. I te kontynuacje ukazują się do dziś. Najnowsza, trzynasta już część, zabiera nas w sam środek bardzo aktualnych wydarzeń.

Całość mojej recenzji na portalu kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7417/35/

Dziedzictwo Ludluma

Jakieś X-lat temu był to bohater "mojej bajki". Potem trochę o nim zapomniałem, może przez to, że kolejne przygody Jasona pisał już ktoś inny. W końcu jednak musiałem to sprawdzić i muszę przyznać, że jest całkiem ok. Polecam wszystkim fanom Roberta Lublum'a i nie tylko.

Eric Van Lustbader; Robert Ludlum™: Zagadka Bourne'a

Rosja po zajęciu Krymu, wspomaganiu ukraińskich separatystów, spadku cen ropy i zachodnich sankcjach ma się coraz gorzej. Prezydent, zwany w książce Samowładcą - .podejrzewają wszyscy - ma pewnie jakiś diabelski plan, aby temu zaradzić. Po niewypale arabskiej wiosny na Bliskim Wschodzie radykałowie z ISIS sieją terror i są coraz silniejsi. Szef FSB Borys Karpow, przyjaciel Jasona Bourne'a zostaje zamordowany w dniu swojego ślubu. Do Bourne'a trafia w starorzymskiej monecie zaszyfrowana przez przyjaciela wiadomość, która ma mu pomóc wykryć spisek. Pomaga mu w tym kochanka, Sara, z Kidonu, szwadronu tajnych zabójców Mossadu. A głównym przeciwnikiem wydaje się być, przynajmniej do czasu, niejaki Iwan Borz, najpotężniejszy handlarz bronią i sponsor islamistów.

I to tyle, o czym można wspomnieć w związku z tą kompletnie nieudaną, moim zdaniem, reaktywacją szpiegowsko-awanturniczego żywota bohatera Ludluma. Książka epatuje scenami krwawych mordów, erotyką na pograniczu pornografii i bezsensownymi akcjami z udziałem galerii mało wiarygodnych postaci, których główna rola wydaje się polegać na służeniu za kolejne zakatrupione ofiary. Bo każdego, w każdych okolicznościach można zabić, nawet gołymi rękoma, oczywiście pod warunkiem, że egzekutorami są Jason lub Sara. A co najważniejsze, fabuła, której tłem jest przecież aktualna sytuacja polityczna na świecie, niewiele wspólnego ma z realnymi zagrożeniami, które z tej sytuacji wynikają.

Eric Van Lustbader; Robert Ludlum™: Zagadka Bourne'a

• Robert Ludlum