Iluzja skorpiona

2015-11-20
Andrzej Niewiadomski

Okładka książki Przewaga Bourne’a Eric van Lustbader, Robert Ludlum
7,1
Przewaga Bourne’a Eric van Lustbader,...
Okładka książki Zagadka Bourne’a Eric van Lustbader, Robert Ludlum
6,6
Zagadka Bourne’a Eric van Lustbader,...
Okładka książki Odwet Bourne’a Eric van Lustbader, Robert Ludlum
7,1
Odwet Bourne’a Eric van Lustbader,...

Słaba - dotarłem do połowy

Książkę czyta się lekko. Niestety jest chwilami nudnawa, autor miejscami za bardzo skupia się na próbach wyjaśnienia motywacji postaci. Niektóre ich przemyślenia wielokrotnie się powtarzają.

Ludlum ma w dorobku o wiele lepsze i ciekawsze powieści. Ta jest okrutnie "przegadana" i zwyczajnie sztampowa, zachowania czy motywacje bohaterów wydają się być zaczerpnięte z jakiegoś "generatora powieści sensacyjnych".

To mój pierwszy kontakt z twórczością Ludluma i obawiam się, że ostatni. Lubię literaturę sensacyjną, szpiegowską z terrorystami, tajnymi służbami i wielką polityką w tle, ale ten brak realizmu w zachowaniach bohaterów aż bije po oczach. Nie da się tego czytać, jednak wolę Clancy'ego.

Cóż książka, do jakich ten autor przyzwyczaił swoich czytelników. Nie powaliła mnie jednak na kolana, pomimo obiecującego początku. Fabuła niestety dość przewidywalna, postać Amayi dość i jej głównego przeciwnika (tego dobrego) dość papierowe i jak dla mnie zbyt czarno-białe. Można to przeczytać, ale niekoniecznie.

Pan Ludlum ma wiele swietnych ksiazek - przeczytalem prawie wszystkie; a moje ulubione to:
- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

Mam mocno mieszane uczucia po jej przeczytaniu, bo dawno tak intensywnej sinusoidy podczas czytanie nie miałam. Fragmenty były takie, że się oderwać nie byłam w stanie, fragmenty bezmyślnie przerzucałam, czytając "po łepkach". Trupów dużo (ale słusznych), uwikłanych osób jeszcze więcej. Niektóre elementy bardzo mocno naciągane, niemożliwe w rzeczywistości.
Ogólnie,...

Tragiczne, wtórne, motywacje bohaterów kompletnie irracjonalne. Brak słów. Ludlum potrafi dużo lepiej. Strata czasu.

Uwielbiam tego autora, choć muszę przyznać że na początku czytanie szło mi ciężko. Ogólnie uważam jednak że książka była warta aby po nią sięgnąć.

Straszna nuda.

Dyskusje

• Robert Ludlum
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • 2011
  • 2018
  • Chcę w prezencie

Dodaj cytat z książki Iluzja skorpiona