Zagadka Bourne'a

Cykl: Jason Bourne (tom 13)
Wydawnictwo: Burda Książki
The Bourne Enigma
Bourne, Ludlum, film
Marczewek

Publikacja najnowszej części fascynujących przygód Jasona Bourne’a zbiega się w czasie z premierą nowego filmu z Mattem Damonem w roli głównej. Jason Bourne jedzie do Rosji na ślub swojego przyjaciela i potajemnego towarzysza broni, płk. Borysa Karpowa. Jednak od początku coś jest nie tak, a niebawem pan młody zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem. W ranie tkwi gwiazda Dawida, własność...

Jason Bourne jedzie do Rosji na ślub swojego przyjaciela i potajemnego towarzysza broni, płk. Borysa Karpowa. Jednak od początku coś jest nie tak, a niebawem pan młody zostaje znaleziony z poderżniętym gardłem. W ranie tkwi gwiazda Dawida, własność przyjaciółki i kochanki Bourne’a, zabójczej agentki Mosadu Sary Yadin. Czyżby Sara zabiła Karpowa? Federalna Służba Bezpieczeństwa uznaje, że tak, i nakazuje ją wyeliminować.

Tymczasem rozpętana przez Rosję wojna toczy sie zgodnie z planem. Operacje na terytorium Ukrainy, prowadzona przez Kreml kampania dezinformacji i działania przeciwpartyzanckie postępują bez przeszkód. Skoro jednak kurs rubla i ceny ropy lecą na łeb na szyję, skąd Rosja bierze pieniądze na to wszystko? Obie zagadki może rozwikłać tylko Jason Bourne. A musi to zrobić, chcąc zapobiec definitywnej inwazji na Ukrainę oraz uratować życie Sary. Z ciemnych uliczek Moskwy ślad zaprowadzi go aż pod piramidy w Egipcie i targane wojną pogranicze syryjsko-tureckie, nieuchronnie wiodąc do konfrontacji tak nieoczekiwanej, że zmieni życie Bourne’a na zawsze.

źródło opisu: burdaksiażki

źródło okładki: burdaksiążki

Wkp | 2016-12-01

Dziedzictwo Ludluma

Kiedy w 1980 roku Robert Ludlum wydawał pierwszą z powieści o przygodach Jasona Bourne’a, chyba nie przypuszczał, że stanie się ona aż takim hitem, choć miał już na swoim koncie kilka bestsellerów, w branży literackiej tkwił od dekady, a jego nazwisko należało do znanych i lubianych. Kiedy umarł w 2001 roku, przygody Jasona Bourne’a były już od dawna zamknięte w trzech tomach, jednak popularność kinowej adaptacji, która wkrótce potem trafiła do kina, sprawiła, że seria doczekała się kontynuacji. I te kontynuacje ukazują się do dziś. Najnowsza, trzynasta już część, zabiera nas w sam środek bardzo aktualnych wydarzeń.

Całość mojej recenzji na portalu kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7417/35/

Miras | 2016-09-18
Przeczytana: 11 września 2016

Jakieś X-lat temu był to bohater "mojej bajki". Potem trochę o nim zapomniałem, może przez to, że kolejne przygody Jasona pisał już ktoś inny. W końcu jednak musiałem to sprawdzić i muszę przyznać, że jest całkiem ok. Polecam wszystkim fanom Roberta Lublum'a i nie tylko.

Sonny | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Najlepsza jak dotąd książka o przygodach Jasona Bourne'a napisana przez Lustbadera. Czytając ma się wrażenie jakby się oglądało film. Dobrze dopracowana i nie tak naiwna jak poprzednie.

Nina | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Eric Van Lustbader; Robert Ludlum™: Zagadka Bourne'a

Rosja po zajęciu Krymu, wspomaganiu ukraińskich separatystów, spadku cen ropy i zachodnich sankcjach ma się coraz gorzej. Prezydent, zwany w książce Samowładcą - .podejrzewają wszyscy - ma pewnie jakiś diabelski plan, aby temu zaradzić. Po niewypale arabskiej wiosny na Bliskim Wschodzie radykałowie z ISIS sieją terror i są coraz silniejsi. Szef FSB Borys Karpow, przyjaciel Jasona Bourne'a zostaje zamordowany w dniu swojego ślubu. Do Bourne'a trafia w starorzymskiej monecie zaszyfrowana przez przyjaciela wiadomość, która ma mu pomóc wykryć spisek. Pomaga mu w tym kochanka, Sara, z Kidonu, szwadronu tajnych zabójców Mossadu. A głównym przeciwnikiem wydaje się być, przynajmniej do czasu, niejaki Iwan Borz, najpotężniejszy handlarz bronią i sponsor islamistów.

I to tyle, o czym można wspomnieć w związku z tą kompletnie nieudaną, moim zdaniem, reaktywacją szpiegowsko-awanturniczego żywota bohatera Ludluma. Książka epatuje scenami...

Marceli | 2017-02-21
Przeczytana: 05 lutego 2017

moje pierwsze spotkanie z Bournem i mile sie zaskoczyłem,świetna i wartka akcja,ciekawa fabuła,polecam z czystym sumieniem

tomaszszym | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Doskonale napisana książka , w klimacie 0Jamesa Bonda cały czas trzyma w napięciu i do samego zakończenia ciężko przewidzieć jak się skończy . Ma jedną wadę czyta się ją bardzo szybko :)

Spiderdog86 | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy raz jestem zmuszony ocenić przygody Bourne`a tylko na "dobry". A dlaczego? Ponieważ pan Lustbader albo zaczął cierpieć na sklerozę,albo po prostu jest już stary i cykl o Bourne`ie powinien zakończyć. Dlaczego tak jest? Nie tylko dlatego,że fabuły stają się już coraz bardziej pokręcone i prawie wszystkie stałe postaci zaczynają ginąć,a Jason Bourne przestał się starzeć. Pan Lustbader po prostu sam zapomniał o czym pisał i zaczął w książce serwować tzw. dziury fabularne. Oto kilka z nich: SPOILER ALERT
- Bourne wspomina,że poznał Feyna, gdy pracował w Treadstone. No ale skąd on może to pamiętać, skoro po upadku do wody stracił pamięć?
- Sara dowiaduje się,że szef Metsady, Amir Ofir, jej szuka. Jak to możliwe,skoro Bourne dwa tomy temu wpakował mu kulę między oczy w Szanghaju?
- Bourne Iwanowi Wołkinowi oświadcza,że zabił Dimitrija Masłowa. Jak to możliwe, skoro w zakładzie fryzjerskim zastrzelił go Borys Karpow?
- dlaczego Bourne przychodzi po pomoc do Wołkina jak do starego...

Paulina Pawłowska | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018