Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Wydawnictwo: Albatros
THE SCORPIO ILLUSION
Kominek

Amaya Bajaratt to piękna, młoda… i śmiertelnie niebezpieczna kobieta. Jako mała dziewczynka była świadkiem masakry buntowników w której zginęli jej rodzice. Już wtedy poprzysięgła sobie, że pomści ich śmierć. Zemsta i opór władzy stały się celem jej życia. Z biegiem czasu Amaya stała się groźną terrorystką, mistrzynią planowania i strategii oraz absolutnie wyborowym strzelcem. Pojawia się...

Z biegiem czasu Amaya stała się groźną terrorystką, mistrzynią planowania i strategii oraz absolutnie wyborowym strzelcem. Pojawia się wszędzie tam, gdzie wybuchają niepokoje społeczne, rozruchy, rebelie oraz lokalne konflikty i oferuje swoje usługi tym, którzy są w stanie za nie najwięcej zapłacić.
Tym razem gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę. Jej celem jest prezydent Stanów Zjednoczonych. Udany zamach i śmierć prezydenta USA ma być sygnałem dla zakonspirowanej organizacji terrorystycznej, zwanej „Skorpionami” do zamachów na innych przywódców krajów sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi, prezydentów Anglii, Francji i Izraela.

Zadanie powstrzymania terrorystki otrzymuje emerytowany oficer wywiadu marynarki wojennej Tyrell Hawthorne.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Paco | 2015-03-12
Na półkach: Przeczytane, LUDLUM
Przeczytana: 2000 rok

Nieźle pomyślana,jednak drążenie konfliktu paleństyńsko-izraelskiego przy każdej nadarzającej się okazji domaga się maleńkiego minusika dla autora.

gwiazdka | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Świetna książka akcji. Duża dawka napięcia, maksimum akcji, piękne kobiety, interesujący faceci, czyli rozrywka na całego. Czytało mi się szybko i pomimo, iż wiedziałam, jak skończy się książka, to i tak byłam ciekawa, gdzie autor mnie jeszcze zaprowadzi, jaki pomysł zapisze.

dilbi | 2017-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Mam mocno mieszane uczucia po jej przeczytaniu, bo dawno tak intensywnej sinusoidy podczas czytanie nie miałam. Fragmenty były takie, że się oderwać nie byłam w stanie, fragmenty bezmyślnie przerzucałam, czytając "po łepkach". Trupów dużo (ale słusznych), uwikłanych osób jeszcze więcej. Niektóre elementy bardzo mocno naciągane, niemożliwe w rzeczywistości.
Ogólnie, uśredniając było ok. Ale tylko ok.

zabielka | 2013-10-16

Dość dobra książka, początek był dla mnie ciężki, ale nie żałuję czasu poświęconego na czytanie :)

Michał | 2011-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 lipca 2011

Słynna terrorystka oddana sprawie przywódców z doliny Bekkaa pragnie destabilizacji rządów świata, aby tego dokonać pragnie zabić prezydenta stanów zjednoczonych. Jej sława powoduje, że w stan gotowości zostają podniesione agencje rządowe Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela.
Głównym bohaterem jest były komandor marynarki, szpieg Tyrell. Z powodu jego znakomitej znajomości Karaibów gdzie początkowo przebywa terrorystka, wywiad marynarki pragnie go zwerbować na nowo.

W powieści znajdziemy ciekawie wykreowane postacie bohaterów, wątki miłosno romantyczne występują, jednak nie są zbyt rozbudowane.
Akcja toczy się wartko niczym potężny strumień, trup ściele się gęsto, mnóstwo postaci kończy życie w sposób nagły i niezbyt przyjemny. Trochę irytująca może być wytrzymałość ważnych postaci które wywijają się śmierci dziesiątki razy. Jednak taka konwencja, można się przyzwyczaić.

Nitager | 2016-04-07

Wiem, autora trzeba oceniać przez prymat jego dzieł, a nie dzieła według autora. Ale skoro dokonałem tego pierwszego i wystawiłem ocenę autorowi – bardzo wysoką – to trudno mi oceniać jego pozostałe dzieła inną miarą, jak tylko przystawić tę wyśrubowaną, o bardzo wysokich wymaganiach.
Robert Ludlum to autor-impresjonista. Słynni francuscy malarze nie zwracali uwago na to, co malują, tylko JAK. Nie interesowała ich tematyka, tylko efekt. U Ludluma jest tak samo. Treść zwykle pozbawiona jest głębszej refleksji, czy rzetelnych informacji, jak choćby u Forsytha, za to warsztat literacki zwala z nóg. W większości powieści. W tej nie…
Jest przegadana, intryga wydaje się naiwna, niczym nie zaskakuje, a postaci są plastikowe i nieprzekonująco naszkicowane. Wyraźnie miał słabszy dzień. Powieść w żadnym momencie nie wprowadza tak charakterystycznego dla Ludluma napięcia i oczekiwania. Gdyby napisał to ktoś inny, może ocena byłaby wyższa. Ale po Ludluma sięgam właśnie dlatego, żeby poczuć ten...

filozof | 2012-08-04

Znowu, mnie Ludlum nie zawiódł ,świetnie poprowadzona akcja , tylko głównej bohaterki ciut za mało .

Paulina199 | 2012-07-26
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu

Moje drugie podejście do Ludluma. Pierwsze okazało się trafne. "Kryptonim Ambler" wciągał i zaskakiwał! Po tym jak zaczęłam czytać Iluzję czułam się zaskoczona, niemile zaskoczona. Nudziłam się, męczyły mnie kolejne przeczytane wersy. Akcja nie zaskakiwała, bohaterowie pojawiali się, żeby za chwilę zniknąć. Nawet to nie pomogło mi przez nią przebrnąć. Heroizm bohaterów i przewidywalna treść. Niestety muszę ją wpisać na listę książek niedokończonych. I na pewno nie będę do niej wracać.

konto_usuniete | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Pan Ludlum ma wiele swietnych ksiazek - przeczytalem prawie wszystkie; a moje ulubione to:
- Tożsamosc Bourne'a
- Krucjata Bourne'a
- Mozaika Parsifala
- Przesylka z Salonik
- Protokół Sigmy
- Klatwa Prometeusza
A najlepsza to chyba TOŻSAMOSC BOURNE'A.
pozdrawiam ;]

faf | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Początek męczący, ciężko było mi się wdrożyć i już myślałem że nie przeczytam całości... ale po 2-3 godzinach z każdą następną i następną stroną akcja szybko brnęła do przodu i historia przekazana przez autora stała się tak ciekawa, że nie można było nie przeczytać do końca. Jedyny minus to chyba długość która rzeczywiście może przerażać, ale generalnie warto po nią sięgnąć.