Spokojne sumienia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Buenas conciencias
Spokojne, sumienia
dona

W 1959 opublikował Spokojne sumienia (Las buenas conciencias), w 1962 Śmierć Artemia Cruz) (La muerte de Artemio Cruz - utwór uważany za jeden z jego najwybitniejszych. Ten utwór i wcześniejszy Kraina najczystszego powietrza otworzyły nowe drogi w prozie latynoamerykańskiej, wprowadzając śmiałe rozwiązania strukturalne i lingwistyczne.

marcinb | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Właściwie nie dziwię się, że ta książka zyskała sobie jak dotąd na tym portalu tak niewielu czytelników. "Spokojne sumienia", mimo ich ważnego wymiaru psychologicznego, należą do tego nurtu twórczości Fuentesa, który skupia się bardzo mocno na rzeczywistości meksykańskiej. Kulturowy aspekt tej powieści jest więc dla polskiego czytelnika w ogromnym stopniu nieczytelny, a w każdym razie jest enigmą, której rozpracowanie wymagałoby sięgania raz po raz do jakiejś skrótowej historii Meksyku ostatnich dwóch wieków czy choćby odpowiednich haseł w Wikipedii. Ta niewielkich rozmiarów powieść jest bowiem rodzinną sagą i choć skupia się na pokoleniu najmłodszym, uosabianym przez Jaime Ceballos'a, to jest całościowym rozrachunkiem z meksykańską burżuazją i w tym aspekcie polskiemu czytelnikowi trudno ją docenić bez znajomości historyczno-społecznych realiów. Na szczęście, oprócz zawartych tu obserwacji socjologicznych, jest tu sporo psychologii i to ona czyni ze "Spokojnych sumień" wartą...

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Powieść - a może nowela - napisana pięknie, z soczystymi opisami meksykańskiej rzeczywistości. Smutna i bolesna, pełna emocji historia. Nie jest to dobra pozycja na początek z literaturą iberoamerykańską: określiłabym ją jako trudną, wymagającą pewnej wiedzy o realiach tego świata. Jednak książka zdecydowanie warta polecenia, szczególnie koneserom.

Anna | 2016-11-27
gosszka | 2012-04-24
Kirslod | 2011-11-24
Alma_Mexicana | 2011-07-05
Fuentes na cenzurowanym

Jak wynika z opublikowanych przez FBI dokumentów władze USA przez ponad dwie dekady ściśle monitorowały zmarłego w 2012 roku meksykańskiego autora Carlosa Fuentesa. Uważano go za komunistę i sympatyka Fidela Castro, przynajmniej dwukrotnie odmawiając wizy wjazdowej.