Bóg nie lubi szczęśliwych

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska
Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Dios no nos quiere contentos
83-08-01126-1
Kasia Niklas

Nota wydawcy: Twórczość argentyńskiej pisarki Griseldy Gambaro prezentujemy w serii "Prozy iberoamerykańskiej" po raz pierwszy. Autorka ta ma jednak w swoim dorobku liczne powieści i opowiadania oraz utwory sceniczne tłumaczone na wiele języków. "Bóg nie lubi szczęśliwych" to poetycka opowieść o samotności i przyjaźni, o poszukiwaniu sensu życia, o smutku wreszcie, nieodzownym składniku...

Nota wydawcy:
"Bóg nie lubi szczęśliwych" to poetycka opowieść o samotności i przyjaźni, o poszukiwaniu sensu życia, o smutku wreszcie, nieodzownym składniku ludzkiej egzystencji.
Utwór Griseldy Gambaro, pełen tajemniczych elementów onirycznych, gdzie sen miesza się z jawą, napisany ze znakomitym znawstwem warsztatu literackiego, stanowi kontynuację najlepszych tradycji cenionej w Polsce prozy argentyńskiej.

będąc zdeklarowanym wrogiem oniryzmu i bynajmniej nie apologetą realizmu magicznego, muszę jednak wysoko ocenić powieść Griseldy Gambaro. gadające niemowlę, upośledzony chłopiec i baba z cyrku rozgrywali przede mną figury iście akrobatyczne, a ja, zachwycona ich sztuczkami, miałam ochotę bić brawo autorce i niczym jedna z bohaterek, żona złodziejaszka, podbiec do niej, chwycić za ręce i krzyknąć: "strasznie mi się podobało, strasznie!"

Nanga | 2012-03-16
Przeczytana: 2011 rok

Sympatycy realizmu magicznego zaczytują się w Cortazarze i Marquezie, często zapominając, że nie są oni jedynymi przedstawicielami tego nurtu. "Bóg nie lubi..." to jedna z mniej znanych powieści jak najbardziej osadzonych w klimacie typowym dla realizmu magicznego. Książka, w której niedookreślone, nieczytelne, nieco rozmyte wspomnienia z dzieciństwa mieszają się z dorosłością i z nieuchwytną atmosferą Ameryki Łacińskiej. Powieść, która nie da się okiełznać, ale odwdzięczy się tym czytelnikom, którzy sympatyzują z tym nietypowym i wciąż nie przez wszystkich rozumianym nurtem.

Sylwia | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016