Inna bajka. Wiersze ulotne

Drugi tom poezji Rafała Wojaczka

tivrusky | 2015-04-07
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Inna Bajka, to przede wszystkim wielkie zaskoczenie i, jak mówi sam tytuł - zupełnie inna bajka. Na osi czasu pojawia się w trzech czwartych drogi między poetyckim debiutem Wojaczka a samobójczą śmiercią poety. Wziąwszy pod uwagę wydźwięk "Sezonu" i to, co ma dopiero nastąpić w maju '71, byłem przekonany, że Inna Bajka będzie kolejnym krokiem w dół, jeszcze bardziej chaotycznym, wulgarnym a autodestrukcyjnym. Tymczasem, tak jak napisałem na początku - zaskoczenie.

Wojaczek zostawia w tyle (przynajmniej częściowo) rozpacz, beznadzieję i złość - w Innej Bajce pojawia się wiele nowych kolorów, całkiem szeroka tematyka. Od zachwytu (głównie nad kobiecością) i tęsknoty, przez pożądanie i niepewność, aż po motywy ojczyzny i religii. Utwory nie są już rozpaczliwą i wulgarną szamotaniną, autor nie chce nas za wszelką cenę szokować, bardzo miło z jego strony.
Jednocześnie znika jakaś intensywność, ale że w poprzednim tomie była ona głównie wyrazem i owocem negatywnych emocji, wcale do niej...

Goszka | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

"Inna bajka", bo to nie ten sam Wojaczek, co w "Sezonie". "Wiersze ulotne", bo tym razem to zlepek przypadkowych słów, których znaczenie odszyfrować potrafił prawdopodobnie tylko autor. Nie da się ukryć, że drugi tom Rafała Wojaczka jest znacznie gorszy od debiutu poety. Brakuje w nim emocji i intensywności, zastąpił je ponury chaos. Na palcach jednej ręki można policzyć utwory, które zachwycają i poruszają przenikliwością. Choć "Inna bajka" trochę rozczarowuje, to jednak wciąż widać, że mamy do czynienia z tym samym autorem, który zmaga się ze swoimi demonami.

| 2015-01-20
Na półkach: 2015, Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Rozczarowujące. O ile pierwszy tomik poezji Wojaczka mnie żywo zainteresował swoim szczerym i budzącym emocje podejściem do tematyki śmierci, tak tutaj... Tutaj poeta poszedł zdecydowanie nie tą ścieżką, która mi się u niego podobała. Zamiast tego wybrał bełkotliwe metafory. Na palcach jednej ręki mogę policzyć wiersze, które dawało się zrozumieć. Niemożliwym stało się dla mnie czerpanie przyjemności z czytania czegoś tak męczącego i zagmatwanego. I czemu to miało służyć, w jakim celu zostało stworzone? Nie potrafię sobie odpowiedzieć.
A wielka szkoda, bo facet potrafił sięgnąć po uczucia bolesne i przedstawić je w uniwersalnym, choć jednocześnie bardzo personalnym, świetle.
Zupełnie nie tego oczekiwałam.

obawa | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016