Wiersze wybrane

Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
Wydawnictwo: a5
poezja
Róża_Bzowa

Wiersze z wydanych tomów poetyckich, z niewydanego zbioru z 1945 roku oraz tekst Odczytu Noblowskiego. Do książki dołączone płytę CD, na której Poetka czyta swoje wiersze z tomów "Wiersze wybrane" i "Rymowanki...". Tom Wiersze wybrane, wprowadzający czytelnika w świat poezji Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej...

Tom Wiersze wybrane, wprowadzający czytelnika w świat poezji Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej powagi, jest równocześnie najobszerniejszym istniejącym wyborem jej poezji.
Książka zawiera Odczyt Noblowski Poetki, zatytułowany Poeta i Świat, zawierający słynne już zdanie: „…mam mówić o poezji. Na ten temat wypowiadam się rzadko, prawie wcale”.
Wyjątkowym dodatkiem do książki jest płyta CD z unikalnym, nigdy wcześniej niepublikowanym nagraniem wieczoru autorskiego Wisławy Szymborskiej, zorganizowanym przez Wydawnictwo a5 w dniu 9 czerwca 2003 w krakowskim Muzeum Manggha z okazji wydania tomów Wiersze wybrane i Rymowanki. Tego wieczoru Poetka czytała nie tylko swoje „poważne” wiersze, ale również utwory żartobliwe.
Już pierwsze słowa skierowane do tłumnie zebranej publiczności - „Witam Państwa w Europie!” wprowadzają nas w żywiołową atmosferę tamtego niezwykłego wydarzenia i osadzają je w historii. Wisława Szymborska przeczytała wtedy m.in. Przemówienie w biurze rzeczy znalezionych, Komedyjki, Szkielet jaszczura, Pochwałę snów i Portret kobiecy. Prawdziwym „gwoździem programu” okazały się jednak wierszyki „z cienkiej książki” (jak na wstępie autorka nazwała Rymowanki). Męskie gospodarstwo i Podsłuchańce w niedościgłej interpretacji Autorki nadal wywołują uśmiech słuchaczy.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Wiersze-wybrane-CD;s,karta,id,185

Hamlet | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

Nie napiszę tutaj nic, ponieważ gdybym chciał oddać w pełni wspaniałość wierszy Wisławy Szymborskiej, musiałbym przepisać je tutaj w słowo w słowo. Niby zaznaczam, że przeczytane, ale będę do nich wracał wielokrotnie. Już na zawsze pozostaną ze mną.

Marta | 2014-02-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Są słowa, które trudno opisać słowami, ale spróbuję.
Tej książki nie wolno czytać, ją należy posiąść dogłębnie, ostatecznie, krańcowo, wziąć siłą i pozwolić, by zawładnęła umysłem. Należy pozwolić by pożar umysłu ogarnął ciało, by postawił dęba wszystkie włoski we wszystkich zakamarkach ciała, by usta wyschnięte zaczęły pękać i żebrać o kroplę śliny, by zaczęły błagać o wilgotny język. Tej książki się nie czyta, z nią się obcuje, współżyje, uprawia się miłość ze słowami, szczytuje się w wyobraźni wieloznaczeń i na koniec wraca do niej nieprzerwanie, wielokrotnie jak do uzależnienia, które zbyt nam miłe by się go wyzbyć. Niewola, której ulegamy zawsze nienasyceni, zawsze zachłanni i zawsze szczęśliwi.

Aleksandra | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Jeszcze nigdy w dłoniach nie miałam myśli tak przepięknie ubranych w słowa, z których to żadne nie zwietrzało zbędnymi frazesami czy śmiesznymi próbami uwzniośleń, które tylko sprowadzałyby je boleśnie na ziemię głupoty.

Czytam to raz po raz i jeszcze raz, a i tak Słowa Wisławy Szymborskiej wciąż zaskakują mnie na nowo.

kalla | 2012-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2012

Niektórzy lubią poezję
„Niektórzy, czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.(...)"
To ja chyba jestem w tej "mniejszości" Pani Wisławo...

Aż zal odłożyć te wiersze na półkę "przeczytane", zwłaszcza, że wciąż do nich wracam...

Kerrena | 2018-06-30

Woda, piasek, upalny dzień i Wiersze Szymborskiej. Czytając zapomniałam o świecie. Był tylko mój głos i emocje wywołane wierszami. Wiersze mają moc leczenia duszy, kolejna wspaniała poetka do której na pewno będę wracać. Najbardziej utkwiły mi w pamięci Rozmowa z kamieniem, Radość pisania, Do serca w niedziele, Pytania zadawane sobie, Przyczynek do statystyk, Powroty i oczywiście Nic dwa razy. No dobrze każdy ma w sobie magię. :)

Aleksandra | 2016-11-03
Przeczytana: 29 października 2016

Można czytać codziennie, otwierając na chybił trafił i rozkoszując się słowami poetki.

gorzka | 2013-03-26
Przeczytana: marzec 2013

Lektura wierszy Wisławy Szymborskiej to prawdziwa uczta. Tom tak mi się spodobał, że odwlekałam czytanie, żeby za szybko nie skończyć. Poetka miała talent do snucia refleksji na tematy, w większości przez nas, jeśli nie wypierane to ignorowane: przemijalność, nieobecność, natura świata i miejsce w nim człowieka. Miała też dość przewrotne poczucie humoru i zdrowy dystans do spraw, które trudno pojąć i zaakceptować.
Lektura wierszy W. Szymborskiej nie pozwoli Wam przejść obok poezji w sposób zupełnie bezrefleksyjny, raczej sprowokuje do zastanowienia. Osoby mające skłonność do melancholii, bądźcie ostrożne jeśli sięgniecie do tej książki.
"Bal"
"Dopóki nie wiadomo jeszcze nic pewnego
bo brak sygnałów, które by dobiegły
dopóki Ziemia wciąż jeszcze nie taka
jak do tej pory bliższe i dalsze planety,
(...)
czujmy się gośćmi w tutejszej remizie
osobliwymi i wyróżnionymi,
tańczmy do taktu miejscowej kapeli
i niech się nam wydaje,
że to bal nad bale.

Nie wiem...

Martyna | 2011-11-02
Przeczytana: 2011 rok

Otwieram ten tom na chybił trafił zawsze, gdy potrzebuję rady. I niemal zawsze ją znajduję.

Małgorzata48 | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Pożyczyłam ten tom poezji z biblioteki dwa miesiące temu. Czytam, czytam , czytam, niektóre raz, inne dwa razy, niektóre trzy razy. Już dwukrotnie przedłużałam termin oddania. Nie mogę rozstać się z tą poezją. Czuję się tak, jakby pani Szymborska wypowiadała moje myśli, uczucia, przemyślenia. Z żadnym innym poetą nie identyfikuję się bardziej niż z Nią. To wielka wybitna poetka.

Marianna Fic | 2014-01-06
Przeczytana: 2014 rok

Często otwieram ten spory w sumie tom na chybił trafił, ponieważ nie wiem na jaki wiersz się zdecydować i nigdy nie jestem zawiedziona wierszem na jaki trafiłam. Dodatkowym plusem jest piękne wydanie :)