Wiersze wybrane

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
poezja
Róża_Bzowa

Wiersze z wydanych tomów poetyckich, z niewydanego zbioru z 1945 roku oraz tekst Odczytu Noblowskiego. Do książki dołączone płytę CD, na której Poetka czyta swoje wiersze z tomów "Wiersze wybrane" i "Rymowanki...". Tom Wiersze wybrane, wprowadzający czytelnika w świat poezji Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej...

Tom Wiersze wybrane, wprowadzający czytelnika w świat poezji Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem jej fenomenalnego zmysłu obserwacji, nadzwyczajnego humoru oraz wzruszającej powagi, jest równocześnie najobszerniejszym istniejącym wyborem jej poezji.
Książka zawiera Odczyt Noblowski Poetki, zatytułowany Poeta i Świat, zawierający słynne już zdanie: „…mam mówić o poezji. Na ten temat wypowiadam się rzadko, prawie wcale”.
Wyjątkowym dodatkiem do książki jest płyta CD z unikalnym, nigdy wcześniej niepublikowanym nagraniem wieczoru autorskiego Wisławy Szymborskiej, zorganizowanym przez Wydawnictwo a5 w dniu 9 czerwca 2003 w krakowskim Muzeum Manggha z okazji wydania tomów Wiersze wybrane i Rymowanki. Tego wieczoru Poetka czytała nie tylko swoje „poważne” wiersze, ale również utwory żartobliwe.
Już pierwsze słowa skierowane do tłumnie zebranej publiczności - „Witam Państwa w Europie!” wprowadzają nas w żywiołową atmosferę tamtego niezwykłego wydarzenia i osadzają je w historii. Wisława Szymborska przeczytała wtedy m.in. Przemówienie w biurze rzeczy znalezionych, Komedyjki, Szkielet jaszczura, Pochwałę snów i Portret kobiecy. Prawdziwym „gwoździem programu” okazały się jednak wierszyki „z cienkiej książki” (jak na wstępie autorka nazwała Rymowanki). Męskie gospodarstwo i Podsłuchańce w niedościgłej interpretacji Autorki nadal wywołują uśmiech słuchaczy.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Wiersze-wybrane-CD;s,karta,id,185

Marta | 2014-02-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Są słowa, które trudno opisać słowami, ale spróbuję.
Tej książki nie wolno czytać, ją należy posiąść dogłębnie, ostatecznie, krańcowo, wziąć siłą i pozwolić, by zawładnęła umysłem. Należy pozwolić by pożar umysłu ogarnął ciało, by postawił dęba wszystkie włoski we wszystkich zakamarkach ciała, by usta wyschnięte zaczęły pękać i żebrać o kroplę śliny, by zaczęły błagać o wilgotny język. Tej książki się nie czyta, z nią się obcuje, współżyje, uprawia się miłość ze słowami, szczytuje się w wyobraźni wieloznaczeń i na koniec wraca do niej nieprzerwanie, wielokrotnie jak do uzależnienia, które zbyt nam miłe by się go wyzbyć. Niewola, której ulegamy zawsze nienasyceni, zawsze zachłanni i zawsze szczęśliwi.

Marianna Fic | 2014-01-06
Przeczytana: 2014 rok

Często otwieram ten spory w sumie tom na chybił trafił, ponieważ nie wiem na jaki wiersz się zdecydować i nigdy nie jestem zawiedziona wierszem na jaki trafiłam. Dodatkowym plusem jest piękne wydanie :)

Aleksandra | 2016-11-03
Przeczytana: 29 października 2016

Można czytać codziennie, otwierając na chybił trafił i rozkoszując się słowami poetki.

jacekkk | 2016-03-25

Dlaczego Szymborska jest taka ważna dla krajobrazu współczesnej kultury? Co ważnego mówi o człowieku i jego przygodach na ziemskim łez żałosnym padole? Jeśli chodzi o mnie, jej wielki gest twórczy widzę jako połączenie kilku rzadkich żywiołów, przede wszystkim dwóch: poczucia tragizmu ludzkiego istnienia i ironicznej, zdystansowanej opowieści o nim. Tragizm i filozoficzny uśmiech, trud bycia i dystans a do tego błyskotliwa inteligencja twórcza, świetne wyczucie języka, zabawa konwencjami, dykcjami, słowem... Słowem wino nie poezja...

comafan | 2017-01-13

Książka ta stała się dla mnie ukojeniem, przy pomocy którego, wśród najgorszych trwóg i cierpień osobistych związanych z odrzuceniem przez kobietę, udało mi się znaleźć równowagę ducha. Liryki Szymborskiej są cudowne. Na uwagę zasługuje w tej książce duży ilościowo wybór wierszy z najpiękniejszego tomiku Szymborskiej pt. Wołanie do Yeti. Wiersze wybrane zawierają także dwa najważniejsze wiersze jej autorstwa - Jawność i Nic dwa razy. Drugi z nich to moje życiowe motto bo nie ma "dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy".

magda | 2016-11-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 25 listopada 2016

Przeczytałam i na tym nie koniec... Będę wracać, to pewne.
Błyskotliwość, spostrzegawczość i celność to pierwsze cechy charakterystyczne dla poezji Wisławy Szymborskiej, które przychodzą mi do głowy. Mistrzyni.

faktotum | 2017-04-08
Psotek | 2017-02-03