Się

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-036-2
opowiadania Stachura,

Zbiór opowiadań Się ukazał się w 1977 roku. Oryginalność tej książki polega na kreacji głównego bohatera. W każdym opowiadaniu pojawia się bowiem bezosobowe i anonimowe Się. Taka kreacja posłużyła Stachurze do konstruowania takich zdań jak: Się patrzy w ogień zwyczajnie naturalnie, się nie tęskni, się nie dyszy w kosmos nieprzenikalnie, się nie lęka się poczytalnie i niepoczytalnie, się nie...

W każdym opowiadaniu pojawia się bowiem bezosobowe i anonimowe Się. Taka kreacja posłużyła Stachurze do konstruowania takich zdań jak: Się patrzy w ogień zwyczajnie naturalnie, się nie tęskni, się nie dyszy w kosmos nieprzenikalnie, się nie lęka się poczytalnie i niepoczytalnie, się nie cierpi w proch ścieralnie, w ruinę, w obłęd obracalnie.

W ten sposób czytelnik odnosi wrażenie, że wszystko robi się samo, bez człowieka. Zabieg ten badacze nazwali „pułapką się”. Według Stachury wpadają w nią ludzie współcześni, którzy nie potrafią już właściwie przeżywać swojego życia.

wiech | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Poetycka proza dla wrażliwców.
Dziwna to książka. Ale taki był Stachura.
I taka jest jego twórczość. Inna. Nietypowa.
W tych opowiadaniach, w których tak dużo o cierpieniu, nie ma bohaterów. Jest SIĘ. Wszechobecne. Wszystko SIĘ tu dzieje samo, bez niczyjego udziału.
Nie jest to proza dla wszystkich. Nie każdy będzie chciał ją czytać. Bo to dziwne czytanie, niełatwe.
Mnie SIĘ podobało. Nawet bardzo.
Niby proza, a niemal w każdym słowie poezja.
Cały Stachura.
Lubię go od dawna i SIĘ to raczej nie zmieni.

PS
„Się wierzy, się mocno wierzy, że się ją posiada, tę cechę, która jest u człowieka, u każdego, jedną z cech najpiękniejszych lub najpiękniejszą na pewno: delikatność.”

betsy | 2018-09-16
Na półkach: Dawno temu, Przeczytane

Się czytało kiedyś Stachurę. Ta nasza młodość... Jeżeli ktoś nie zna - zachęcam, żeby się przekonać, czy Edward Stachura wielkim poetą był, jak wtedy uważaliśmy.

vivien | 2011-12-04

Się przeczytało, się oderwać nie mogło. Nie wszystkie opowiadania oczarowały mnie tak samo intensywnie, lecz to nie zmienia faktu, że od początku do końca byłam oczarowana. Opowiadanie "Pokocham ją siłą woli" oraz "Się" to, jak dla mnie, mistrzostwo w każdym calu, w każdym pojedynczym słowie. Miałam ochotę płakać.

"Bardzo też smakuje pierwszy papieros po zmartwychwstaniu".

Papieros po przeczytaniu tej książki smakował równie dobrze.

ania | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Książka nie dla każdego. Dla wąskiego grona odbiorców, lubiących i prozę, i poezję.I jeszcze to coś, czym autor je zlepił;) Styl Stachury jest jedyny. Tak jakby pisał całym sobą. Czytałam te poetyckie opowiadania i czułam na tych kartkach jego oddech. Tak byłam prowadzona przez świat jego i jego-literaury, między którymi granica się zaciera. Dla mnie to było odkrycie. Jest.

W małym tomiku "Się" przeczytać można trzynaście opowiadań, z bliżej nieokreślonym bohaterem; autor mówi o nim Się, tudzież w niektórych opowiadaniach mamy również do czynienia z imieniem i nazwiskiem Michał Kątny. Mnie najbliższe zostały: 'Pokocham ją siłą woli', 'Wesele', 'Ktoś kiedyś gdzieś'.

NIE polecam każdemu. Bo droga Stachury do raju literackiego ciężka jest. "Ale czy warto?"-jak często pyta autor, a ja odpowiadam razem z nim:"Na pewno warto!"

kasandra_85 | 2011-03-22
Przeczytana: marzec 2011

Julia W | 2012-07-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Edward Stachura miał tę umiejętność opisywania rzeczy zwyczajnych w sposób niezwyczajny, nadzwyczajny.

Warto przeczytać, warto się zapoznać z jego przemyśleniami, warto się zachwycić tą niezwykłą zwyczajnością, warto warto, naprawdę warto.

Wspaniale się czytało.
Straszliwie się podobało.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-08
Przeczytana: 2010 rok

Andrzej Babiński, jeden z zapomnianych polskich poètes maudits, przyznał w jednym z nielicznych wywiadów, że myślał o "Się" Edwarda Stachury jako o dobrym temacie, ale na jedną stronę prozy poetyckiej, góra jedno opowiadanie, a tymczasem przerosło ono jego wygórowane oczekiwania. W istocie, jest to dzieło potężne, arcydzieło literatury dla wrażliwców, wagabundów wędrujących nie tylko po świecie, ale również po stepach własnego, wewnętrznego pejzażu. Znajdziemy tu 13 tekstów, wymykających się jakiejkolwiek literaturoznawczej klasyfikacji - można nazwać je opowiadaniami, prozą poetycką, czy wręcz wyznaniami wiary niespokojnych dusz, którym "cudownie jest, [bo] powietrze jest", którzy zapytani, dokąd idą, odpowiedzą - "do słońca!".

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Stachura. Dla wielu kultowa postać. Ja nie byłem zachwycony, a ostatecznie obrzydził mi go Olbrychski.

nemezis27 | 2015-11-02
Przeczytana: 08 października 2015

Świetna książka o wędrówce człowieka i jego rozmyślaniach. Czytając trochę odnalazłam siebie. Ja odczułam tak że to zagubienie człowieka w świecie, jego podróżowanie jest także takim szukaniem siebie w sobie. Co by Się nie zrobiło to zawsze Się tylko sobą będzie i trzeba Się w sobie odnaleść choć łatwe to nie jest- taka moja luźna myśl.
Podsumowując polecam ludziom którzy lubią ten typ czytadeł.

SIĘ poleca!
SIĘ odnalazło w tej książce cząstkę siebie.
SIĘ uważa, że lektura wniesie w życie każdego czytającego powiew niezwykłości w codzienności.
SIĘ sądzi, że pozwoli ona podumać trochę nad małymi-wielkimi cudami, których człowiek zwykle nie zauważa i że poruszy to, co wewnątrz ukryte, a tak delikatne…