Się

2010-03-01
1977-01-01
978-83-7674-036-2
opowiadania Stachura

Jak już wspomniano dopełniło się to Się, które się przeczuwało wcześniej, ale to tylko etap przejściowy na drodze do enigmatycznego Fabula Rasa. Niektórzy pytają, czy "Guru Stachuru''zesłał nam już poradnik kulinarny z zaświatów, inni narzekają, że za bardzo hipisowskie; są i tacy co zachwycają się podróżą przez życie i życiem w podróży. I ja się nie dziwię się. Ale widać i czuć tu już symptomy niebezpiecznej i zbyt ekstremalnej jazdy - snu na jawie zbyt dosłownego. Ostatnia książka Stachury gdzie wyczuwalny jest jeszcze ten stary, dobry, młody duchem Sted.

To jedna z tych książek, która zupełnym przypadkiem znalazła się w moim księgozbiorze i teraz wiem, że to nie mógł być przypadek. Potrzebowałam jej i dlatego mnie odnalazła. O Stachurze wiedziałam niewiele, zaledwie tyle, żeby wiedzieć, że pisał, ale już wiem, że chcę go czytać więcej i więcej, poznawać jego filozofię i patrzeć jego oczami na cudne manowce. Jest to opowieść niezwykła, podróż przez życie i życie w podróży, życiopisanie, które sklejało jego świat w jedną całość, a jednocześnie wędrowanie przez konstrukcje literackie, galaktyki, wszechświaty, myśli i wątpliwości. To książka, która zostawia trwał rysę na sercu, ale jest to rysa łagodna, czuła i pełna delikatności, której Stachura tak niestrudzenie szukał.

Naprawdę chce się czytać takie książki. Brać je do ręki, zagłębiać w słowach, którymi można do woli żonglować i przywoływać głębokie treści, przez które przeszło się na jednym wdechu, jakby w tej właśnie chwili spotkało się dawno niewidzianego przyjaciela, z którym można rozmawiać tak, jakby nasze życie rozeszły się właściwie wczoraj, a most został zbudowany tak trwały, że nic tej bliskości nie jest w stanie rozburzyć. Polecam!

Się czytało kiedyś Stachurę. Ta nasza młodość... Jeżeli ktoś nie zna - zachęcam, żeby się przekonać, czy Edward Stachura wielkim poetą był, jak wtedy uważaliśmy.

Niezwykła książka, którą nie czyta się łatwo... i nie czyta się trudno. Się trzeba wczuć. Polecam "ludziom miłym duchowi".

Za bardzo hipisowskie :(

Za bardzo hipisowskie :(

Się przeczytało i Się nie żałuje. Bo to dobra książka

Się przeczytało i Się nie żałuje. Bo to dobra książka

Ta książka zmieniła moje życie...pozwoliła mi się pogodzić sama ze sobą. Uwielbiam Stachurę, jego mądrości, wrażliwość, duchowość

Wspaniała proza, w której fabuły poszczególnych opowiadań - choć ciekawe i głębokie - zdają się być jedynie pretekstem do pisania samego w sobie. Z pewnością będę do niej wracał.

się przeczytało

się przeczytało