Się

Wydawnictwo: Replika
978-83-7674-036-2
opowiadania Stachura,

Inne wydania

Zbiór opowiadań Się ukazał się w 1977 roku. Oryginalność tej książki polega na kreacji głównego bohatera. W każdym opowiadaniu pojawia się bowiem bezosobowe i anonimowe Się. Taka kreacja posłużyła Stachurze do konstruowania takich zdań jak: Się patrzy w ogień zwyczajnie naturalnie, się nie tęskni, się nie dyszy w kosmos nieprzenikalnie, się nie lęka się poczytalnie i niepoczytalnie, się nie...

W każdym opowiadaniu pojawia się bowiem bezosobowe i anonimowe Się. Taka kreacja posłużyła Stachurze do konstruowania takich zdań jak: Się patrzy w ogień zwyczajnie naturalnie, się nie tęskni, się nie dyszy w kosmos nieprzenikalnie, się nie lęka się poczytalnie i niepoczytalnie, się nie cierpi w proch ścieralnie, w ruinę, w obłęd obracalnie.

W ten sposób czytelnik odnosi wrażenie, że wszystko robi się samo, bez człowieka. Zabieg ten badacze nazwali „pułapką się”. Według Stachury wpadają w nią ludzie współcześni, którzy nie potrafią już właściwie przeżywać swojego życia.

kasandra_85 | 2011-03-22
Przeczytana: marzec 2011

vivien | 2011-12-04

Się przeczytało, się oderwać nie mogło. Nie wszystkie opowiadania oczarowały mnie tak samo intensywnie, lecz to nie zmienia faktu, że od początku do końca byłam oczarowana. Opowiadanie "Pokocham ją siłą woli" oraz "Się" to, jak dla mnie, mistrzostwo w każdym calu, w każdym pojedynczym słowie. Miałam ochotę płakać.

"Bardzo też smakuje pierwszy papieros po zmartwychwstaniu".

Papieros po przeczytaniu tej książki smakował równie dobrze.

Julia Wosinek | 2012-07-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Edward Stachura miał tę umiejętność opisywania rzeczy zwyczajnych w sposób niezwyczajny, nadzwyczajny.

Warto przeczytać, warto się zapoznać z jego przemyśleniami, warto się zachwycić tą niezwykłą zwyczajnością, warto warto, naprawdę warto.

Wspaniale się czytało.
Straszliwie się podobało.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-08
Przeczytana: 2010 rok

Andrzej Babiński, jeden z zapomnianych polskich poètes maudits, przyznał w jednym z nielicznych wywiadów, że myślał o "Się" Edwarda Stachury jako o dobrym temacie, ale na jedną stronę prozy poetyckiej, góra jedno opowiadanie, a tymczasem przerosło ono jego wygórowane oczekiwania. W istocie, jest to dzieło potężne, arcydzieło literatury dla wrażliwców, wagabundów wędrujących nie tylko po świecie, ale również po stepach własnego, wewnętrznego pejzażu. Znajdziemy tu 13 tekstów, wymykających się jakiejkolwiek literaturoznawczej klasyfikacji - można nazwać je opowiadaniami, prozą poetycką, czy wręcz wyznaniami wiary niespokojnych dusz, którym "cudownie jest, [bo] powietrze jest", którzy zapytani, dokąd idą, odpowiedzą - "do słońca!".

nemezis27 | 2015-11-02
Przeczytana: 08 października 2015

Świetna książka o wędrówce człowieka i jego rozmyślaniach. Czytając trochę odnalazłam siebie. Ja odczułam tak że to zagubienie człowieka w świecie, jego podróżowanie jest także takim szukaniem siebie w sobie. Co by Się nie zrobiło to zawsze Się tylko sobą będzie i trzeba Się w sobie odnaleść choć łatwe to nie jest- taka moja luźna myśl.
Podsumowując polecam ludziom którzy lubią ten typ czytadeł.

tlenianka | 2013-03-02
Na półkach: Przeczytane, W mojej szafie
Przeczytana: 02 marca 2013

Niewielka wielka książka. Niezwykła zwykła podróż, wyjątkowi niewyjątkowi ludzie, piękne przepiękne czarownicze przerażające krajobrazy. Wszystko niewszystko o życiu, o swoich nieswoich uczuciach, odczuciach. Niesamowicie opowiedziane magicznie słowami. Magicznie opowiedziane...

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Stachura. Dla wielu kultowa postać. Ja nie byłem zachwycony, a ostatecznie obrzydził mi go Olbrychski.

Besia | 2014-05-30

Kiedyś byłam tą książką autentycznie zachwycona. Polecam ludziom dojrzewającym do dorosłości.

basklar | 2011-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Prostota Stachury w czerpaniu radości z życia jest dla mnie inspirująca i godna naśladowania.

| 2013-04-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Książka idealna na podróż pociągiem, ale nie tylko.
Się siedziało i się czytało w jednej z zatłoczonych kawiarenek w centrum miasta. Się siedziało i się czytało o sprawach tak codziennych ukazanych w tak niecodzienny sposób. Się odbyło podróż wraz z Michałem Kątnym tu i ówdzie.

Stachura posługuje się niezwykłym językiem opisując zwyczajne sytuacje. Przenosi czytelnika w świat człowieka zmagającego się z własną wolnością. W szczególności polecam opowiadania: ,,E condor pasa" i ,,Pokochałem ją siłą woli".

Się zatrzymało czas na chwilę, się dopiło kawę i zamknęło się książkę.