Pippi na Południowym Pacyfiku

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Cykl: Pippi Pończoszanka (tom 4)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Pippi Långstrump i Söderhavet
awariama

Trzecia książeczka o przygodach Pippi! Wesoła Pippi Pończoszanka nigdy, przenigdy nie zamierza dorosnąć i zawsze bez wahania wyrusza na spotkanie nowej przygody! Niestraszne jej sztormy ani rekiny, kiedy w grę wchodzi dobra zabawa. To wyjątkowa dziewczynka, która w jednej chwili podejmuje decyzję o podróży na tropikalną wyspę! W 1941 roku moja siedmioletnia córeczka Karin leżała chora na...

W 1941 roku moja siedmioletnia córeczka Karin leżała chora na zapalenie płuc. Każdego wieczoru, kiedy siadałam na brzegu łóżka, marudziła jak to zwykle dzieci: ..Opowiedz mi coś. Pewnego razu, kiedy porządnie zmęczona zapytałam: ..O czym mam opowiadać?, odparła: ..Opowiedz o Pippi Langstrump, Wymyśliła imię właśnie w tej sekundzie. Nie zapytałam, kim była Pippi Langstrump, tylko zaczęłam opowiadać, a ponieważ było to dziwne imię, więc musiała to być także dziwna dziewczynka. Karin, a potem jej koledzy i koleżanki zapałali niezwykłym uczuciem do Pippi, Musiałam więc opowiadać ciągle od nowa. A potem pomyślałam sobie, że kopię wyślę do jakiegoś wydawnictwa, Nie dlatego, żebym przez sekundę wierzyła, aby chcieli to wydać, ale ot tak, na wszelki wypadek. Sama byłam podniecona sprawą Pippi i pamiętam, że zakończyłam swój list do wydawnictwa słowami: ..W nadziei, że nie zaalarmujecie Urzędu Opieki Społecznej nad Nieletnimi...... No bo miałam przecież dwoje dzieci, a co to może być za matka, która pisze takie książki! - opowiada Astrid Lindgren.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Pippi uosabia wolność: nieograniczoną swobodę działania ale z poszanowaniem uczuć innych ludzi - tych pozytywnych osób, oczywiście, bo innym słusznie należy się nauczka; zerwanie z konwenansami; poszerzanie horyzontów.

Czytając tę książkę mogłem wrócić do lat dziecinnych psot, kiedy zainspirowany m.in. lekturą książek Astrid Lindgren wymyślałem z innymi dziećmi z rodziny i sąsiedztwa zabawy, za które dzisiaj rodzice mieliby regularne wizyty kuratora sądowego. Czegóż to nie wymyślaliśmy: wspinaczka po wszystkich okolicznych drzewach, urwiskach i dachach, z zaglądaniem do kominów włącznie; szaleńcze zjazdy z ośnieżonej górki na worku wypchanym słomą; kopanie tuneli śnieżnych w zaspach odległych od domu o setki metrów; ujeżdżanie krów i buhajów na oklep; wielogodzinne kąpiele w rzece nieraz do nocy; tropienie i podchody na nieograniczonym obszarze; chwytanie zaskrońców; skoki na siano z belki pod dachem stodoły; wchodzenie do studni i liczne inne szaleństwa. Na wszystko to był czas,...

Dominika | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Kolejny tom który porywa młodego czytelnika.Obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce.

Abee | 2018-04-01
Przeczytana: 29 marca 2018

Pippi nieustająco zadziwia radością życia i prostym podejściem do wszelkich problemów na swej drodze. Jest przede wszystkim sobą. I nikogo nie udaje. Cudna, prześmieszna i odświeżająca lektura dla dorosłego. Konieczna lekcja, aby odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko.
Świetna pozycja do wspólnej lektury z pociechą.

Gustawsonek | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wreszcie Pippi Pończoszanka pojawia się na wyspie Kurrekurredutt. Trochę mnie to zasmuciło, jak przeczytałam że Pippi jedzie na tą wyspę, ale bardzo się ucieszyłam jak okazało się że z swoimi przyjaciółmi, Tommym i Anniką. Zastanawiałam się, co by zdaniem Astrid Lindgren Pippi robiła jak dorośnie. Jak przeczytałam ostatni rozdział już wiedziałam. Będzie się bawić z Tommym i Anniką przy Willi Śmiesznotce, lub na wyspie Kurrekurredut. I nikt nie będzie się dziwił że Pippi, Tommy i Annika bawią sie razem chociaż są dorośli, bo po prostu nie będą tego wiedzieć. [jeżeli oczywiście pigułki z arbuza nie straciły terminu ważności] Jestem bardzo szczęśliwa że przeczytałam tą książkę, bo po pierwsze nie miałabym o czym na pisać i co ocenić na Lubimy Czytać. po drugie nie dowiedziałabym się co zdaniem Astrid Lindgren Pippi będzie robić w przyszłości. A po trzecie, dowiedziałam się jak wygląda wyspa Kurrekurredut i gdybym nie przeczytała w tej książce że tamtejsze dzieci bawią się perłami jak...

Bitel | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Jako osoba ciężko uzależniona nie potrafię wytrzymać dnia bez czytania,a że nie doszła mi jeszcze kolejna książka sięgnąłem po coś z półki.Wróciłem sobie do książki z dzieciństwa szwedzkiej autorki Astrid Lindgren.Króciutka książka z wakacyjnym klimatem,Pippi to symbol nieograniczonej swobody i dzieciństwa.To książka dla dzieci,ale nie znam się na dzieciach i nie wiem czy są jeszcze takie,które rozrywki szukają w książkach.Myślę,że już prędzej dorośli do tego wracają i sobie przypominają dzieciństwo.

Jedna z najbardziej ulubionych książek mojego dzieciństwa. Pociąga swoją tajemniczością, zwariowaniem i odmiennością. Jako dziecko marzyłam, żeby mieć takie życie jak Pippi. Dziś wspominam to z sentymentem:) I na pewno będę czytać tą książkę własnemu dziecku:)

Bardzo dobra ostatnia część przygód Pippi.

zulinda | 2019-01-05
Przeczytana: 21 maja 2016

To jest bardzo fajna książka bardzo polecam ją lubiącym przygody czytelnikom!!!📖😱👍👍😜

KsiążkoholiczkaMela | 2018-02-14

Wspaniała książka z dzieciństwa i początek wielu zabaw. Każdy powinien ją przeczytać :D

adam | 2016-08-07
Przeczytana: 30 lipca 2016

Ostatnie przygody zabawnej Pippi o których czytałem w czasie moich wakacji nad morzem.