Heidi

Seria: Klasyka
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Heidi
dziecięca, Heidi, góry

Wzruszająca i urocza opowieść o pięcioletniej sierotce Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura , odludka i dziwaka. Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody. Pewnego dnia zostaje zabrana do Frankfurtu, aby tam dotrzymywać towarzystwa sparaliżowanej córce zamożnego przedsiębiorcy.

Czy Heidi zaaklimatyzuje się w nowym, obcym dla niej środowisku? Czy uda się jej pomóc chorej dziewczynce?

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2011

źródło okładki: http://www.rytm-wydawnictwo.pl

Meowth | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Są książki, które, jeśli nie przeczyta się ich w dzieciństwie, nie potrafią nas już oczarować w wieku późniejszym. W moim przypadku tak jest z "Mary Poppins", a obecnie dołącza do niej "Heidi". Doceniam urok tej powiastki dla dzieci, doceniam wdzięk małej głównej bohaterki, jej czystego serduszka i szczerego charakteru, doceniam urodę alpejskiej natury, opiewanej przez autorkę. Bo książka naprawdę może zauroczyć, nawet jeśli ogólnie jest trochę sentymentalna i naiwna, i jestem przekonana, że można ją pokochać - byle we właściwym wieku. Wręcz trochę żałuję, że nie znałam jej w dzieciństwie. Dlatego postanowiłam, że nie puszczę jej w świat - zostanie i będzie czekała na moją wnuczkę, którą mam nadzieję kiedyś bawić. :)

Dominka1 | 2014-05-27

Historia o Heidi należy do kanonu literatury dziecięcej.Lubię porównywać,jak autorzy różnych krajów przedstawiają ten sam temat-motyw sieroty,która zmienia otaczających ją ludzi. Kanadyjska pisarka Lucy Montgomery oczarowała świat świat prześliczną opowieścią o rudowłosej Ani. Polski Kornel Makuszyński wzruszał całe pokolenia perypetiami małej Basi w przedwojennej Polsce."Mały lord"Frances Burnett pełen typowo brytyjskiego uroku zjednał sobie czytelników w wielu krajach.Jak na tle tych historii prezentuje się dzieło Johanny Spyri?
Wyobraźcie sobie krajobrazy górskie i niełatwe życie ludzi pracowitych i uczciwych,ale ubogich.Tu nikt nie zajmuje się wyszukiwaniem dzieciom atrakcji.Przeciwnie,nawet kilkulatki mają swoje obowiązki.Jak w tym otoczeniu ma odnaleźć się małe dziecko?
Ludzie tacy jak dziadek Heidi,zamknięci w sobie,pogrążeni w własnym smutku są tym większym kontrastem dla dla spontanicznej dziewczynki,która łatwo się zachwyca i kocha wszystko co ją otacza.Moment kiedy...

Ciepła, mądra i piękna opowieść o rezolutnej, miłej dziewczynce Heidi która po stracie matki, przyjeżdża z ciocią Dotte do Halnego Stryjka swojego dziadka w góry.
Mieszkańcy uważają go za gbura, ponuraka odludka mieszkającego samotnie w chatce w Szwajcarskich górach.
Gdy poznaje swoją wnuczkę Heidi zmienia się bardzo w dobrego, miłego człowieka zamieszkuje u niego.
Poznaje Piotrka Koźlarza pasącego na hali swoje owe, kozy i jego niewidomą babkę, która opowiada jej historyjki ciekawe.
Potem wyjeżdża do Frankfurtu do pana Sessemana, gdzie ma się zająć jej chorą córką Klarą.
Dziewczynki zaprzyjaźniają się ze sobą, stają się prawdziwymi przyjaciółkami, towarzyszkami zabaw.
Tylko pani Rottenmayer nie lubi dziewczynki,uważa ją za dzikuskę bez manier.
Przecudna, wyjątkowa książka moja ulubiona!!!

Mała dziewczynka imieniem Heidi po śmierci ojca wychowywana jest przez swojego dziadka na wsi. Dziadek uchodzi we wsi za gbura, człowieka nieprzyjaznego otoczeniu, toteż stroni od innych zamieszkując chatkę na uboczu. Wiedzie głównie samotne życie. Może prócz zwierząt, które hoduje. Pierwszy dzień Heidi wcale nie nastraja go pozytywnie. Jednak z czasem pojawienie się tej rezolutnej, wesołej dziewczynki zmienia jego życie...
Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Heidi zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu? Jak z tym wszystkim poradzi sobie dziadek?

W książce tej możemy śledzić życie dziewczynki na wsi, uczenie się z każdym dniem nowych rzeczy, wraz z nią poznajemy innych bohaterów. Książka ta uczy młodego człowieka o znaczeniu przyjaźni, wzajemnego pomagania sobie i miłości. Czytelnik rośnie wraz z Heidi, przeżywa wraz z nią kolejne sytuacje i uczy się życia.

Bardzo przyjemna książka, momentami wzrusza. Jest wprawdzie przeznaczona dla dzieci, ale mam do niej ogromny sentyment....

Gosia | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 13 maja 2015

Przepiękna historia o małej Heidi i więzi łączącej ją z najbliższymi. Choć książka przeznaczona jest dla najmłodszych, to historia oczarowała mnie swoją prostotą i uniwersalnością. Zawsze zachwyca mnie sposób w jaki w książkach dla dzieci autorzy przedstawiają najzwyklejsze jedzenie, takie jak chleb czy mleko. Od razu widać, że kiedyś miało to zupełnie inną wartość. Dzieło Spry przypomniało mi o najważniejszych aspektach życia i bezsensowności wyścigu szczurów. Serdecznie polecam!

Polaa | 2015-06-09

Książka o dziewczynce, która przyjeżdża w góry do swojego dziadka. Na początku jest gburowaty, niezadowolony, że przyjechała, ale później szybko podbija jego serce. Od tej książki, (którą przeczytałam, mając jakieś 8 lat) zaczęła się moja miłość do książek :) polecam wszystkim małym czytelniczkom :)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Heidi :) Wspaniała książka , dzieciństwa . Czytałam ją gdy miałam 9 może 10 lat .
Urzekająca klasyczna powieść dla młodych czytelników.

Pięcioletnia Heidi po śmierci rodziców przenosi się do domu swojego dziadka w Alpach. Starszy pan uznawany jest przez okolicznych mieszkańców za pustelnika i dziwaka, który samotnie przesiaduje w domku na szczycie góry i nie schodzi do wioski nawet podczas najsroższych zim. Radosna i pełna ciepła dziewczynka podbija serce dziadka, zaprzyjaźnia się z Piotrkiem, pasterzem kóz i cieszy się wolnością wśród przepięknej alpejskiej przyrody. Szczęście Heidi mąci jednak nieoczekiwana przeprowadzka do Frankfurtu, gdzie ma dotrzymywać towarzystwa chorej dziewczynce, Klarze.

Czy Heidi odnajdzie radość w nowym domu? Czy uda się jej pomóc chorej przyjaciółce? Czy zobaczy jeszcze kiedyś chorego dziadka?
To dowiecie się sami jak przeczytacie :D
POLECAM !!!!

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

Ukochana książka z dzieciństwa, ciepła, mądra, o wyjątkowej przyjaźni i miłości, która potrafi zmienić serce człowieka, do tego akcja toczy się w cudownej, górskiej scenerii. Jedna z pierwszych książek, które sama kupiłam jako dziecko i na pewno pozostanie na półce, czekając na następne pokolenie:) Wyjątkowa, niezależnie od wieku, w jakim się ją czyta, przesłanie jest ponadczasowe.

Jedna z najlepszych jak nie najlepsza książka mojego dzieciństwa. Przyjaźń rodząca się między małą, radosną i beztroską Heidi a jej dziadkiem - staruszkiem pełnym gorzkiego smutku i przykrych doświadczeń jest tak piękna, że stworzyła całą powieść. Sposób, w jaki radość życia Heidi wdziera się do serca jej dziadka i darowuje mu trochę szczęścia w ostatnie lata jego życia jest bezcenny. Mam już 20lat, a dalej pamiętam, jak dziadek dawał Heidi ser, mleko i chleb. To miało dla tego największą wartość.