Monolog z lisiej jamy

Wydawnictwo: Universitas
83-7052-365-X
esej, zbiór esejów
kaina

"Ta komfortowo i dostatnie urządzona ziemianka to jest mój szpital, moje sanatorium i moje ambulatorium. To jest moja porodówka, moja przychodnia, moja izba wytrzeźwień, moja detoksykacja, moja reanimacja, mój oddział odwykowy"

Medellin | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Na pierwsze spotkanie z Pilchem wybrałem tę króciutką książeczkę, ale wystarczy mi ona do tego, aby stwierdzić, że tych spotkań będzie więcej. Bardzo przypadło mi do gustu to jak autor bawi się zdaniami, żongluje cytatami, parafrazuje je.

Co do treści, jak już tytuł sugeruje jest to monolog człowieka, który ląduje w lisiej jamie swojego życia, w miejscu, z którego nie wychodzi, pogrążony w nieustannym kacu. Jego oknem na świat jest ekran telewizora, który ustala rytm doby, a nawet więcej - życia. Jest też anioł, wprawdzie nieco upadły, czuwający nad wszystkim i będący źródłem pocieszenia.

papiesz | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Kupcie mi
Przeczytana: 27 maja 2012

Pilcha zawsze czytam z ogromną przyjemnością. Upajam się jego frazą, ironią, celnymi spostrzeżeniami, językowymi grami, intertekstualnością, możliwością butnego utożsamiania się z bohaterami jego utworów i w ten sposób przydawania swemu życia czegoś niebanalnego, czegoś literackiego. Pozwala to poczuć się dobrze i wartościowo, nie wiem jak Wy, ale ja tam lubię się tak poczuć.
Monolog z lisiej jamy to konfesja, zapewne konfesja pijacka, deliryczna. Wyznanie samotności przeplatanej z podszytej ironią rozpaczą, szyderstwem, bezradnością spowitą oparami gorzkiej żołądkowej. Krótki ten utwór czyta się z dużą przyjemnością, kto lubi styl Pilcha, ten wie o czym mówię. Kto nie lubi - no trudno, przecież nie musi. Ja "Monolog z lisiej jamy", piwniczki uciech i depresji, szczerze polecam. "Tak jak kac, lisia jama oznacza histeryczną wrażliwość na smak i zapach samotności".

Jonasz | 2013-09-27
Przeczytana: 26 września 2013

Pilch ma wielki talent rozkosznego pisania o niczym.

Ksiazka nie ksiazka. Zaledwie 36 stron tekstu. Na e-riderze wszytsko wazy tyle samo

Osioł_Dardanelski | 2014-01-15

Zapomniałem jakie to było fantastyczne, błyskotliwe, porywające. Polecam obejrzeć też interpretację Lindy - idealne połączenie.

Tomasz Wojewoda | 2016-08-10
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Dzięki temu, że krakowskie Wydawnictwo Universitas zdecydowało się wznowić "Monolog z lisiej jamy", miałem w końcu okazję zapoznać się z tą na wskroś legendarną już książką Pilcha z 1996 roku. To, niewielki objętościowo, swoisty prequel do późniejszej twórczości autora: mężczyzna upadły, alkoholik, zakochany w prostytutce, mieszkający w spelunie (tytułowej "lisiej jamie") i monologujący do telewizora. Dla wielbicieli Pilcha pozycja obowiązkowa, dla pozostałych raczej nie najlepsze dzieło do rozpoczęcia przygody z twórczością autora.

Krzysztof Janczewski | 2016-05-20

Rzecz o czekaniu, seksie i alkoholu. Jak to u Pilcha, czytasz i Ci się chce...

Angelika | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017