Zgłosuj na książki roku 2017

Człowiek w cieniu

Wydawnictwo: Wielka Litera
Ag2S

Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Trzydziestokilkuletni warszawski notariusz, Aleksander Rański, odbywa wakacyjną podróż po Wołdze. Znudzony życiem i pracą, wiedzie żywot outsidera. Gdy zgłaszają się do niego rezydenci rosyjskiej mafii, rozpoczyna przygodę z własną wyobraźnią, mistyfikując banalną rzeczywistość. Początkowo chodzi o zwykłą obsługę prawną mniej lub bardziej legalnych interesów, ale gangsterzy szybko wciągają go w krąg perwersyjnych atrakcji. Między Rańskim i ponurym mafioso Pasławskim rozpoczyna się dziwna gra, która prowadzi do ponurego finału.

Rylskiemu udało się pożenić kryminał z powieścią historyczną i psychologiczną grą, którą toczą między sobą bohaterowie książki.
Rzeczpospolita

Książka Rylskiego mówi o pożądaniu nie tylko niewypowiedzianym, ale i niemożliwym do spełnienia.
Gazeta Wyborcza

Eustachy Rylski
ur. 1944, prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 roku dyptykiem Stankiewicz. Powrót. Autor m.in. powieści Warunek (nominowany do Nike i Angelusa), zbioru opowiadań Szara lotka oraz tomu esejów Po śniadaniu. Za Człowieka w cieniu wyróżniony nagrodą Mackiewicza. Tłumaczony m.in. na język francuski.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

KrystynaL | 2017-12-29

Dla Aleksandra Ranskiego polska rzeczywistosc po 1989 roku to meczacy czas osamotnienia, frustracji i lekow. Mlody, glodny niebezpieczenstwa i nieodpowiedzialny czlowiek, na poczet swojej pracy dla bandyty wymysla historie i zdarzenia z udzialem rosyjskiej mafii.
Falszywa rzeczywistosc zaczyna zyc wlasnym zyciem.
Ranski to przede wszystkim czlowiek slaby i - tak jak wypominala mu matka - cale jego dotychczasowe zycie swiadczy o tym, ze rozum sluzy mu co najwyzej umiarkowanie.
To bohater, ktory sie nudzi i ktory jest nudny.
Jego wyimaginowane absurdy wielokrotnie przenikaja sie z faktami. Jednak zabieg ten poprowadzony jest niefortunnie i nieraz pozostawia czytelnika w konfuzji.
Fragmenty ciekawej historii przodkow Aloszy rekompensuja niedoskonalosci tej powiesci.

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Recenzowałem dotychczas trzy książki Rylskiego /ur.1944/ i jednej dałem maksymalną notę /”Obok Julii” z 2013/, a pozostałym po 8 gwiazdek /”Warunek” z 2005 oraz „Na grobli” z 2010/. Obecnie omawiana, z 2004, zdobyła nagrodę im. Józefa Mackiewicza /2005/, jest pierwszą napisaną po 20 letniej przerwie. Któryś z recenzentów trafnie zauważył, że sam autor jest „człowiekiem z cienia” i pozostaje w nim, mimo napisania conajmniej siedmiu bardzo dobrych książek.
W omawianej mamy wszystko: mafię rosyjską, kazańską i polską, przemyt, morderstwa, a przede wszystkim bohatera-mistyfikatora, o korzeniach częściowo rosyjskich, z nieustabilizowaną osobowością, tak w stosunku do swojego pochodzenia, jak i swojej seksualności. Przez całą książkę przewija się „rosyjska dusza” czyli sentymentalna miłość i tęsknota, którą matka bohatera komentuje: /str.102/
„..W tej strasznej Rosji było ...

Aneta | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Liczyłam na coś lepszego.
Treść nie zachwyca, nie wzbudza żadnych emocji.
Dobre opowiadanie, to wszystko.

To, za co plus przyznać muszę, to język.
Piękna wysublimowana polszczyzna.

wyspa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Wołga. To najważniejsza rzecz jaka zapadła mi w pamięci po przeczytaniu książki. Jeszcze statek na Wołdze, padający deszcz,mafia kazańska, stara rosyjska arystokracja i notariusz na usługach gangstera. Świetnie wymyślone, ale... mimo wszystko pozostaje pewien niedosyt, mając na stole te wszystkie atrybuty Eustachy Rylski przespacerował się po nich, nie zstępując do głębi. Wyszedł z tego szkic do epickiej powieści, może bardziej scenariusz niż powieść.

Michał Joński | 2013-03-07
Przeczytana: 06 marca 2013

Opowieść o młodym notariuszu żyjącym na początku lat 90, który swoją karierę zawodową wiąże z tworzącymi się wtedy organizacjami przestępczymi. Z początku spokojny i posłuszny bossowi gangu, stopniowo wyobraża sobie, że jest coraz ważniejszą figurą w stosunkach pomiędzy polską a rosyjską mafią. Jednak jego urojenia o swojej wielkości zostają bardzo szybko przerwane w sposób typowy dla świata przestępczego.
Dodatkowo autor wtrąca wątki historyczne związane z przodkami Rańskiego oraz opisuje jego niejednoznaczny stosunek do Rosji, z której pochodzi jego rodzina.
Książkę czyta się dobrze. Polecam

Pestilentia | 2014-02-07

Dużo słabsza od "Warunku", mimo to ciekawa, przez strony tej książki aż przebija się znudzenie i ogólny dodupizm głównego bohatera. Plus bardzo interesująca historia przeszłości, chyba największy atut całej powieści. Rzadko trafiają mi się książki, które na tak niewielu stronach mieszczą tak wiele treści.

Mikołaj | 2015-05-03

Pierwsza książka Rylskiego, jaką czytałem - na pewno przeczytam kolejne. Największą zaletą powieści jest znakomita fraza. Czytając zdania Rylskiego ma się ochotę zapomnieć wszystko, co obcojęzyczne, by całą uwagę poświęcić pięknej polszczyźnie.

robaczeeek | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienie
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Albo ja czegoś nie rozumiem ale nie jestem w stanie ocenić lepiej tej książki. Dla mnie mega nudna wręcz usypiała mnie za każdym razem jak po nią sięgnęłam. Widocznie nie mój typ literatury. Te mafie, narkotyki, przemyt mnie nie wkręcił. Te dzieci i powiązania z Hitlerem również mnie nie zainteresowały. Czytałam tę książkę jakbym była totalnie obok niej - nie widziałam opcji aby się w nią wczuć.

Jednak praktycznie nigdy nie uważam iż przeczytanie książki to czas stracony - choć osobiście nie polecam - chyba że ktoś zaczytuje się w tego typu literaturze :)

Aya | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Niestety, nie wciąga. Czasem miałam wręcz wrażenie, że gdzieś zagubiłam jakiś wątek, a historia przeskakiwała nagle do punktu, w którym nie do końca się odnajdywałam. Niemniej polszczyzna przepiękna!

Zim Ka | 2017-08-08

Nieco zawodzi. Fabuła przedstawia potencjał na coś głębszego, autor jednak jedynie ślizga się po wątkach. Niemniej, warta przeczytania, zwłaszcza z uwagi na operowanie językiem.