Dziewięć

Wydawnictwo: Czarne
Warszawa
Paweł

Inne wydania

Warszawa, wczesne lata dziewięćdziesiąte. Drobny przedsiębiorca nie może oddać pożyczonych pieniędzy. Wikła się w gangsterską historię. Sensacyjna fabuła skrywa opowieść o pożądaniu, bogactwie, pieniądzach i rozpadającym się świecie.

źródło opisu: www.czarne.com.pl

źródło okładki: www.czarne.com.pl

allison | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Powieść dobra, ale na pewno nie najlepsza w dorobku autora.

Czyta się nieźle, lecz dopiero wówczas, gdy główne wątki się skrzyżują, czyli najpierw trzeba przebrnąć przez około 50 stron nieco chaotycznych treści.
Całość jest przygnębiająca, ciężkawa, lecz Stasiukowi udało się doskonale oddać klimat początku lat 90. minionego wieku, zwłaszcza w środowiskach drobnych dorobkiewiczów, kombinatorów i w półświatku przestępczym.
Są tu również postacie zagubione w nowej rzeczywistości po przełomie, mające marzenia, ale niemające perspektyw.

Właściwie nie ma w tej powieści bohaterów pozytywnych. Jedynie na końcu, w krótkiej, lecz ważnej symbolicznie scenie pojawia się epizodyczna postać, które czyni bezinteresowne dobro. Jednak może gdybyśmy lepiej poznali tego mężczyznę, okazałoby się, że on również ma niejedno na sumieniu...

Plusem na pewno jest język, w którym poetyckość przeplata się z dosadnością i wulgarnością; sporo tu sugestywnych opisów miejsc, osób, zdarzeń; mamy też...

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Wydana w 2012 r., ale napisana w 1999. Stasiuk, urodzony 1960, jak jego bohater, za wczesnego Gomułki, świetnie czuje atmosferę Warszawy, tak końca lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jak i tych po transformacji tj wczesnych dziewięćdziesiątych. Szczególnie znajomość Pragi jest imponująca, ale również Dworca Centralnego i okolic, a przede wszystkim tamtejszego savoir vivre'u. Stasiuk mówi:
"Ludzie są różni. Jeden lubi kwiatki, a drugi, jak mu nogi śmierdzą..."

I właśnie o skutkach tej różności jest ta książka. W PRL-u życie było szare, wszyscy byli "równi", nie uwidaczniała się ta różność, chyba, że w naszczaniu do beczki z ogórkami w obrabowywanym sklepie. A ile radochy z tego było, bo w wyniku tego rozkosznego czynu, wszyscy, nieświadomi tego, sąsiedzi spożywali ogórki z moczem. Po transformacji nie ma miejsca na śmiech, bo nastąpiło skrajne ...

wiejskifilozof | 2014-11-26

Tyle razy słyszałem i czytałem,o tym Stasiuku.
Przyznam,że była z nim bardzo ciekawa rozmowa w Xięgarnia.
W końcu sam musiałem sprawdzić,cóż on takiego pisze,że większość czytelników jest nim zachwycona.
Wybrałem z biblioteki na chybił-trafił Dziewięć.
Akcja mnie naprawdę mocno wciągnęła,przyznam że autor dobrze opisuje Warszawę z lat 90.
Ówczesną gangsterski świat,dziś to trochę wydaję się śmieszne.
Dziś mafia działa inaczej,tak czytałem.
Fabuła bardzo mi się podobała i od razu pisze,nie znam innych książek autora,więc nie porównuję.
Jak na pierwsze spotkanie to nawet wypada dobrze.

Ewa | 2015-01-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

"Dziewięć" to niezrozumiały bełkot, pisanie o niczym, a właściwie o brudzie, smrodzie, pocie, zapachu niemytego ciała, brudnych skarpetkach i wielu trywialnych czynnościach. Czyżby autor był pod wrażeniem turpizmu?
Język wulgarny i przaśny. Chaotyczna treść, fabuła marna i nudna.
Jednym słowem wielki kicz, taki sam jak czasy o których pisze.
Autor zafundował nam wyliczankę nazw ulic, numerów tramwajów i autobusów, przejeżdżających pociągów, sprzętów w mieszkaniu itd. Czułam się min. jakbym studiowała mapę Warszawy.
To moja pierwsza i ostatnia powieść tego autora, nie mam zamiaru dalej się katować.

Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 1998 rok

Jeśli ktoś lubi Hłaskę, to polubi i Stasiuka.

Dzolina | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Dziewięć" było moim pierwszym spotkaniem ze Stasiukiem. Pierwszy raz, jako lektura na studiach magisterskich. Przebrnelam jedynie przez kilka stron, ale obiecałam sobie, że przeczytam później. Tak też zrobiłam i nie żałuję! Przeczytana jednym tchem, mimo ciężkich początków. Stasiuk w iście mistrzowski sposób potrafi bawić się z czytelnikiem. W pozornie nudnych opisach umieszcza szalenie pięknie opisane problemy egzystencji. W każdym z jego tekstów pojawia się motyw wędrówki, tej dosłownej - bliskiej i dalekiej, oraz tej duchowej. Tym jest nasze życie. Kolejnym atutem autora jest wspaniała umiejętność łączenia sprzeczności. "Dziewięć" oraz "Mury Hebronu" są tego wspaniałym przykładem. Polecam kolejne podejście tym, którzy nie dotrwali do końca. Szczerze!

KATi | 2012-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Niestety ta książka Stasiuka nieco mnie rozczarowała. Po przeczytaniu takiej (jak dla mnie )świetnej książki, jak "Mury Hebronu", czytanie "Dziewięć" strasznie mnie zmęczyło. Mimo wszystko polecam twórczość tego autora.

jerusalem | 2011-09-27
Przeczytana: 26 września 2011

Do końca książki zostało mi 70 stron i dalej już nie mogłem. Lubię Stasiuka, ale tutaj to jakiś jeden wielki bełkot, z którego nic konkretnego nie wynika.

tsantsara | 2015-08-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Stasiuk, kiedy nie zamknie się w wieży z kości słoniowej, której na imię "Europa Środkowa", jest wręcz nieprawdopodobnie warszawski - odtwarza tu z dokładnością godną lepszej sprawy trasy stołecznych autobusów, malując roztaczające się za szybą pejzaże przedmieść z nazwami wszystkich ulic po drodze. Nie-warszawiak, jak ja, musiałby chyba czytać z googlem pod ręką, ale w lata 80-e się i tak nie przeniesie, a istotą tej opowieści jest świetnie uchwycona atmosfera Polski tuż po komunizmie: z całą jej nędzą, pędem do zakładania biznesu, watahami cwaniaczków, beznadzieją, wymuszeniami reketerów, bezbronnością zwykłych ludzi, którzy chwytają się każdej pracy, a mimo to ciąży na dnimi piętno nieustannego braku pieniędzy. To rzeczywistość nieustannych długów jednych - zwykłych ludzi, wydanych na żer "wilczkom kapitalizmu" i syta realność drugich - "biznesmenów z półświatka", trudniących się głównie wykorzystywaniem słabszych...

Znakomita, komiczna scena w alkowie u badylarki, gdzie...

Marcin | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Moje bodajże siódme zetknięcie z prozą Pana Stasiuka. Tym razem jednak najnudniejsze. Zgadzam się ze zdaniem poprzedników, że plus należy się tu jedynie za oddanie klimatu wczesnych lat dziewięćdziesiątych, czasów rodzącego się kapitalizmu. Reszta niestety "in minus". Autorowi "Dukli" wyjątkowo ciężko przychodzi zbudować "fabułę" w swoich powieściach, dlatego zdecydowanie bardziej wole jego twórczość eseistyczno - podróżniczą.