Zdradzona Polska. Napaść Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku

Poland Betrayed. The Nazi-Soviet Invasions 1939
Polska, kampania, wrześniowa
historia
Pistacia

Szczegółowy opis etapów kampanii wrześniowej: prowokacji gliwickiej, obrony Westerplatte, bitwy nad Bzurą, oblężenia Warszawy i napaści Armii Czerwonej Atak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem II wojny światowej, a jednak kampania wrześniowa często kryje się w cieniu monumentalnych walk, w których później pogrążyła się cała Europa. David G. Williamson w swoim...

Atak Hitlera na Polskę w 1939 roku był pierwszym brutalnym aktem II wojny światowej, a jednak kampania wrześniowa często kryje się w cieniu monumentalnych walk, w których później pogrążyła się cała Europa. David G. Williamson w swoim fascynującym i nader aktualnym studium szczegółowo opisuje wszystkie etapy kampanii - prowokację gliwicką, obronę Westerplatte, bitwę nad Bzurą, oblężenie Warszawy, napaść Armii Czerwonej. Przytacza relacje żołnierzy i cywilów porwanych przez wir wydarzeń, co umożliwia głębsze zrozumienie wojennych doświadczeń. Rozprawia się z mitami, które narosły wokół kampanii, oraz zwraca uwagę na często niedostrzegane wady niemieckiej machiny wojennej. Wreszcie opisuje podział Polski między Niemcy i Związek Sowiecki oraz los wziętych do niewoli oddziałów polskich.

[opis wydawcy]

Igis | 2016-06-06
Przeczytana: 2012 rok

Zawiodłam się, nic nowego nie wnosi :) Pozycja raczej dla tych, którzy nie orientują się w wydarzeniach września i sytuacji w Polsce. Pozycja dla obcokrajowców, my "starzy wyjadacze" jesteśmy karmieni wojną i wrześniem od pokoleń, dlatego większość faktów jest nam znana, a szkoda, bo książka napisana ciekawie, szybko przeczytałam :)

Łukasz W | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Zaciekawiła mnie okładka, więc postanowiłem sięgnąć po tą książkę. Chciałem poznać historię września z perspektywy zagranicznego pisarza. Mimo objętości ok 300 str. czyta się bardzo szybko. Po przeczytaniu pozostaje lekki niedosyt. Nie wnosi nic nowego, wszystko to już wiedzieliśmy od dawna. Raczej pozycja dla obcokrajowców, którzy chcą poznać historię Polski. Ciekawa końcówka książki, gdzie przedstawionych jest kilka fragmentów wspomnień ludzi, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach. Na duży plus, zdjęcia.

Roman | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 lutego 2014

Zaciekawiony tytułem i faktem, iż książka została napisana przez zagranicznego autora - postanowiłem sięgnąć po nią.
Dotychczas nie miałem przyjemności, tak jak wskazywałby tytuł na lekturę pełną oskarżeń oraz zastrzeżeń co do uczciwości naszych,
drugowojennych towarzyszy broni.

Spodziewałem się krytyki polityków najwyższych szczebli oraz żołnierzy, w których Polska widziała oparcie
i zdecydowała się, dzięki im zapewnieniom i gwarancjom na tragiczny konflikt. Zamiast tego, w końcu dowiedziałem się co było przyczyną
wrześniowej klęski - słabość polskiego wojska, niekompetencja dowódców, niekorzystna sytuacja polityczna oraz ekspansywne Niemcy.
Krótki przebieg kampanii, kilka biografii, wspomnień, zakończenie i można już odłożyć książkę na półkę. Zastanawiam się jednak o jakiej
tytułowej zdradzie myślał autor? Jedynie kilkakrotnie wspomniał o braku działań Aliantów. Niestety te zagadnienie nie zostało rozwinięte. Moim zdaniem, źle został dobrany tytuł książki.

Ktoś może...

żabot | 2013-06-14
Przeczytana: 2012 rok

Od kilkunastu lat wielkim wzięciem cieszą się książki autorów zagranicznych, którzy chwalą Polskę i opisują, jak Polska została potraktowana przez Aliantów w czasie II Wojny Światowej. Niemal każda taka książka jest promowana u nas niczym jakaś rewelacja i bestseller. Oczywiście należy się z tego cieszyć, to znaczy z tego, że rośnie zainteresowanie Zachodu udziałem Polski w tej wojnie i zaangażowaniem żołnierzy polskich na wszystkich frontach. I należy to zainteresowanie wspierać. Ale czy to znaczy, że w Polsce trzeba te wszystkie książki tłumaczyć i wydawać? Mamy jakieś kompleksy? Musimy podbudowywać swoje ego, że wreszcie ktoś nas docenia? Dla każdego Polaka, który interesuje się zawirowaniami naszej historii w ostatnim stuleciu, choćby pobieżnie, nie trzeba udowadniać, że nasz wysiłek w II WŚ był kolosalny. Stąd też moja ocena powyższego tytułu jest dość niska. Bo napisana solidnie, to fakt. Ale ciekawszych książek o tym temacie w księgarniach jest bardzo dużo.

Ghostwriter | 2011-03-14
Przeczytana: 11 marca 2011

Dobra książka. Autor opis kampanii wrześniowej przeplata krótkimi relacjami świadków dzięki czemu całość jest dynamiczna. Książka jest ciekawa także ze względu na to, że pisze ją Brytyjczyk a nas Polaków ciekawią zazwyczaj oceny naszych wojsk dokonywane przez historyków z zachodu. W końcowych fragmentach znajdziemy pochwałę naszych wojsk (dobrzy żołnierze, którzy nie mogli wygrać z potężną, niemiecką machiną wojenną) ale i krytykę naczelnego wodza Edwarda Śmigłego-Rydza.

tomek1094 | 2013-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2013

"... Francuzi byli gotowi walczyć, do ostatniego Polaka..." Jakże smutne, a zarazem prawdziwe stwierdzenie z tej książki, które utkwiło mi w głowie.

virginia75 | 2013-12-04

Pochłonięta w jeden dzień (raczej noc) a nie przeczytana. Mimo prostego, bardzo przystępnego języka i przejrzystości treść pozostawia sporo do życzenia.

gajospedros69 | 2016-11-04
Mariossgoes | 2016-04-07