biografia, wspomnienia, wojna, dowódca
bartek

Wspomnienia wojenne jednego z najtęższych polskich dowódców drugiej wojny światowej, twórcy i dowódcy pierwszej "lotnej" kompanii na podwodach w zaraniu naszej niepodległości.

Witold Lisek | 2014-04-03
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Gen. Maczek wydał te wspomnienia po raz pierwszy w 1961 r. w Szkocji, gdzie po wojnie osiadł, ale ze względu na bardzo długie życie miał jeszcze okazję doczekać ukazania się "Od podwody do czołga" w kraju. Wszyscy kojarzymy gen. Maczka jako dowódcę 1 DPanc., ale chyba najciekawsze wątki tej książki dotyczą spraw wcześniejszych: wojny polsko-ukraińskiej, prób powstrzymania niemieckiej agresji w 1939 r., wreszcie ucieczki do Francji i potem do Wielkiej Brytanii. Znamienne, że po kapitulacji Francji gen. Maczek i wielu innych Polaków, którzy chcieli kontynuować walkę z Niemcami, musiało się udać do Afryki Północnej i dopiero stamtąd przedostawali się na Wyspy. Tak to chcąc walczyć dla Polski, musieli się od niej jeszcze bardziej oddalić. Na pewno godne polecenia wspomnienia, które pokazują nie tylko polską gotowość do poświęceń i walki za Ojczyznę, ale także umiejętność dobrej organizacji, dzięki której 1 DPanc. miała okazję powstać i mimo trudów przejść w latach 1944-1945 cały szlak...

Od podwody do czołga to wspomnienia kolejnego wybitnego Polaka o którym współcześni wiedzą niewiele lub wręcz wcale. Mowa o generale Stanisławie Maczku, twórcy i dowódcy 1.Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, piekielnie bitnych i skutecznych “Czarnych Diabłów” jak nazywano "Maczkowców".
W Polsce Ludowej i PRL etos "Maczkowców" komunistyczni macherzy z premedytacją zastąpili fikcją w postaci tzw. Czterech Pancernych, którzy zaśmiecili świadomość kilku pokoleń skazując na zapomnienie polskich bohaterów z krwi i kości.
Książka bardzo polecana bez względu na wiek. Dla nie znających wcześniej sylwetki generała Maczka będzie cennym źródłem wiedzy, a warto wiedzieć o wojennych zasługach 1.Dywizji Pancernej, o bitwie Polaków pod Falaise, o wyzwoleniu przez “Maczkowców” Belgii i Holandii, podobnie jak warto wiedzieć, że przez dwa lata to właśnie pancerniacy generała Maczka wspólnie z 1.Samodzielną Brygadą Spadochronową generała Sosabowskiego okupowali rejon w...

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Stanisław Maczek. Generał. Wspaniały dowódca i wspaniały człowiek. Po wojnie, pozbawiony polskiego obywatelstwa przez 'ludową' władzę, pracował jako kelner. Zmarł w Kanadzie. Mieszkańcy Bredy do dziś wspominają jego chłopaków. Koniecznie!!!

Piotr | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, Biografia, Historia
Przeczytana: 01 lipca 2017

Wojenna biografia jednego z najlepszych polskich generałów II wojny światowej. Niestety mimo, że bardzo ciekawa mało kto ją zna. Maczek i jego pancerniacy walczyli w obronie Polski w 39, potem w obronie Francji w 40, a potem brali udział w wyzwalaniu zachodniej Europy. Anglicy chwalą się teraz swoją ucieczką z Dunkierki. Gdy oni uciekali Polacy kolejny raz walczyli Niemcami. Niektórym brakowało odwagi, innym nie.

Tonatio | 2012-11-17

Książka napisana bardzo pięknym językiem. Pełna pokory i dystansu do opisywanych sukcesów. Niestety generał przedstawił swoją wojenną ścieżkę od strony czysto strategicznej. Nie czuć w niej prochu, nie słychać wystrzałów, nie ma płonących czołgów i wrzasku żołnierzy.

Krzysiek | 2015-06-06

Wspomnienia Generała są napisane ładnym, spójnym i składnym językiem, a co więcej czyta się je jak opisy prawdziwego fachowca - profesjonalisty, bez wystrzałów czy fajerwerków.
Znakomita książka wspaniałego człowieka.

Anna Koniec | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Książka dobra w swoim gatunku. Generał pisał ją w 15 lat po wojnie, więc niektóre fakty zdążył I zdołał poukładać na swoich miejscach.

Bardzo cenię fakt, że nie ograniczył się do lat 39-45, ale zaczął od roku 19.

Oczywiście, nie brak tu górnolotnych słów, wyrażeń typowych dla patriotyzmu żołnierza międzywojnia. Niektórych może to razić, mnie nie. Nie zabrakło wychwalania się i tłumaczenia poczynań. Ale to aż nazbyt naturalne.

Książkę kończy litania pamiątek - pomników, medali, odznaczeń, etc. tę listę można by aktualizować, w reedycjach, kiedy te nastąpią.

Benone | 2019-04-19

Historia z pierwszej reki.

derflinger | 2018-10-10