Drobne szaleństwa dnia codziennego

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-61006-84-8
Warszawa, szczęście
inaya

Jaki jest przepis na normalność i szczęście? Kochający mąż i dziecko, solidne wykształcenie, dobra praca i mieszkanie w dużym mieście. Życie jak z poradnika albo kolorowych magazynów. To wszystko ma bohaterka Drobnych szaleństw dnia codziennego, dlaczego więc nie jest szczęśliwa? Coś sprawia, że zamiast płynąć głównym nurtem, dryfuje, nie radząc sobie z własnym życiem. Może jest po prostu niedojrzała, może to histeryczka albo wariatka? A może granica między „normą” a niedostosowaniem czy chorobą to nie przepaść, tylko zaledwie szczelina, i łatwo ją przekroczyć?

Drobne szaleństwa dnia codziennego to powieść dla tych, którzy w literaturze szukają zapisu kobiecego doświadczenia, w całej jego złożoności, brutalności i pięknie. Zapisu pozbawionego kokieterii i happy endu z lukru, tak charakterystycznych dla literatury popularnej.

To również realistyczna powieść współczesna. Razem z bohaterką przemierzamy place i ulice stolicy, podglądamy bawiącą się warszawkę, obserwujemy świat i ludzi. Nowy Świat i Puławska na wyciągnięcie ręki, postacie z krwi i kości, prawdziwe problemy: utrata pracy, niskie zarobki, emigracja, dojrzewanie, uzależnienia. A wszystko to w nowoczesnej blogowej formie, która nadaje tej wciągającej historii dynamizm i werwę.

Łukasz Maślanka | 2011-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: kwiecień 2010

Książka nosząca tytuł "Drobne szaleństwa" sugeruje, że czytelnik może liczyć na lekturę lekką, łatwą i przyjemną, z delikatną nutą tak zwanej literatury kobiecej. Ale nie dajmy się zwieść pozorom. Powieść Kai Malanowskiej to książka mocna i zapadająca w pamięć. To ciekawe, choć trudne w lekturze studium choroby cywilizacyjnej XXI wieku, jaką jest depresja.

Bohaterką "Drobnych szaleństw" jest Maja, mająca nieco ponad 30 lat mieszkanka Warszawy. Jej życie pozornie wygląda jak żywcem wyjęte z żurnala, co - do tego dojdziemy - może być źródłem jej kłopotów. Ma przystojnego, kochającego męża i uroczą dorastającą córkę. W perspektywie zaś ciekawą karierę naukową, pod którą podwaliny położyły lata pracy w USA. Słowem, życie jak w bajce lub co najmniej jak w "Modzie na sukces". Sęk w tym, że dla Mai jej życie jest jak tafla, po której tylko z rzadka zdarza jej się spokojnie ślizgać. Przeważnie bohaterka książki chodzi po niej jak po kruchym lodzie. A wszystko przez depresję, która nie...

Nattka | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 13 października 2013

To nie jest ksiazka dla wrazliwcow.
Irytowalam sie, niecierpliwilam, ale rownoczesnie nie moglam sie oderwac od czytania. Niemal czulam emocje bohaterki, miotajacej sie, cierpiacej, ale tez samolubnej i krytycznej wobec swiata.
Bardzo spodobal mi sie sposob poprowadzenia fabuly: od poczatku wiem, ze bohaterka przezywa zalamanie, ale nie rozumiem dlaczego. Potem zaczynam sie domyslac, znajduje potwierdzenie,chociaz nie wprost, nie lopatologicznie.
Przypadkowy zakup okazal sie dobrym trafem. Mile zaskoczenie polska proza wspolczesna.

Superchrupka | 2011-04-04
Przeczytana: 10 lutego 2011

"„Drobne szaleństwa…” to książka depresyjna i niedepresyjna w jednym – wesoła i gorzka jednocześnie. Pisana z ikrą i zapałem, często w gniewie, czasem w apatii. Kąśliwa, niepozowana i szczera. To literatura kobieca, ale nie babska. Mocno zakorzeniona w rzeczywistości, nie uciekająca w „wirtualne”, wygłaskane wizje. Dodatkowo dobrze napisana."

Recenzja w całości:

Anna | 2014-06-17
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Oceniłam wysoko, przeżyłam bardzo, ba, nawet na fejsie obserwuję autorkę, a teraz czas mi się wytłumaczyć.
Czytałam tę powieść nie jak dzieło literackie, ale dokument. A z faktami, wiadomo, w zasadzie nie bardzo jest jak dyskutować. Zwłaszcza, gdy nie są sfałszowane. Czasem bowiem, gdy do faktów buduje się teorię, której to fakty niepostrzeżenie poprzeć nie chcą, a wyczuwam, że z tego powodu tym gorzej dla faktów, a nie dla teorii, tam czasu szkoda na biografie osób tak zwanych zwykłych. A tutaj teorii nie ma – zdaje się – same gołe brutalne fakty miotające się po warszawskich ulicach.
Co kilka początkowych stron musiałam się utwierdzać w przekonaniu, że to nie moja historia oraz że nie jestem Maja. Mimo wszystkich podobieństw. Dopiero w toku postępującej terapii bohaterki dostrzegłam różnice. To jednak mocny argument, bo raczej mi się nie zdarza zamieniać się z tożsamością z bohaterami z książek.
Oczywiście, podobno każdy może napisać przynajmniej jedną książkę – o sobie. Niemniej...

Szablozębna | 2012-01-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O czym mowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Malanowska w Drobnych szaleństwach sportretowała pokolenie dzisiejszych trzydziestoparolatków, tych, którym „się udało”. Po zmianie ustroju w Polsce, po ‘89 roku znaleźli się w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości i zaczęli się piąć po szczeblach kariery, kończyli uniwersytety, nierzadko bronili doktoraty na zagranicznych uczelniach, rozkręcali własne interesy. Potem przyszła pora na założenie rodziny, męża, żonę, dziecko, jednak obowiązki dnia codziennego nie utrudniały im korzystania z przyjemności oferowanych przez nową rzeczywistość. Taka właśnie jest Maja, główna bohaterka Drobnych szaleństw. Jej historia mogłaby być kolejną słodką, landryniaście różową opowieścią spełnionej kobiety, którą wpada w impas codzienności i przez całe 250 stron szuka sposobu, by się z niego wyrwać. Koniec końców udałoby się jej i wszystko wróciłoby do normy. W tej historii jest jednak inaczej, szczęśliwe dzieciństwo nie gwarantuje...

Awenturyna | 2013-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2013

Nieco przytłaczająca lektura, ale doskonale pokazująca całą głębię i skomplikowanie ludzkich relacji, wewnętrznych przeżyć kobiety i całą paletę reakcji różnych ludzi na życiowe tragedie. Jedno tylko bardzo mnie raziło - te przekleństwa. Nie to, że nie lubię, nie to, że nie toleruję w literaturze. Wręcz przeciwnie. Ale tutaj pasowały jak kwiatek do kożucha. Dosłownie w paru miejscach, moim zdaniem, uzasadnione było ich użycie.
Zdecydowanie odradzam tym, którzy są w życiowym dołku. Ta książka pogrąży Was jeszcze bardziej. Reszcie polecam, aczkolwiek trochę przytłaczająca lektura, jak już wspomniałam.

Maalinkaaaa | 2013-09-24
Przeczytana: 24 września 2013

Książka "Drobne szaleństwa dnia codziennego" to dla mnie strata czasu. Nie 'wciągła' mnie ani trochę. Nudziłam się podczas czytania tego utworu. No niestety...już nawet nie pamiętam o czym była.

bouillabaisse | 2013-01-08
Przeczytana: 17 lutego 2013

Cięzko oceniać ksiązki jak ta, to nie fikcja literacka, ale zapis - zapis ciężkich zmagań z chorobą (mimo że rzadko jest nazywna tu tą nazwą), bliskimi, otoczeniem, sobą (!) i Warszawą. Bohaterka irytuje, męczy, jest egzaltowana, wymaga od innych a nie od siebie, czasem aż musiałam przerywać czytanie. Ale jeśli depresja dotknęła Cię lub kogoś z tych bliskich, rozpoznasz obraz dojmującego bólu, bezsilnosci i bezsiły. Plus trafne opisy bywalców kanjp, którzy próbują się pogodzić ze swym brakiem wybitności i Warszawa, jaką sama dobrze znam.

itrilien | 2013-11-24
Przeczytana: listopad 2013

Do niczego nie prowadzi. Jako osoba, która z depresją ma więcej wspólnego niż by chciała, czuję się zawiedziona lekturą. Nie poczułam bliskości, nie poczułam "tak dobrze znam to uczucie", nie przejęłam się, nie czuję się podniesiona na duchu, poruszona... Nie czuję nic po przeczytaniu tej książki.
Niemniej jednak, nie jest zła.

Intueri | 2011-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Bohaterką powieści Kai Malanowskiej „Drobne szaleństwa dnia codziennego” jest Maja, matka, żona, pani doktor, a jednocześnie kobieta cierpiąca na depresję. Bardzo przypomina swą twórczynię, autorkę książki, będącą panią doktor, żoną, matką dorastającego syna. Nic zatem dziwnego, że czasami Maja nakłada mi się na Kaję, a Kaja myli mi się z Mają. Ale, ale… Mieliśmy już wszak przełom antypozytywistyczny. I modernizm już za nami. Interpretując utwór, nie potrzebujemy znać realiów epoki, tła historycznego ani biografii autora. Zresztą autora nie ma. Autor umarł. Nie ma Kai. Zapominamy o niej. Jest tylko Maja Murzynowska i jej historia.
Czy może dokładniej historia jej depresji. Użalanie się nad sobą nie jest w dzisiejszych czasach modne. Uważa się, że wszyscy powinniśmy „keep smiling”, należy trzymać fason za wszelką cenę. Żadnego narzekania, do twarzy przyklejony uśmiech numer osiem. Należy radzić sobie z własnym życiem. Jesteśmy ludźmi skazanymi na szczęście. Pisanie o depresji...

Mgła
    Kaja Malanowska
    Imigracje
    Kaja Malanowska
    Mówi Warszawa
    Aleksander Kościów, Tomasz Piątek, Marek Kochan, Marek Nowakowski, Juliusz St...