Bohater o tysiącu twarzy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Hero with a Thousand Faces
mity, tezy
religia

Campbell w tej klasycznej książce, uważanej za jego najlepsze dzieło, porównuje opowieść o wyprawie i przemianach bohatera zawarte w mitach pochodzących ze wszystkich zakątków świata i wykazuje, że jest to stale ten sam, archetypowy bohater. Właściwie odczytanie symboliki mitów i przekazów ludowych oraz analiza uderzających podobieństw między pierwotnymi, starożytnymi i współczesnymi wierzeniami i podaniami Wschodu i Zachodu prowadzi do podstawowych prawd, którymi od zarania dziejów kierował się człowiek. Autor wyraża nadzieję, że właśnie te podobieństwa- a nie różnice, często z powodów politycznych wyolbrzymiane- doprowadzą do prawdziwego porozumienia się i zjednoczenia wszystkich narodów.
Jak mówią Wedy: "Prawda jest jedna, ale mędrcy nazywają ją różnymi imionami".

livrer | 2012-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2012

Jak wyjść z labiryntu?

„Rozpaczliwie jest położenie tych, którzy nie znają ani wewnętrznego wołania, ani zewnętrznej doktryny, to znaczy większości z nas w chwili obecnej, w tym labiryncie wewnątrz i na zewnątrz serca. Gdzież jest przewodniczka, owa miłująca pokój Ariadna, która dałaby nam prostą wskazówkę, dodając tym samym odwagi do stawienia czoła Minotaurowi i podsuwając sposób odnalezienia drogi ku wolności po zabiciu potwora?”
Campbell „Bohater o tysiącu twarzy”

Dostać tę książkę, to jak wygrać w totka - z niewiadomych powodów ta klasyczna pozycja amerykańskiego mitoznawcy została wydana w Polsce jeden jedyny raz zgoła 15 lat temu, toteż w klasyfikacji księgarskiej jest uznawana za obiekt archeologiczny i ma zbliżone do niego parametry dostępności.

Złości mnie to i spina, gdyż książka absolutnie nie straciła na świeżości - ba zawarta w niej koncepcja monomitu mogłaby stać się odpowiedzią na postmodernistyczną dekonstrukcję systemów, czy jak kto woli „wielkich...

poznanianka | 2011-04-30
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Głównym jej tematem jest to, że wszystkie mity, święte opowieści i historie, na których oparte są religie mają ten sam schemat. Być może różnią się pewnymi szczegółami, czasem są w ogóle do siebie niepodobne, ale autor udowadnia, że w różnych kulturach różne rzeczy mogły oznaczać dokładnie to samo.

Tę strukturę nazywa monomitem, mającym to do siebie, że zawsze zaczyna się podróżą bohatera, który podróżuje w różnym celu a czasem też bez konkretnego celu, lecz zawsze droga prowadzi go do tajemniczego, magicznego dziwnego świata. Tam zaś musi wykonać szereg zadań i przejść określone próby, aby osiągnąć stan samowiedzy lub otrzymać umiejętności czy magiczne przedmioty. Potem następuje moment decyzji o powrocie do zwyczajnego świata i dzieleniu się tym co się dostało z resztą ludzi lub o zachowaniu tego wszystkiego dla siebie.

Dużym plusem jest przywoływanie fragmentów lub całości mitów i opowieści z całego świata. Co prawda autor skupia się głownie na Buddzie, Mojżeszu, Jezusie,...

Idź za tym, co daje ci szczęście

Jest taka scena w książce Sinclaira Lewisa „Babbitt”, która stanowi odzwierciedlenie jednej z ważniejszych myśli Josepha Campbella, jaką jest „Follow your bliss” (ang. Idź za tym, co daje ci szczęście). Bowiem pod koniec tej powieści jeden z bohaterów zwierza się, że nigdy w życiu nie zrobił tego, na co miał ochotę.

Słowa te były jednym z czynników, które wstrząsnęły Campbellem i skłoniły go do podjęcia intensywnej pracy nad „Bohaterem o tysiącu twarzy”; książką, którą z dzisiejszej perspektywy klasyfikujemy jako pozycję kanoniczną w obszarze badań nad mitem.

Amerykański badacz całe swoje życie poświęcił poszukiwaniu i zgłębianiu przesłania opowieści o bogach i bohaterach, czego gruntownym odzwierciedleniem jest treść jego książek – przykłady, jakimi popiera swoje tezy świadczą o znajomości nawet najbardziej egzotycznych podań i wierzeń. Taka perspektywa porównawcza w badaniach nad mitem jest nieodzowna, ponieważ ukazuje, jak bardzo podobny jest...

Isadora | 2010-10-23

Wspaniała i interesująca lektura!
Campbell omawia teorię wyprawy archetypowego bohatera jaki pojawia się w mitologiach na świecie. Snuje dociekania oparte na teorii, że wszystkie mity z całego świata, które przetrwały tysiące lat łączy ta sama fundamentalna struktura, którą Campbell nazywa monomitem.
Przedstawiając monomit, Campbell opisuje poszczególne fazy wyprawy bohatera,która ma swój początek w zwyczajnym świecie.
Bohater wzywany jest do przejścia w niezwykły świat dziwnych mocy i zdarzeń ; jeśli zaakceptuje wezwanie do wejścia w ten dziwny świat ,to musi stanąć w obliczu zadań i prób – niekiedy przechodzi przez te próby samodzielnie ,w innych przypadkach odbywa się to z czyjąś pomocą. Jeśli bohater przetrwa ,to może uzyskać wielki dar , którego efektem często jest ważna samowiedza. Wówczas bohater musi zdecydować czy wrócić z tą korzyścią (do zwyczajnego świata), stając przed koniecznością pokonania przeciwności w drodze powrotnej. Jeśli bohaterowi powiedzie się powrót,...

Korneliusz | 2016-06-27
Na półkach: Mitologia, Posiadam, Przeczytane

Jest to książka, która wymaga od czytelnika skupienia, uwagi, poświęcenia, a przede wszystkim wytrwałości. Moim zdaniem nie jest to dzieło, które czyta się dla przyjemności. Momentami było ono dla mnie zbyt ciężkie w odbiorze. W takich przypadkach zaczynam się zawsze zastanawiać, czy nie jest to wina tłumaczenia. Mimo wszystko darzę autora wielkim szacunkiem za wykonaną pracę, która, oprócz samych nawiązań do mitologii z różnych kultur, zawiera wiele zaskakujących, a jednocześnie trafnych przemyśleń. Przemyśleń, które pozwoliły mi spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy. Polecam.

Sławomir Grochowski | 2015-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Bardzo ciekawa koncepcja - monomit - ale książka nie spełnia standardów naukowych. To dość luźna hipoteza z wybiórczo dobranymi do niej przykładami.

Powiedzmy sobie szczerze: naukowo Campbell nie jest szczególnie wybitny. Ale jako narzędzie dla pisarza - przydaje się bardzo. I to jest też jego siła, jeśli chcemy analizować obecność mitu w kulturze popularnej, bo Campbell został bardzo dobrze przez nią przyswojony.

Konrad | 2015-04-17

Książka zawiera wiele ciekawostek na temat wierzeń ludzi całego świata. Odniosłem wrażenie, że duża część poświęcona jest analizie mitologii greckiej i próbie współczesnego wytłumaczenia zachowania bohaterów. Autor podejmuje próbę ograniczenia bohaterów w pewne "ramy" zachowań i na podstawie analogicznych opowieści sugeruje, że cel wierzeń jest zawsze taki sam, a historie różnią się tylko kulturowym zabarwieniem i fantastycznością mitu, które mają na celu wyłącznie pobudzenie wyobraźni i zapamiętanie wierzenia, aby łatwo było je przekazywać.

Marcin Romanik | 2016-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Książkę czytałem w ramach warsztatu pisarskiego i nareszcie udało mi się ją skończyć. Muszę śmiało stwierdzić, że książka jest przegenialna. Nie jest ona oczywiście stricte o tym, jak powieść napisać, ale doskonale mówi o tym, czym opowieść tak naprawdę powinna być. Czytając ją, miałem wiele momentu, kiedy mówiłem sam do siebie "Aha, więc tak naprawdę o to chodzi i tak to powinno wyglądać". Z lektury jestem jak najbardziej zadowolony i szczerze ją polecam wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoje literackie zdolności ;)

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 03 lipca 2015

Chociaż napisana przed Potęgą mitu, stanowi niejako jej rozwinięcie. To już nie luźna pogawędka o religii jak ww. ale typowe, naukowe dzieło mitoznawcze. Rozwija i dokładnie analizuje wszystkie tematy poruszone w Potędze... i oczywiście porusza wiele innych. Nie mówię że czyta się lekko, ale to znakomita lektura. Mała uwaga: Potęga mitu ma już nakład wyczerpany i obecnie ceny są dosyć zaporowe. W takim wypadku czytanie od razu Bohatera... jest jak najbardziej wskazane.

Gwiezdne Wojny literacko

„Gwiezdne Wojny” królują na ekranach kin od zeszłego tygodnia. Kto jeszcze nie miał okazji ich obejrzeć, na pewno znajdzie wybierze się na nie w okresie poświątecznym lub noworocznym. Dla wielu był to najbardziej oczekiwany film roku, jeśli nie w ostatnich lat. ​

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 3

Udostępniamy dzisiaj trzeci rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Czemu początek, środek i koniec są pisarzowi niezbędnePoczytajcie i posłuchajcie co na temat fabuły mówią Dominika Słowik i Andrzej Saramonowicz.