Wprowadzenie do Buddyzmu Zen

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
An Introduction to Zen Buddhism
zen, buddyzm
filozofia i etyka

We Wprowadzeniu do buddyzmu Zen D.T. Suzuki opisuje naturę, techniki i praktyki Zen z wyjątkową jasnością, mądrością i otwartością. Zen jest opisany przez autora jako podstawowy klucz do zrozumienia kultury Orientu. A zarazem ta książka to klucz, to esencja wiedzy dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć psychologię Dalekiego Wschodu. Ale trzeba też pamiętać, że – jak pisze autor – Zen zaczyna się i kończy na osobiście zdobytym doświadczeniu. Ci, którzy nie mogą oprzeć się na własnym doświadczeniu, niczego nie rozumieją. I dalej: Zen z całą mocą i uporem domaga się wewnętrznego duchowego przeżycia.

"Prace Daisetza Teitaro Suzukiego na temat buddyzmu Zen stanowią jedno z najwybitniejszych osiągnięć w zakresie wiedzy o współczesnym buddyzmie..." - Carl Gustav Jung

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

NETTI | 2012-12-07
Przeczytana: 28 listopada 2012

Bardzo dobrze wprowadzenie do zen, dla kogoś co prawie nic nie wie na ten temat dobry wstęp i zachęcenie do dalszych lektur na temat zen.

Ula Kłos | 2015-07-07

Wydanie, które przeczytałam ma 144 str. Dla mnie wystarczyło jedno zdanie z tej książki, które jak sam autor przyznaje jest sednem zen, które zaczyna się w chwili "otwarcia satori" czyli zdobycia nowego punktu widzenia na rzeczywistość. To nowe spojrzenie, to spokojne, pełne wiary w siebie, ufne istnienie. Brzmi nieatrakcyjnie? Nie ma też w tym nic osobliwego czy tajemniczego: "Unoszę rękę, sięgam po książkę leżącą na drugim końcu biurka", słyszę za oknem rozmawiających o czymś ludzi, popijam herbatę. Przeżywam to wszystko w całej pełni. Po prostu Jestem :) Tak jak i wszystko wokół mnie po prostu Jest jakie Jest.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Świetnie przybliża - przynajmniej tak wydaje się laikowi - istotę zenu. Z tego powodu zasługuje na wysoką ocenę - w tym celu przecież powstała.

colargol | 2015-02-21

Na tablicy jest jajko,
O! cholera w gówno wdepłem.*

ha tyż! (jak z bicza strzelił)

*(w żadnym wypadku: wdepnąłem)

peruniec | 2015-09-13

Najbardziej podobały mi się historyjki o oświeceniu ;)

Wielebny | 2016-10-10
Arek | 2016-08-21