Wprowadzenie do Buddyzmu Zen

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
An Introduction to Zen Buddhism
zen, buddyzm
filozofia, etyka

We Wprowadzeniu do buddyzmu Zen D.T. Suzuki opisuje naturę, techniki i praktyki Zen z wyjątkową jasnością, mądrością i otwartością. Zen jest opisany przez autora jako podstawowy klucz do zrozumienia kultury Orientu. A zarazem ta książka to klucz, to esencja wiedzy dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć psychologię Dalekiego Wschodu. Ale trzeba też pamiętać, że – jak pisze autor – Zen zaczyna się i kończy na osobiście zdobytym doświadczeniu. Ci, którzy nie mogą oprzeć się na własnym doświadczeniu, niczego nie rozumieją. I dalej: Zen z całą mocą i uporem domaga się wewnętrznego duchowego przeżycia.

"Prace Daisetza Teitaro Suzukiego na temat buddyzmu Zen stanowią jedno z najwybitniejszych osiągnięć w zakresie wiedzy o współczesnym buddyzmie..." - Carl Gustav Jung

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

Konrad | 2018-09-16

Najlepsza książka jaką przeczytałem w ciągu roku. Z niewiarygodną mądrością wprowadza czytelnika w Zen, pozostawiając po przeczytaniu z jeszcze większą ilością pytań niż przed lekturą. Autor cały czas to jednak powtarza - aby wyznawać buddyzm Zen, nie należy obejmować go intelektualnie, a doświadczyć życiem. Polecam gorąco każdemu.

EmiliaTeofila Nowak | 2019-02-21
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam

Genialna lektura. Tak mi było z nią dobrze, tak błogo...

NETTI | 2012-12-07
Przeczytana: 28 listopada 2012

Bardzo dobrze wprowadzenie do zen, dla kogoś co prawie nic nie wie na ten temat dobry wstęp i zachęcenie do dalszych lektur na temat zen.

colargol | 2015-02-21

Na tablicy jest jajko,
O! cholera w gówno wdepłem.*

ha tyż! (jak z bicza strzelił)

*(w żadnym wypadku: wdepnąłem)

Johnny | 2019-05-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

W pełni przystępny i całkowicie nieuchwytny - taki jest zen buddyjski w zaskakującym studium Suzukiego. Eseje tego autora aż kipią od ciągłych niespodzianek, myślowych impasów i pozalogicznych działań. Dla pracującego Europejczyka ten tekst jest tak odległy, że mógłby być uznany za opis życia na innej planecie.
Warto czytać tę charakterystykę zen ukierunkowując się na ćwiczenie własnego umysłu, włączając go w życie natury, harmonizując jego działanie z poznawczymi władzami zmysłów. Piękny umysł dla zen chłonie każdą drobinkę życia, widząc w niej przejaw wieczności, usuwając przy tym obciążenia, które mu nie służą. Zen to patrzenie na wszystko jak na błogą wieczność, nie roszczące sobie prawa do konkretnych metod, systemów czy rozwiązań. Ta wolność spojrzenia nie spiera się o pojęcia, nie dowartościowuje języka - medium myśli. Oddaje głos nieskrępowanej jaźni.

Ula Kłos | 2015-07-07

Wydanie, które przeczytałam ma 144 str. Dla mnie wystarczyło jedno zdanie z tej książki, które jak sam autor przyznaje jest sednem zen, które zaczyna się w chwili "otwarcia satori" czyli zdobycia nowego punktu widzenia na rzeczywistość. To nowe spojrzenie, to spokojne, pełne wiary w siebie, ufne istnienie. Brzmi nieatrakcyjnie? Nie ma też w tym nic osobliwego czy tajemniczego: "Unoszę rękę, sięgam po książkę leżącą na drugim końcu biurka", słyszę za oknem rozmawiających o czymś ludzi, popijam herbatę. Przeżywam to wszystko w całej pełni. Po prostu Jestem :) Tak jak i wszystko wokół mnie po prostu Jest jakie Jest.

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Świetnie przybliża - przynajmniej tak wydaje się laikowi - istotę zenu. Z tego powodu zasługuje na wysoką ocenę - w tym celu przecież powstała.

peruniec | 2015-09-13

Najbardziej podobały mi się historyjki o oświeceniu ;)

Kamil Rzetelski | 2019-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2019