Na imię jej było Lily

Wydawnictwo: Espadon
historyczna

Oczy w lornetkę. Przy utracie prędkości początkowej na tę odległość przelot co najmniej siedem sekund... Dam sto jardów wyprzedzenia. To będzie strzał! To nie tylko ars gratia artis, tu zobaczycie, czy moja wiara w duszę armaty jest tylko wizją dziecinnych snów. Dłużyły się minuty. zakurzyło się na białej nitce szosy, wypadł samochód... Podniosłem rękę... już dochodzi do podziałki w lornetce...&qu

Shahrivar | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Świetna lektura, napisana lekkim piórem i z iście kawaleryjską* swadą, ale bez żadnej bufonady i samochwalstwa. Pokazuje życie wojny od wewnątrz, z punktu widzenia niższych oficerów i ich podkomendnych, a także brawurowe eskapady do Kairu, Rzymu, Bolonii itp. i hulanki tamże. Żyć, nie umierać! ;)
Tymieniecki zwraca tutaj słusznie uwagę, że dobrym żołnierzem jest ten, który naprawdę lubi swój fach, a nie żaden gryzipiórek, męczennik, pospolity szuler czy dekownik.
Pomimo całego koszmaru wojny można pozazdrościć Autorowi intensywności doznań, rozrywek młodości, poczucia humoru, honoru i osobistej odwagi, graniczącej niekiedy z niesubordynacją.
Takich mężczyzn (prawdziwych, z jajami) już nie ma. :(

*zaznaczyć należy, że autor konnych z szabelką nie lubił i pogardą darzył. :P Jednakże owa niechęć nie przełożyła się na Władysława Andersa, mającego wszak kawaleryjski rodowód. ;)

Kajetan | 2016-10-26

Niesamowity język autora, którym opowiada historię Lili urzeka i fascynuje. Wracam do niej regularnie - cały czas leży na stoliku nocnym przy biurku.

Cordel | 2018-09-06
fabio6 | 2018-05-06