Ze 101 frontowych nocy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna
piotrex

Sto jeden króciutkich (czyta się od trzech do sześciu minut!) i całkowicie autentycznych opowiadań o frontowych przygodach autora książki "Czterej pancerni i pies", który w latach 1943-45 był żołnierzem brygady piechoty morskiej w Armii Czerwonej, artylerzystą i reporterem w 1 Armii Wojska Polskiego. Lekarze, a zwłaszcza kardiolodzy, przepisują czytanie tych anegdot pacjentom, którym brak...

Lekarze, a zwłaszcza kardiolodzy, przepisują czytanie tych anegdot pacjentom, którym brak uśmiechu, pogody ducha i wiary w siebie. Po dwie dziennie, rano i wieczorem, żeby na dłużej starczyło. Książka przekonuje, że humor pomaga wychodzić cało z najstraszniejszych opresji i zwyciężać. Jej karty wywodzą się z pana Zagłobowych tradycji.
Każde opowiadanie stanowi danie przyprawione dowcipem i sentymentem, a jednocześnie wszystkie razem składają się na całość - album literackich fotografii od sieleckiego obozu, przez Polskę, do berlińskiego zwycięstwa.
Autor i ilustrator, którym jest sławny Szymon Kobyliński, otrzymali za tę książkę nagrodę Ministerstwa Obrony Narodowej w 1961 r.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1978

Maxim212 | 2013-05-19
Przeczytana: 1972 rok

Przeczytałem tę książkę jednym tchem. I rzeczywiście te opowiadania są krótkie. Zafascynowani serialem "Czterej pancerni i pies" przypominają sobie scenkę jak Gustlik goni jajko po talerzu. Autor przeżył coś podobnego. Zainteresowanych odsyłam do książki. Opowiadanie ma tytuł "Sztuka cywilnego jedzenia"...

Michał_K-ski | 2014-07-31

Słitaśna paplanina o fajoskich towarzyszach.

SebaD | 2016-11-22

Fajna książka, przyjemna w czytaniu. Kto oglądał "Czterech pancernych..." od razu pozna wiele wątków z książki, co nie powinno zaskakiwać - Przymanowski był scenarzystą serialu i napisał książkę, na podstawie której powstał serial.
Polecam, nie tylko miłośnikom tematyki II wojny.

Sławomir | 2012-04-05

W jednym z opowiadań jest wzmianka o Wojciechu Jaruzelskim.

Artulino | 2016-12-08
e2tomw | 2016-10-12