Komandosi w akcji

Wydawnictwo: Lampart
83-86776-42-0
historyczna
Michał

Historia II wojny światowej obfitowała w epizody, których decydujące znaczenie miały nie tylko sprzęt i środki techniczne lecz przede wszystkim osobiste walory oraz umiejętności poszczególnych żołnierzy. W działaniach tych brali udział specjalnie wyszkoleni żołnierze - komandosi. W niniejszej książce przedstawiono najbardziej interesujące akcje komandosów brytyjskich od ataku na Lofoty w marcu...

W niniejszej książce przedstawiono najbardziej interesujące akcje komandosów brytyjskich od ataku na Lofoty w marcu 1941 roku do rajdu na Singapur we wrześniu 1943 roku.

drobnypijaczek | 2013-12-15
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Dawno temu czytałem już tę pozycję i po ponownej lekturze ze zdumieniem odkryłem, że dawniej była ciekawsza. Autor w fabularnej wersji przedstawia szereg akcji komandosów brytyjskich, których wspólnym mianownikiem jest desant z morza. Czytając, można dojść do przekonania, że desant najczęściej nie udaje się z powodu niekompetencji dowódców, barku w środkach łączności ale nigdy nie zawodzi ten kto ma: wysadzić bramę doku, podpłynąć kajakiem do okrętu i zaminować go itd. Przykłady indywidualnego bohaterstwa w obliczu śmierci, dla kogoś kto na co dzień może się co najwyżej poparzyć kawą mogą być wstrząsające. A trzeba zrozumieć, że bohaterowie przedstawieni w tej publikacji mają tylko okołu 25 lat. Polecam biurowym malkontentom którzy nigdy nie otarli się o prawdziwe życie.

kirlan | 2013-07-19

To NIE jest opowieść o komandosach jako formacji - o tym ledwie kilka zdań. To zbiór fabularyzowanych dokumentów o konkretnych akcjach:

Podaję przybliżone daty rozpoczęcia (zależy jak liczyć).

1) d'Alprech - Hautbanc 23.06.1940
6) operacja Jubileusz 17.08.1942
7) operacja porozumienie 06.09.1942
8) Żyronda / Bordeaux 01.12.1942
9) Singapur 01.09.1943

Fakty przemieszane z fabularyzowaną akcją - czyli to co najlepsze w książkach historycznych. Plany operacyjne na przemian z losami bohaterów. Trochę zdjęć (dość ciekawych). Brawa dla wydawcy za dołączenie mapek. Ja znam stare wydanie (1982).

W nowym można by dodać lepsze, kolorowe mapki i ogólnie więcej mapek. Przydałyby się też fotografie (lub rysunki) najważniejszych dla danej akcji sprzętów: np dla ostatniej rysunek kutra Krait i kajaków. Wspólny mianownik prezentowanych akcji: rozpoczęcie lub ważny...

Michał | 2010-10-30
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2010

Znajdziemy w tej książce opis wybranych akcji brytyjskich komandosów, w których atak następował między innymi od strony morza.
Opisane są ciekawie, bez zbytniego rozwlekania.
Jest to pozycja dla miłośników historii, a w szczególności działań oddziałów specjalnych.

igus85 | 2013-01-22
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam