Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Autorka oprowadza czytelnika po dawnych karczmach, więzieniach, izbach tortur, domach publicznych, pozwala zajrzeć do staropolskiej alkowy. Opisuje ówczesną koncepcję szczęścia małżeńskiego, które nie wymagało pobierania się z miłości. Niejednokrotnie chodziło o pozyskanie koligacji ze znanymi osobistościami, zbicie fortuny, czy też załatwienie innych prywatnych interesów.

Mel | 2014-07-05
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Ciekawie i przystępnie. Autorka nie nuży. Oczywiście mówię z punktu widzenia laika, a nie historyka ;) Wciągnęłam sie już od początku. Sporo ciekawostek z życia, obyczajów (jak w opisie zresztą) najzwyklejszych ludzi, po tych u szczytu drabiny społecznej. Mamy w tle Bonę, Barbarę Radziwiłównę i innych. Są momenty co zaskakują i trwożą, a są i takie, które wywołują śmiech ;) Przyjemna lektura. Polecam.

macondo | 2012-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Bardzo przyjemna (momentami ksztalcaco nieprzyjemna) lektura, opisujaca zgrabnie milosc w starej Polsce. Poparta spora iloscia cytatow z licznych materiałów źródłowych, przedstawia historie ludzi i obyczajów w sposób bardzo zabawny, zgrabnie łącząc swój własny styl ze stylem staropolskich przytoczeń. Autorka ośmiesza szkolną historię, wysterilizowaną z wielu niewygodnych faktów na rzecz budowania patriotyzmu. Moje prywatne podejrzenie, że nie wszystko dawniej było tak szlachetne, otrzymało prawdziwą ucztę faktów. Gorąco polecam, znakomita lektura!

vievioor | 2016-06-25
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Sporo ciekawostek o życiu pań i panów, głównie królewskich rodów, ale nie tylko. Miła odmiana od sztywnej oficjalnej historii. Szkoda tylko, że autorka regularnie powtarza całe akapity i anegdoty...

Grażyna | 2015-01-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Helluo_librorum | 2014-12-27

Historie przytaczane przez autorkę są ciekawe, ale bardzo często się powtarzają, im dalej czytałam tym częściej miałam poczucie, że te same słowa czytałam kilkanaście stron wcześniej. Bardzo chaotyczna książka, a szkoda, bo gdyby nie to byłaby naprawdę dobra.

EsaCzyta | 2013-08-11
Przeczytana: 29 lipca 2013

Na kartach "Miłości staropolskiej" mamy do czynienia z historią podaną w przystępny, ciekawy i... pikantny sposób, co sprawia, że nie mogłam oderwać się od czytania! Autorka za cel postawiła sobie pokazanie współczesnemu, często przyzwyczajonemu do zupełnie innego typu literatury czytelnikowi, że nasze prababki żyjące wieki temu, tak naprawdę były do nas bardzo podobne - również chciały odnaleźć swoją drugą połówkę, przeżywały zawody miłosne, miały problemy ze znalezieniem wspólnego języka z rodzicami... Świat miłosnych perypetii w jakim żyli nasi przodkowie na kartach książki przypomina barwą, przyciągającą wzrok karuzelę, a może nawet popularne portale plotkarskie, próbujące odkryć każdy szczegół życia prywatnego zaglądając przez dziurkę od klucza do pałacowych komnat, lub zza płotu, do wiejskiej zagrody...

Więcej na: http://esaczyta.blogspot.com/2013/07/miosc-staropolska-podpatrzona-przez.html

Dotka76 | 2015-07-19
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 19 lipca 2015

Przyjemna w czytaniu choć niezbyt odkrywcza lekturka.

dzikiebialko | 2016-03-07
Przeczytana: 12 lutego 2016

Nie sądziłam, że książka historyczna może być tak interesująca. Zawiera opisy obyczajów związanych z szeroko rozumianą miłością w dawnej Polsce. Dużo można się z niej dowiedzieć. Można czasem do niej wrócić, gdyż zawiera dość sporo faktów i ciekawostek, których nie idzie spamiętać za pierwszym razem.

Anna Stasik | 2016-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2016