Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

powieść historyczna
Bellona
2007-01-01
2007-01-01

Czyta się szybko i łatwo, ale widać, że to sklecona na szybko pozycja kompilacyjne. Bardzo dużo powtórzeń, literówki.

Książka jest nawet ciekawa, chociaż dużo w niej powtórzeń. Autorka skupia się na pozycji kobiety w dawnej Polsce. Możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie królowych, szlachcianek, mieszczek a czasem nawet i chłopek. Autorka rysuje nam jak wyglądało aranżowanie małżeństw, życie małżeńskie, co robiono by rozkochać w sobie przeciwną płeć, jak wyglądała noc poślubna. Wszystko to jest jednak przedstawione dość pobieżnie bo i ramy czasowe są bardzo rozległe - od czasów Piastów po XVIII wieku. Ale możemy zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniała się pozycja kobiety. Jest też parę pikantnych historii. Polecam.

1962

Niektóre z zawartych tu wiadomości, są raczej znane, część jest (przynajmniej dla mnie) nowa, ale wszystkie ciekawe. Poznajemy intymne zwyczaje naszych przodków, tych prostych, zwykłych zjadaczy chleba, jak i staropolskich "celebrytów". Lektura byłaby zapewne przyjemniejsza gdyby nie pewne wady mojego egzemplarza. Przede wszystkim kilka stron było niewydrukowane, co bardzo uprzykrzało czytanie. Przy tym fruwające kartki to już mały pikuś. Jednak sama zawartość wielce interesująca.

2045

Bardzo dobrze mi się czytało, były tam rzeczy dla mnie nowe, więc oceniam pozytywnie. Najbardziej rozśmieszył mnie fragment, że król Jagiełło przyjmował interesantów siedząc na ustępie i wiele osób to wykorzystywało, bo był wtedy bardziej skory do ustępstw. Takich smaczków jest tam więcej, więc polecam.

Bardzo ciekawa książka. Napisana łatwym językiem. Przeczytałam ją prawie jednym tchem. Polecam :-)

Sporo ciekawostek o życiu pań i panów, głównie królewskich rodów, ale nie tylko. Miła odmiana od sztywnej oficjalnej historii. Szkoda tylko, że autorka regularnie powtarza całe akapity i anegdoty...

Nie sądziłam, że książka historyczna może być tak interesująca. Zawiera opisy obyczajów związanych z szeroko rozumianą miłością w dawnej Polsce. Dużo można się z niej dowiedzieć. Można czasem do niej wrócić, gdyż zawiera dość sporo faktów i ciekawostek, których nie idzie spamiętać za pierwszym razem.

Przyjemna w czytaniu choć niezbyt odkrywcza lekturka.

Przyjemna w czytaniu choć niezbyt odkrywcza lekturka.

Historie przytaczane przez autorkę są ciekawe, ale bardzo często się powtarzają, im dalej czytałam tym częściej miałam poczucie, że te same słowa czytałam kilkanaście stron wcześniej. Bardzo chaotyczna książka, a szkoda, bo gdyby nie to byłaby naprawdę dobra.

• Historia Polski
  • 2017