W ziemiańskim dworze. Codzienność, obyczaje, święta, zabawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16403-4
Polska, kultura ziemiańska
popularnonaukowa
mantra

Życie codzienne polskiego ziemiaństwa, zarówno w XIX wieku, jak i w ostatnich latach Drugiej Rzeczypospolitej, niezmiennie było związane z przyrodą i cyklem zmieniających się pór roku. Toczyło się wokół prac rolniczych, w rytmie dorocznych świąt. Książka podporządkowuje się temu rytmowi. Niczym gospodarski kalendarz podzielona na cztery części – Zimę, Wiosnę, Lato i Jesień – opowiada o zajęciach mieszkańców dworu: o dbałości o dom, sprzęty, ziemię i zwierzęta, o przygotowywaniu posiłków i zapasów na zimę, o obyczajach świątecznych, rozrywkach, wizytach gości, zjazdach familijnych i polowaniach. Tekstowi towarzyszy bogaty wybór archiwalnych zdjęć oraz malarstwo z epoki.

allison | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Z wielką przyjemnością czytałam i oglądałam tę książkę przez ostatni tydzień.
Autorka przestawiła życie i obyczajowość polskich dworów, kładąc szczególny nacisk na wiek XIX i dwudziestolecie międzywojenne.

Całość podzielona jest na pory roku, a każdy rozdział ma jeszcze podrozdziały poświęcone np. świętom religijnym i państwowym, zmianom w przyrodzie, które wpływały na obowiązki i przyjemności.
Dużo tu informacji o wyglądzie dworów i ich otoczenia (ogrodów, parków), o właścicielach i ich znanych gościach.

Tekst autorski Maja Łozińska ubarwiła wieloma cytatami z pamiętników, dzienników, wspomnień i poradników napisanych przez ziemian. Znaleźć można tu również fragmenty powieści, wierszy, artykułów prasowych.
Całość jest bogato ilustrowana kopiami obrazów oraz ciekawymi zdjęciami ze zbiorów prywatnych i muzealnych.
Oglądałam te fotografie z wielkim sentymentem, zwłaszcza, że znaczna ich część pochodzi z Kresów, z którymi wiążą się moje korzenie.
Widząc ludzi pozujących do...

Marta | 2014-03-13
Przeczytana: 10 marca 2014

Bardzo dobra książka, którą świetnie się czyta. Nie jest to fikcyjna opowieść. Książka opisuje fakty, zawiera sporo cytatów z pamiętników, wspomnień i książek ziemian oraz masę dobrze podpisanych zdjęć. Jednocześnie nie jest suchą i nudną rozprawą naukową, tylko fascynującą opowieścią. Gorąco polecam!

mieszka | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Polecam, ze względu na wartości etnograficzne. Najbardziej naturalny podział rozdziałów na pory roku, święta, obrzędy - sprawdza się. Całość potwierdzona literaturą o szerokim zakresie - co mi odpowiada.

wirydiana | 2012-01-15
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Już od prawie dwudziestu pięciu lat jestem zafascynowana wiekiem XIX. Zwłaszcza interesuje mnie życie codzienne tamtego okresu. Przeczytałam większość dostępnych pamiętników, dzienników i opracowań. Dlatego każdą nową pozycję o tej tematyce, która ukazuje się na księgarskim rynku, witam z niecierpliwością i oczekiwaniem. Może autorowi udało się dotrzeć do źródeł, o których nie wiedziałam?
Polski dworek, bielony, z łamanym dachem, zatopiony w malwach i dzikim winie. Strażnik polskich cnót i wartości. Sielanka, oaza spokoju. Jednak ten polski dwór aby przetrwać musiał być całkowicie samowystarczalnym przedsiębiorstwem z bardzo sprawnym zarządem i jeszcze sprawniejszym księgowym. Całe życie dworskie toczyło się zgodnie z rytmem przyrody. To zmieniające się pory roku warunkowały prace polowe, domowe, wpływały nawet na intensywność życia towarzyskiego.
Prezentowana książka podzielona jest na cztery główne rozdziały zgodnie właśnie z porami roku. W każdym z nich opisywane są...

Patrycja | 2011-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Nie mogę nie porównywać tej książki ze świetnym " W salonie i kuchni " Elżbiety Kaweckiej, która stanowi dla mnie przewodnik po dawnych, dworkowych czasach.
"Ziemiański dwór" jest także takim przewodnikiem - nieco inny jest układ informacji oparty na porach roku i charakterystycznych dla nich czynnościach (np. Rozdział :Lato, Podrozdziały : wakacje, gościnność, jazda konna itp.). Autorka sięga do pamiętników ziemian i co za tym idzie najbardziej skupia się na sprawach codziennych.
Wielką zaletą ksiażki są świetnej jakości i w dużym wyborze zamieszczone zdjęcia dawnych majątków i ich mieszkańców.

Wydaje mi się jednak, ze książka Kaweckiej jest jakby bardziej szczegółowa i szerzej opisuje dawne życie codzienne co oczywiście nie umniejsza wartości bardzo dobrego opracowania Mai Łozińśkiej.

gorzka | 2012-09-10
Przeczytana: wrzesień 2012

Lektura przyjemna i pouczająca zarazem. Z ciekawością czytałam o stylu życia ziemiaństwa, obyczajach i rytuałach obecnych na dworze polskim. Niektóre z nich( obyczaje i rytuały:)) były zabawne inne okropne (np. pasowanie na myśliwego poprzez wymazanie twarzy łowcy krwią upolowanego zwierzęcia, brr), jednakże podobny styl życia jest już wymarły a dowiedzieć się o nim czegokolwiek można tylko z opowieści. Atutem książki są fotografie. Minusem może okazać się (choć dla mnie był to plus) swobodny, gawędziarski ton, trochę powierzchowne podejście do tematu, powodujące, iż "W ziemiańskim dworze" jest raczej lekturą umilającą czas a nie solidną publikacją naukową.

Rena | 2011-12-16

Książka pięknie wydana. Dla ciekawych życia w XIX wieku będzie to nielada gratka. Przeczytałam już kilka książek o tej tematyce, mimo to znalazłam w niej kilka perełek :-). Polecam

| 2013-09-11

Listopadowe popludnie, filizanka herbaty...I ta ksiazka !

Lenkaite | 2013-02-12
Przeczytana: marzec 2008

Kolejna pięknie wydana opowieść, tym razem o tradycjach szlacheckich. Podobnie jak inne prace Łozińskich, książki tej nie można traktować jako kompendium wiedzy na dany temat, to raczej pyszny literacki deser dla koneserów tematu:) Teksty pod względem językowym w porządku, jednak tylko sygnalizują zagadnienia, bez zgłębiania ich (to nie zarzut, nie o to przecież chodziło autorom).

Stokrotka238 | 2015-05-18
Przeczytana: maj 2015

Książka ciekawa, dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, o czasach, których już nie ma. I przyznam, że autorzy przedstawili życie we dworze tak ciekawie, że z chęcią bym tam się przeniosła chociaż na chwilę, by na własnej skórze zobaczyć jak żyło na wsi w tamtych czasach.