Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku
W książce autorka starała się przełamać stereotyp funkcjonujący na temat dziewiętnastego wieku jako epoki surowych, skostniałych obyczajów i pruderii. Stereotyp ten wynika z dość pobieżnego czytania przekazów z tamtych czasów. Powszechnie zapominamy o tym, że była to epoka podwójnej moralności - jednej dla kobiet, drugiej dla mężczyzn. Każdą z płci obowiązywał osobny kodeks obyczajowy. Ten stworzony dla kobiet wymagał od nich faktycznie przestrzegania surowych i często trudnych do zniesienia norm obyczajowych.
Od kobiet z tak zwanych dobrych domów oczekiwano bezwzględnie czystości przed ślubem i wierności po zawarciu związku, ale z mężczyznami rzecz się miała zupełnie inaczej. Ci bez skrępowania mogli wymykać się nocą z domu czy też z nudnych "frakowych bali", by w męskim gronie gdzieśprzy wódce rozpiąć kołnierzyki i odetchnąć swobodą. Pod nieobecność swoich żon panowie odwiedzali "lokale śpiewające", zachodzili z kwiatami do garderób aktorek czy wreszcie do domów publicznych. Warto o tych zjawiskach pamiętać, nim dziewiętnasty wiek w pośpiechu nazwiemy czasem surowych obyczajów, stawiając go za wzór współczesnym.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 340
- 120
- 37
- 7
- 7
- 6
- 4
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa książka o świecie stworzonym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta miała być tylko ozdobą swojego pana. Polecam!
Bardzo ciekawa książka o świecie stworzonym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta miała być tylko ozdobą swojego pana. Polecam!
Pokaż mimo toTo już nie pierwsza pozycja Pani Agnieszki, którą czytam. Uwielbiam to w jak obrazowy i przystępny sposób opisuje życie ludzi minionych epok. Jak z perspektywy nas współczesnych wyglądała ich codzienność, w książce nie brakuje humoru, pikantnych i trafnych ciekawostek. Polecam!
To już nie pierwsza pozycja Pani Agnieszki, którą czytam. Uwielbiam to w jak obrazowy i przystępny sposób opisuje życie ludzi minionych epok. Jak z perspektywy nas współczesnych wyglądała ich codzienność, w książce nie brakuje humoru, pikantnych i trafnych ciekawostek. Polecam!
Pokaż mimo toPolecam jako ciekawostkę, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obyczajowości XIX wieku.
Polecam jako ciekawostkę, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obyczajowości XIX wieku.
Pokaż mimo toOd bardzo dawna szukałam opracować dot. obyczajów, wychowania kobiet w XIX w., ale nie mogłam znaleźć książki idealnej. Ku mojemu zaskoczeniu, natknęłam się przypadkowo na książkę p. Lisak w bibliotece i zachwyciła mnie od pierwszych stron: lekko napisana, z humorem, pełna ciekawostek. Poruszyła wszystkie interesujące mnie tematy, których zabrakło w innych opracowaniach albo były opisane za bardzo naukowo. Daję bardzo wysokie noty za to, że pochłonęłam książkę w dwa dni, zanudzałam domowników cytując najciekawsze fragmenty i dlatego, że brak jest na rynku takich pozycji. Do "Miłości, kobiety i małżeństwa w XIX w." na pewno jeszcze wrócę nie raz, bardzo polecam. Tak powinny być pisane książki nt. historii :)
Od bardzo dawna szukałam opracować dot. obyczajów, wychowania kobiet w XIX w., ale nie mogłam znaleźć książki idealnej. Ku mojemu zaskoczeniu, natknęłam się przypadkowo na książkę p. Lisak w bibliotece i zachwyciła mnie od pierwszych stron: lekko napisana, z humorem, pełna ciekawostek. Poruszyła wszystkie interesujące mnie tematy, których zabrakło w innych opracowaniach...
więcej Pokaż mimo toŚwietna książka! Trafiłam na nią przy okazji czytania opracowań do pracy o kobietach w tamtej epoce i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że to najlepsza książka naukowa, jaką miałam przyjemność czytać. Lisak ma niesamowicie lekkie pióro, lektura "Miłości, kobiety..." w niczym nie przypomina męczącego przedzierania się przez pseudo-zawiłe wywody samozwańczych naukowców, do których mam ogromną awersję. Tak więc oprócz wyjątkowo ciekawej tematyki do gustu przypadła mi forma. Jedyny minus jaki mogę wymienić to to, że autorka niestety bardzo często się powtarza; w wielu miejscach czyta się kilkukrotnie de facto o tym samym. Ale podziwiam ją za ogrom pracy, jaki włożyła w przygotowanie merytoryczne. Bibliografia to ponad siedem stron (!) różnego rodzaju czasopism, wspomnień, listów i poradników z epoki. Polecam każdemu, bez wyjątku!
Świetna książka! Trafiłam na nią przy okazji czytania opracowań do pracy o kobietach w tamtej epoce i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że to najlepsza książka naukowa, jaką miałam przyjemność czytać. Lisak ma niesamowicie lekkie pióro, lektura "Miłości, kobiety..." w niczym nie przypomina męczącego przedzierania się przez pseudo-zawiłe wywody samozwańczych naukowców,...
więcej Pokaż mimo toCo za fantastyczna książka! Przede wszystkim, autorka dotarła do prawdziwych kulturowych rarytasów: opracowań medycznych na temat życia seksualnego, listów, pamiętników, poradników i czasopism, przedstawiających całą społeczną złożoność kwestii związanych z małżeństwem: zalotów, oczekiwań obu stron, narzeczeństwa a także tego, co wiązało się z tajemnicami alkowy - nie tylko małżeńskiej.
Fragmenty opracowań i uczonych dysertacji o szkodliwości onanizmu (który według ówczesnych uczonych prowadził do "ziyocenia" i "znikczemnienia fizycznego"),które dziś śmieszą do łez, przeplatają się z cudownie oddającymi atmosferę tamtej epoki anegdotami i wskazówkami z poradników dla panienek na wydaniu, kawalerów szukających żony oraz świeżo upieczonych pań domu - a wszystko to wzbogacone jest wartką, barwną i pełną dowcipu narracją autorki.
Monografia jest tak dobra, że aż szkoda, że autorka tak ściśle trzymała się tematu i nie pokusiła się o żaden rys kobiecych związków homoseksualnych, koncentrując się na roli i pozycji kobiety oglądanej tylko poprzez pryzmat małżeństwa.
Tak napisanych książek chciałoby się więcej!
Co za fantastyczna książka! Przede wszystkim, autorka dotarła do prawdziwych kulturowych rarytasów: opracowań medycznych na temat życia seksualnego, listów, pamiętników, poradników i czasopism, przedstawiających całą społeczną złożoność kwestii związanych z małżeństwem: zalotów, oczekiwań obu stron, narzeczeństwa a także tego, co wiązało się z tajemnicami alkowy - nie tylko...
więcej Pokaż mimo toPo przeczytaniu " Dumy i uprzedzenia" stałam się fanką życia w XIX wieku. Stąd też ta książka :-). Agnieszka Lisak pokazuje nam życie jakiego nie poznajemy nawet poprzez przekaz z powieśći Jane Austin. Zawarte są tam informacje skrywane przed światem zewnętrznym. Gorąco polecam!
Po przeczytaniu " Dumy i uprzedzenia" stałam się fanką życia w XIX wieku. Stąd też ta książka :-). Agnieszka Lisak pokazuje nam życie jakiego nie poznajemy nawet poprzez przekaz z powieśći Jane Austin. Zawarte są tam informacje skrywane przed światem zewnętrznym. Gorąco polecam!
Pokaż mimo toCzytanie tej książki sprawiło mi bardzo dużo przyjemności. Nie jest to jakaś poważna literatura naukowa, a napisana barwnym językiem opowieść o kobiecie dziewiętnastego wieku.
Ze szczególną radością czytałam o stosunku ludzi w tamtych czasach do "narządów lubieżnych", "rozkoszy płciowych", "igrzysk rozpłomieniających wyobraźnię płciową". Bardzo zaciekawił mnie rozdział o "uniepłodnieniu" oraz jak sobie radzono z okiełznaniem "popędu reprodukcyjnego". Znaczące wydawały mi się wzmianki o "sztucznych rozkoszach zmysłowych" ich traktowaniu w wieku dziewiętnastym.Poruszyła mnie historia młodego zegarmistrza, który do tego stopnia zapamięta się w "plugawej bezecności", że - zacytuję - "leżał bezwładnie na słomie wychudły, pobladły, wydzielając przeraźliwy fetor. Z nosa płynęła mu krew, a z ust toczyła się piana".
Do tego stopnia "sztuczne rozkosze zmysłowe" wyniszczyły mu organizm, ze umarł.
Czytanie tej książki sprawiło mi bardzo dużo przyjemności. Nie jest to jakaś poważna literatura naukowa, a napisana barwnym językiem opowieść o kobiecie dziewiętnastego wieku.
więcej Pokaż mimo toZe szczególną radością czytałam o stosunku ludzi w tamtych czasach do "narządów lubieżnych", "rozkoszy płciowych", "igrzysk rozpłomieniających wyobraźnię płciową". Bardzo zaciekawił mnie rozdział o...