Polki na tronach Europy

Okładka książki Polki na tronach Europy Iwona Kienzler
Okładka książki Polki na tronach Europy
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona Cykl: Historia z alkowy (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Historia z alkowy (tom 1)
Bellona
2014-05-22
2014-01-01
Biografie i autobiografie Historia Polski Historia powszechna

Jak na książkę o kobietach - strasznie mało w niej kobiet. Książka tak naprawdę opisuje głównie pertraktacje przedślubne i kto z takiego mariażu zyskał, skupiając się oczywiście na mężczyznach. Styl pisania autorki oceniam na słabo. Pełno zdań tak wielokrotnie złożonych, że ciężko się połapać co w zasadzie autorka chciala napisać, odwoływanie się do wydarzen z przyszłości, co w danym momencie było zbędne, a wprowadziło zamęt do narracji, zbyt szczegółowe opisywanie jednych wątków, żeby nagle przeskoczyć kilka lat i o kilka istotnych wydarzeń, zostawiając skonsternowanego czytelnika. Do tego zwroty w stylu "zrobiła karierę" w odniesieniu do kobiet, które w żaden sposób nie mogły decydować o swoim losie i których egzystencja opierała się na rodzeniu królewskich dzieci, jako obowiązku- serio? Takich elementów, które mnie w ksiazce denerwowały mogłabym wymienic bardzo dużo. Lubię książki o historii, przeczytałam takich książek wiele i to jest jedną z najgorszych. Pomimo tego, książka zawiera sporo ciekawostek, sposób ich podania jedynie pozostawia wiele do życzenia.

1920

No... Cóż... Hym... Fakt faktem jest tam duża wzmianka o kobietach, ale czytając to miałam wrażenie jakbym jednak czytała biografię królów, a przypadkiem napomknięto o ich matkach. Raczej mało odkrywczych nazwisk, większość już słyszałam, a tych co nie słyszałam, nie były zbytnio interesujące. Lektura na dobry początek, znawcy będą zawiedzeni.

Interesująca pozycja - którą w dodatku czyta się łatwo i przyjemnie - o kobietach, którym poświęca się zbyt mało miejsca, choć niejedna z nich odegrała ogromną role w historii Polski i świata. W pracy pani Kienzler zabrakło mi kilku postaci.

Jestem nałogowcem. Jak pewnie większość z uczestników tego portalu mam ogromną potrzebę czytania i ograniczone możliwości czasowe.
Dzień muszę zacząć od lektury chociaż kilku stron dlatego opracowałam sobie taki plan dnia który umożliwia mi tę przyjemność.
Mam w zwyczaju przyjeżdżać do pracy 15-20 minut przed wszystkimi i pijąc poranna kawę mam chwilę aby pochłonąć jakiś krótki rozdział przed rozpoczęciem dnia pracy. Aby nie odrywać się nagle od fascynującej fabuły na tę okoliczność wybieram książki gdzie rozdziały są krótkie stanowią i zamkniętą całość.

Idealną lekturą w takiej sytuacji są książki Jerzego Besali czy Iwony Kienzler które w sposób lekki i przyjemny przybliżają nam ciekawe postacie z naszej historii. "Polki na tronach Europy" to lektura która ukazuje wybrane przez autorkę Polki którym dane było włożyć na głowę królewską koroną. Naszą podróż przez wieki zaczynamy od czasu Piastów a kończymy na nieślubnej córce Stanisława Augusta.
Widać że Iwona Kienzler pisze z pasją, stara się zainteresować czytelnika losami bohaterek ukazując je od bardzo ludzkiej strony: ze słabostkami, wadami, niedostatkami urody. Książkę tę czyta się trochę jak dwutygodniki typy "Viva" czy "Gala" gdzie zamiast losów współczesnych celebrytów śledzimy z wypiekami na twarzy życiorysy koronowanych głów.

Autorka, pomimo tej lekkości pióra mocno trzyma się faktów. Mamy więc i daty i korowody postaci historycznych i solidną bibliografię pod koniec każdego rozdziału co tylko pokazuje że o historii można pisać w sposób przystępny i ciekawy.

Czekają już na mnie kolejne pozycje tej autorki za które z przyjemnością się zabiorę. Przyjemność jest tym większa że wszystkie zostały zakupione za zawrotną kwotę PLN 4,90. Nic tylko czytać!

Interesująca pozycja, choć pewnie prawdziwi pasjonaci historii nie byliby zachwyceni. Mnie odpowiada. Doskonałe źródło ciekawostek, którymi mogę "błysnąć" przed koleżankami oglądającymi "Koronę królów" ;)

Miła w lekturze, ale nie porywająca. Ciekawie przeczytać, aczkolwiek nie będzie tam nic odkrywczego. Niestety zdarzają się błędy w datach.

Sympatyczna lektura na leniwe popołudnie:)

Sympatyczna lektura na leniwe popołudnie:)

Czyta się jak podręcznik szkolny...

Czyta się jak podręcznik szkolny...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ktoś tu dobrze podsumował, że książka opowiada raczej o mężczyznach niż o kobietach. Generalnie może być ale nie porywa i nie tego się spodziewałam.

• Historia Polski
  • Biografie