Życie towarzyskie w XIX wieku

historia
Bellona
2013-03-11
2013-03-11

Czasami szukam ksiazek "lekkich" tzn takich przy ktorych nie musze byc skupiona, moge przeczytac kilka stron stojac w kolejce lub podgrzewajc obiad. Niestety wiele z takich wlasnie "lekkich" lektur okazuje sie kiepskimi czytadalami, bez polotu, bez fantazji, z nedzna trescia i takimze przeslaniem. Ksiazka "Zycie towarzyskie w XIX w" jest "zgrabna i powabna", ma wszystko to czego w tym momencie akutat szukalam: jest lekka, ciekawa, rzetelna (to mini praca naukowa!), napisana ladym jezykiem (akuratnym powiedzialabym: troche naukowym , troche dowcipnym, zawsze w dobrym tonie!) a co najwazniejsze przybliza nam zycie naszych pra-pra dziadkow, o ktorym zaloze sie, wiekszosc z nas nie ma zielonego pojecia.

Książka wprowadzająca czytelnika w realia życia w XIX wieku. Nie miałabym jej nic do zarzucenia, gdyby nie pojawiła się narracja o ,,morderczych'' gorsetach i bajdurzenie ,,kiedyś to było, dziś to nie ma''. Książki wykładające historię powinny być jak najbardziej obiektywne i pozbawione takich komentarzy. No i może jeszcze skakanie w rozdziałach po informacjach - tu z lat 80-tych, potem o 20-tych. Tworzy to pewien chaos.

Naprawdę ciekawa książka. Życie w XIX wieku wcale nie było takie łatwe i przyjemne, jak to jest przedstawiane w filmach. Blaski i cienie Belle Époque.

Fajna pozycja pokazująca drugą twarz życia towarzyskiego tego, ktore znamy z pieknych kostiumowych filmów i seriali. Pozycja warta przeczytania.

Agnieszka Lisak skoncentrowała się na II połowie XIX stulecia. Każdy rozdział odsłania przed czytelnikami inne zagadnienie.

Tematyka książki oscyluje wokół dobrych manier, strojów, rozrywek. Autorka wiedzę czerpała z ówczesnej prasy, pamiętników (które można było lepiej opracować). Dywagacje dotyczą wyższych sfer, elit intelektualnych. Czasy konwenansów, nakazów, zakazów.

Zasadniczym mankamentem pracy są powtórki oraz brak dystansu do opisywanych wydarzeń. Cytaty są niedokładne i niekonsekwentnie opisane. Fatalna interpunkcja. Wprowadzone ironiczne uwagi, komentarze nie powinny mieć miejsca.

Agnieszka Lisak za dużo generalizuje i wyolbrzymia oraz popada w banalność.

Niezwykle trudno zrobić dobry przekrój zagadnień związanych z tak szeroką tematyką, jaką jest XIX-wieczna obyczajowość. Z jednej strony można bowiem strasznie spłycić to, o czym się pisze, ale też nie można zanadto skupiać się na detalach w celu rozwinięcia danej myśli, bo w ostateczności książka będzie zbyt skomplikowana dla przeciętnego czytelnika (nie jest to w końcu pozycja naukowa). Wydaje mi się, że w tym przypadku Pani Lisak poradziła sobie naprawdę dobrze. Sama interesuję się prezentowaną tu tematyką, czytałam zresztą kilka z pozycji pamiętnikarskich, do których odwołuje się autorka. Wciąż jednak znalazło się tutaj wiele spraw dla mnie nowych, zresztą pozycja ta sprawiła się świetnie też jako pewnego rodzaju uporządkowanie faktów, o których wiedziałam wcześniej.

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli tzw. belle epoque. Wszystko to, co tak świetnie prezentuje się w ekranizacjach wielkich dzieł, przy dużym zbliżeniu nie wygląda już tak wspaniale. Nieczystości spływające rynsztokami, prymitywne wychodki, ubrania wietrzone, trzepane i wielokrotnie zapierane zamiast regularnego prania, karykaturalne fryzury i kapelusze, w których nie sposób było zrobić gwałtownego ruchu, by nie zburzyć misternej konstrukcji, zasady higieny jeżące włos na głowie (zresztą po trzech tygodniach od ostatniego mycia głowy, to włosy stały chyba same), to tylko część aspektów życia w XIX wieku, które autorka bardzo umiejętnie opisała w swojej książce.
Inne, chyba bardziej przykre (przynajmniej z kobiecego punktu widzenia), to podwójna moralność względem pań i panów, sprowadzanie kobiet do roli ozdoby mężowskiego domu, nabożne przestrzeganie sztywnej etykiety, niemalże ubezwłasnowolnienie żeńskiej części społeczeństwa i bardzo ograniczone wykształcenie, jakie oferowano dziewczętom. Doprawdy, po przeczytaniu tej książki poczułam głęboką wdzięczność dla feministek z przełomu XIX i XX wieku.
Cóż, pomimo tych ograniczeń życie jednak jakoś się toczyło i przy każdej nadarzającej się okazji, bawiono się do upadłego. Niekiedy dość infantylnie, czasem bardzo sztywno, a miejscami niemal na miarę czasów współczesnych.
Fajna i pouczająca lektura.

Książka składa się z wielu króciutkich rozdziałów na temat różnych aspektów życia towarzyskiego w XIX wieku. Autorka opisuje róznego typu spotkania towarzyskie (bale, jour fixy, wizyty kurtuazyjne). Wymienia lokale rozrywkowe (kawiarnie, traktiernie, mleczarnie). Wspomina o ówczesnych nowinkach (opalanie się, publiczne kąpieliska, jazda na welocypedzie). Opisuje ówczesne stroje, fryzury, gadżety (wachlarze, laski, parasolki). Dowiemy się też o ówczesnych grach i zabawach (flirt towarzyski, szarady). Książka zawiera mnóstwo szczegółow na temat tego, jak wyglądały wizytówki czy zaproszenia na bal. Objaśnia też na czym polegały przeróżne konwenanse, co wypada, czego nie wypada, kiedy do kogo iść z wizytą, jak się zachować na ulicy, a czego nie robić, np. aby uniknąć zabrudzenia długiej powłóczystej sukni, w dni deszczowe najlepiej po prostu nie wychodzić z domu.

,,Życie towarzyskie w XIX wieku" jak sam tytuł sugeruje, książka Agnieszki Lisak to zbiór najważniejszych, najbardziej charakterystycznych elementów Belle Epoque. Najszerszy i najdokładniej scharakteryzowany przez autorkę okres to właśnie II połowa XIX wieku ale nie oznacza to, że dokładnie w tych ramach się ona tylko zamyka. Tak gdzie jest to konieczne i uważane za słuszne sięga do okresów wcześniejszych kończąc nawet na XX-leciu międzywojennym.

Opracowanie składa się z kilkunastu króciutkich rozdziałów, z których każdy opisuje jedno zagadnienie. Przybliżone są tematy związane z zachowaniami, kurtuazją, najważniejszymi rozrywkami jakim oddawali się ówcześni mieszkańcy miast i dworów, relacjami między ludzkimi oraz bardziej prozaicznymi jak stroje, higiena czy jedzenie. Autorka obficie sięga do zachowanych źródeł historycznych takich jak gazety, plakaty informacyjne, pamiętniki czy powieści z epoki by jak najbardziej szczegółowo opisać poszczególne zagadnienia a przy okazji oddać choć trochę ducha epoki. Nie jest jednak łatwo patrzeć na XIX wiek z perspektywy współczesnej. Sama autorka nie ma do tego wystarczającego dystansu. Próbuje nadać swojej pracy lekkości sięgając po żartobliwie-ironiczny, który niestety w wielu miejscach razi i brzmi sztucznie. Dodatkowym minusem są nieustanne powtórzenia - w wielu miejscach pojawiają kilkakrotnie te same myśli, wnioski czy uwagi. Bardzo utrudnia to odbiór całości i prowadza znudzenie.

Praca Agnieszki Lisak jest ważnym punktem dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o życiu towarzyskim. Niezwykłym jest spojrzenie na to jak w przeciągu trochę ponad stu lat zmieniły się kultura naszych zachowań. Wiele elementów, które były czymś oczywistym przez szereg lat zostało wyparte i zapomniane w imię postępu cywilizacyjnego. Zniknęła cała gama zachowań społecznych, wiele rzeczy nabrało tempa, niektóre - na szczęście - odeszły z zapomnienie. Lisak zagląda za ramy pięknych obrazów i romantyczno-idealistycznych wyobrażeń by pokazać, że wszystko miało swoją także prozaiczną stronę. Sama wiele się dowiedziałam i wydaje mi się, że każdy znajdzie tam coś ciekawego.

kolejna z pozycji, która daje mi wrażenie jakbym przenosił się w czasie i przestrzeni. uwielbiam

Dodaj cytat z książki Życie towarzyskie w XIX wieku

Ciekawostki historyczne