Niedzielne dziecko

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Söndagsbarn
literatura szwedzka,
dona

Jest lipcowy weekend. Dawno temu. Rodzina pastora Bergmana spędza wakacje w Dalarnie. Ingmar skończył właśnie osiem lat i porusza się w świecie idyllicznym i przerażającym zarazem. Las poraża go zielenią i ponurymi baśniami, rzeczywistość jest snem z rzadka przerywanym konfliktami dorosłych... Niedzielne dziecko - mówi Bergman - bardzo wiernie odtwarza moje przeżycia z dzieciństwa, nigdy dotąd nie dotknąłem ich tak blisko. Książka posłużyła za kanwę filmu pod tym samym tytułem.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1994

ira | 2015-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 lutego 2015

Garść wspomnień z pewnego lata, które ośmioletni wówczas Bergman spędził z rodziną na szwedzkiej wsi. Zaledwie kilka dni, niezbyt obfitujących w wydarzenia, jest tłem do rozliczenia się autora ze stosunków z ojcem.
Trudne, nieco depresyjne, bardzo nastrojowe.

Sabrina | 2016-05-02
Na półkach: Przeczytane, Pdf, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2016

Książka nie w moim guście... Jak dla mnie za dużo opisów otoczenia, a za mało konkretów i jakiejś akcji.

Proza mocno osadzona w życiu autora, ale taki jest Bergman w ogóle, i jako pisarz, i jako reżyser.
Dla uzupełnienia tej mini powieści można obejrzeć film "Fanny i Alexander" nagrodzony oskarami.

Ka_tarzyna | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

bardzo dobra, jedno lato dzieciństwa i epilog dorosłego syna żegnającego ojca. Bergman pisze w trzeciej osobie , ale z czadsem coraz częściej w pierwszej.

Nulanoconka | 2016-12-11
Przeczytana: 12 grudnia 2016